Ankara: Başbakan Erdoğan, Yeni Atanan Büyükelçilere Yemek Verdi

Ankara: Başbakan Erdoğan, Yeni Atanan Büyükelçilere Yemek Verdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dış Politikada Mevcut Husumetleri Ortadan Kaldırmaya ve Kalıcı Dostluklar Kurmaya Özen Gösterdiklerini Belirterek, "Kıbrıs Sürecinde Kazan-kazan İlkesiyle Fırsatları Değerlendirmeye, Yeni İşbirliği İmkanları Oluşturmaya Büyük Önem Verdik ve Bunu Uluslararası Literatüre de Yerleştirdik" Dedi.

Ankara: Başbakan Erdoğan, Yeni Atanan Büyükelçilere Yemek Verdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dış politikada mevcut husumetleri ortadan kaldırmaya ve kalıcı dostluklar kurmaya özen gösterdiklerini belirterek, "Kıbrıs sürecinde kazan-kazan ilkesiyle fırsatları değerlendirmeye, yeni işbirliği imkanları oluşturmaya büyük önem verdik ve bunu uluslararası literatüre de yerleştirdik" dedi.

Başbakan Erdoğan, yeni atanan Türk yurt dışı büyükelçilerine Başbakanlık Resmi Konutu'nda bir yemek verdi. Yemeğe Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ve Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer de katıldı. Yemekte bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, yeni atanan büyükelçilerin Türk diplomasi camiasının temsilcileri olarak bulundukları görevlerde çok önemli işler başardıklarını ifade ederek, şimdi de Türkiye Cumhuriyeti'nin büyükelçileri olarak çeşitli ülkelerin başkentlerinde mücadeleye devam edeceklerini söyledi. Son dönemde Türkiye'de büyük atılımlar başlattıklarına işaret eden Erdoğan, demokratik reformları ve ekonomik kalkınmayı birlikte gerçekleştirdiklerini kaydetti. Şimdi ise çok daha ileri hedeflere kararlılıkla yürüdüklerini anlatan Başbakan Erdoğan, "Türkiye, bölgesinde artık bir istikrar havuzudur. Uluslararası camianın saygın bir üyesi olarak bölgemizde ve dünyada barışın tesisi ve refahın yaygınlaştırılmasına aktif bir şekilde katkı vermeye devam ediyoruz. Onun için dış politikada mevcut husumetleri ortadan kaldırmaya ve kalıcı dostluklar kurmaya özen gösteriyoruz. Kıbrıs sürecinde kazan-kazan ilkesiyle fırsatları değerlendirmeye, yeni işbirliği imkanları oluşturmaya büyük önem verdik ve bunu uluslararası literatüre de yerleştirdik" diye konuştu.

Büyükelçilerin siyasi ilişkilerdeki gelişmelere paralel olarak ekonomik alanda yapacakları çalışmaların da son derece önemli olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, bunların hem ihracatın artmasına hem de Türkiye'nin daha fazla küresel yatırım ve turist çekmesine hizmet edeceğini dile getirdi. Erdoğan şöyle devam etti:

"Sizler öncelikle temel siyasi rollerinizin gereğini yerine getireceksiniz. Ancak biz, sizden geleneksel diplomisinin dışında sayılan alanlarda ortaya çıkacak fırsatları da azami ölçüde değerlendirmenizi bekliyoruz. Elbette her ülkedeki genel şartlar, karşılıklı etkileşim imkanları ve ikili ilişkilerin durumu birbirinden farklıdır. Bunu da göz önünde bulundurarak siyasi ve askeri ilişkilerin yanısıra tanıtım, turizm, kültür, ticaret, öğrenci değişimi, bilim ve teknoloji gibi alanlarda işbirliği köprülerini kurmalısınız. Bunların her birini ülkemizin aydınlık geleceğine yapılmış yatırımlar olarak görmelisiniz."

