Ankara Tıp'ın Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Yenilendi - Haberler
Haberi Paylaş

Ankara Tıp'ın Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Yenilendi

AA - Haberler | Yerel
Ankara Tıp'ın Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Yenilendi

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalının yenilenen binası düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalının yenilenen binası düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Törende konuşan Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal Taluğ, 1949 yılında Prof. Dr. Nusret Karasu tarafından kurulan Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalının önemli bir sağlık ve eğitim kurumu olduğunu söyledi.

Karasu'nun ülkeye büyük hizmetleri geçen bir bilim adamı olduğunu anlatan Taluğ, "Göğüs hastalıkları ana bilim dalı, her zaman çok büyük işler başaran, olağanüstü insanların yeri olmuştur. Türkiye'nin ilk kadın Sağlık Bakanı Prof. Dr. Türkan Akyol da göğüs hastalıkları uzmanıdır" diye konuştu.

Taluğ, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesinin Başkent'in en önemli sağlık kurumlarından birisi olduğunu, bu nedenle kapasitesinin en yüksek seviyeye ulaştırılması gerektiğini ifade etti.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlker Ökten de, inşaatına 1955 yılında başlanan Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı binasının 1971 tamamlandığını, göğüs hastalıkları kliniğinin de aynı yıl hizmete açıldığını anlattı.

Uzun yıllar önce inşa edilen hastane binalarının, bugünün modern hastaneleriyle yarışmakta zorlandığını dile getiren Ökten, eleman yetersizliğine de işaret etti.

Uzun yıllar önce kapasitesi 10 kişiden fazla olan koğuşlar bulunurken bugün 3 kişilik koğuşlardan bile şikayet edildiğini kaydeden Prof. Dr. Ökten, Cebeci Hastanesinin koruma altında olması nedeniyle inşaat yapılabilmesi için izin alınması gerektiğini, bunun da çeşitli zorluklara neden olduğunu bildirdi.

Fakültenin geçmişten gelen borçları nedeniyle yeni inşaatlara çok fazla para harcamak istemediklerini belirten Ökten, yeni cihaz alımıyla ilgili çalışmalarını da anlattı.

Akılcı yatırımlar yaparak gelirlerini artırmayı hedeflediklerini ifade eden Ökten, boş asistan kadrolarıyla ilgili sıkıntılarını da dile getirdi.

Tıpta Uzmanlık Sınavı'nda yeterli asistan kadrosu tahsis edilmediği için bu boş kadroları dolduramadıklarını belirten Ökten, "Yeterli hemşiremiz olmadığı için de acil yoğun bakımı kapatmak zorunda kaldık. Tescil olmaması halinde SGK bu birimler için para ödemiyor" şeklinde konuştu.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oya Kayacan ise yıllardır kurdukları, kliniğin yenilenmesi hayallerinin gerçekleştiğini görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Birimde son teknolojik cihazlar bulunduğunu, buna karşın eleman yetersizliği sorunu yaşadıklarını ifade eden Kayacan, "Tek eksiğimiz insan. Asistan kadrolarımız boş, giden hemşirelerimizin yerine yenileri gelmiyor" dedi.

Törenin ardından Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalının yenilenen binası, Rektör Prof. Dr. Cemal Taluğ ve diğer yetkililer tarafından açıldı.

- ANKARA

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
title