Arkas Denizcilik Sektörüne 15 Makina Mühendisi Kazandırdı

Arkas Denizcilik Sektörüne 15 Makina Mühendisi Kazandırdı

Türk Denizcilik Sektörünün Önde Gelen Gruplarından Arkas, Etkisi Giderek Daha Fazla Hissedilen Nitelikli Gemi Personeli Açığını Kapatmak Amacıyla Başlattığı Çalışmalarının İlk Meyvelerini Toplamaya Başladı.

Arkas Denizcilik Sektörüne 15 Makina Mühendisi Kazandırdı

Türk denizcilik sektörünün önde gelen gruplarından Arkas, etkisi giderek daha fazla hissedilen nitelikli gemi personeli açığını kapatmak amacıyla başlattığı çalışmalarının ilk meyvelerini toplamaya başladı. Arkas Eğitim ve Kültür Vakfı, Ulaştırma Bakanlığı ve Denizcilik Müsteşarlığı desteğiyle, Dokuz Eylül İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksek Okulu ile birlikte başlatılan "Uzakyol Vardiya Mühendisi Yeterliğine İntibak Programı" projesinin ilk yarısı tamamlandı. Dört ay boyunca teorik eğitim gören 15 makine mühendis mezun oldu.

Bu projeyle üniversite özel sektör iş birliği çalışmalarının en güzel örneklerinden birini veren Arkas, örnek niteliğinde gösterilen bu çalışmasıyla sayısal eksikliği Türkiye'deki tüm armatörler tarafından hissedilen makine mühendisi sıkıntısına çözüm getirmeyi hedefledi.

Türkiye'nin muhtelif mühendislik fakültelerinden mezun 15 denizci adayının tamamladıkları eğitimin mezuniyet töreni, Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz İşletmeciliği Yönetim Yüksek Okulu Müdürü Güldem Cerit, Makine Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ender Asyalı, Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz İşletmeciliği Yönetim Yüksek Okul Müdür Yardımcısı Selçuk Nas, Okan Tuna, Arkas Deniz Ticaret Filosu Genel Müdürü İbrahim Kontaytekin, Arkas Deniz Ticaret Filosu Personel Müdürü Alaattin Kurt, Arkas Deniz Ticaret Filosu Makina/Bakım-Onarım-Gemi Atölye Enspektörü Ömür Karataş ve Arkas Holding Kalite Yönetimi Müdürü'nün de katılımıyla gerçekleşti.

Törende yaptığı konuşmada gemi personeli açığına dikket çeken Arkas Deniz Ticaret Filosu Genel Müdürü İbrahim Kontaytekin: "Türk Bayraklı Gemilerimizin son yıllarda hızla artmasına ve filonun büyümesine rağmen, yetişmiş insan kaynağı maalesef aynı ölçüde artmamış Makine İşletme Mühendisleri kadrolarında açık had safhaya ulaşmıştır. Mevcut Deniz Makine İşletme Mühendis okulları mezunlarının bu artışı karşılamak bir yana, geçmiş yıllardan daha da azalması, sıkıntının önümüzdeki yıllarda bugünleri bile aratacağı gerçeği aşikardır. Zira Makine Deniz okullarımız son 3 yılda sadece 70 kişi ile tüm zamanların en az mezununu vermiştir. Böyle giderse 5 yıl sonra Filomuz ya kadrosuz kalacak ya da yabancı personel ile doldurulmak zorunda kalacaktır. Bu nedenle acil çözüm amacı ile şirketimiz Dokuz Eylül Ünizversitesi ile işbiriliği kurarak, Muhtelif Mühendislik Fakültelerinden istekli öğrenci başvurularını değerlendirerek 15 öğrenciyi kabul etmiş ve bütün masraflarını yüklenerek eğitimlerine başlatmıştır. Aynı başarıyı çıkacakları açık deniz stajında da göstereceklerine eminiz. Bir şirketin kalitesi gemiye yaptığı yatırım kadar personeline yaptığı yatırım ile de ölçülür, zira gemiye ne kadar yatırım yapılırsa yapılsın eksik ya da kifayetsiz personel ile geminizi istediğiniz gibi işletemezsiniz. Kendileri ile gurur duyuyor ve gönülden başarılar diliyoruz." dedi.

(Mİ-Mİ- (Mİ-Mİ-) 27.06.2008 15:26 TSİ