Erdoğan, büyükelçilerden görev yaptıkları ülkelerdeki Türk vatandaşlarına büyük bir hassasiyetle sahip çıkmalarını, sıkıntılarını gidermek için ellerinden gelen gayreti göstermelerini istedi. Erdoğan, "Evlerinizin kapısını onlara açmak, onların evlerine gidip çaylarını içmek, yemeklerini yemek, orada hem gücünüzü artıracak hem de bu işin Türkiye'ye mesajları çok daha farklı gelecektir. Yurt dışındaki insanlarımızın, yaşadıkları toplumların saygın ve etkin birer üyesi olarak en yüksek hayat standartlarına kavuşması, bana göre son derece önemlidir. Onların birlik ve beraberliklerini koruyarak bulundukları ülkelerde siyasi, sosyal ve ekonomik hayata aktif olarak katılmalarını teşvik etmelisiniz" şeklinde konuştu.

İçeride ve dışarıda gerçekleştirdikleri büyük atılımlarla Türkiye'nin artık uluslararası bir marka haline geldiğini vurgulayan Erdoğan, bu markayı anlamakta zorluk çekenler bulunduğunu dile getirdi. Erdoğan, "Bunu adeta bir şirket markası gibi zannedenler var. Ama bunun, pazarlama tekniği içinde farklı bir konumu, farklı bir yeri olduğunu sizler anlatacaksınız. Bizler de bunun mücadelesini vermeye devam edeceğiz. İşte bu markayı dünyanın vitrinine taşıyan temsilcilerimiz sizlersiniz. Ülkemizin her alanda dünyaya açılmasında, uluslararası rekabette ön sıralara yükselmesinde kritik roller oynayacaksınız. Türkiye'yi Cumhuriyetimizin çağdaşlaşma hedeflerine, Atatürk'ün işaret ettiği muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkarmayı hep birlikte başaracağız. Üstlendiğiniz bu sorumluluğun büyüklüğü, biliyorum ki heyecanınıza heyecan katıyor. Heyecanınızı paylaşıyorum. Çalışmalarınızda hükümetin desteğinin daima sizlerle olacağını bilmenizi istiyorum" ifadelerini kullandı.

Başbakanlık Resmi Konutu'ndaki yemekte UNESCO Daimi Temsilciği'ne atanan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ali Tuygan, BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilciliği'ne atanan Müsteşar Yardımcısı Ahmet Üzümcü, OECD Daimi Temsilciliği'ne atanan Müsteşar Yardımcısı Ahmet Erozan, İKAO Daimi Temsilciliği'ne atanan Vakur Gökdenizler, Madrid Büyükelçiliği'ne atanan Müsteşar Yardımcısı Ender Arat, Karakas Büyükelçiliği'ne atanan Nihat Akyol, Tel Aviv Büyükelçiliği'ne atanan Namık Tan, Lahey Büyükelçiliği'ne atanan Selahattin Alpar, Vilnius Büyükelçiliği'ne atanan Oğuz Özge, Bankgok Büyükelçiliği'ne atanan Çınar Aldemir, Prag Büyükelçiliği'ne atanan Koray Targay, Tokyo Büyükelçiliği'ne atanan Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışmanı ve Özel Kalem Müdürü Sermet Atacanlı, Bağdat Büyükelçiliği'ne atanan Derya Kanbay, Bakü Büyükelçiliği'ne atanan Hüseyin Avni Karslıoğlu, Lizbon Büyükelçiliği'ne atanan Kaya Türkmen, Bratislava Büyükelçiliği'ne atanan Tunç Üğdül, Rabat Büyükelçiliği'ne atanan Haluk Ilıcak, Buenos Aires Büyükelçiliği'ne atanan Hayret Yalav, Duşanbe Büyükelçiliği'ne atanan Akif Ayhan, Singapur Büyükelçiliği'ne atanan Bülent Meriç, Manila Büyükelçiliği'ne atanan Adnan Başağa ve Doha Büyükelçiliği'ne0rizm, kültür, ticaret, ö atanan Mithat Rende hazır bulundu.

Kaynak: İHA