Anka 43 Yaşında - Haberler
Haberi Paylaş

Anka 43 Yaşında

ANKA - Haberler | Güncel
Anka 43 Yaşında

ANKA Haber Ajansı 43'üncü yaşına girdi.

ANKA Haber Ajansı 43'üncü yaşına girdi. Bağımsız, objektif haber cilik anlayışını ilke edinen ANKA, yayınına geride bıraktığı 42 yıldan bu yana, ilkelerinden ödün vermeden devam ediyor.

ANKA Haber Ajansı bugün 43 yaşında. 1972 yılında Altan Öymen'in kurduğu ANKA Ajansı, haber yayınını tam 42 yıldır sürdürüyor. 12 Mart ara rejiminin ardından Türkiye'nin yaşadığı çalkantılı dönemde 1972 yılında kurulan ANKA'nın temel ilkeleri, özgür, bağımsız ve güvenilir bir haber cilik anlayışına dayandırıldı.

26 yıl boyunca Müşerref Hekimoğlu tarafından yönetilen, dönemin en seçkin gazetecilerinin bünyesinde görev yaptığı ANKA Haber Ajansı, Türk basınının kesintisiz en uzun süre hizmet veren kuruluşları içinde yer alıyor.

ANKA, Türk basın tarihinin, bu denli uzun süre bağımsız yaşayan tek özel haber ajansı özelliğine sahip olmasıyla dünyada da tanındı.

-42 KOCA YIL-

Yerli ve yabancı araştırmacılar için haber ve veri arşivi olarak önemli bir başvuru kaynağına dönüşen ANKA Ajansı 42 yıllık sürecin altı yılını Altan Öymen, 26 yıllık bölümünü de 2004 yılında kaybettiğimiz Müşerref Hekimoğlu yönetiminde tamamlayarak bugüne ulaştı.

ANKA, yerli ve yabancı basın kuruluşları, gazete, televizyon ve radyolara verdiği hizmetin yanı sıra artık vazgeçilmez bir noktaya ulaşan internet medyasında veri ve haber akışıyla lider konuma yerleşti. ANKA Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü aracılığıyla tüm yerel radyo, televizyon ve gazetelere de ücretsiz haber desteği sağlıyor. ANKA, hizmet kalitesini her geçen gün geliştirerek Türkiye'de ve dünyada öncü haber ajansları arasındaki yerini almak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Türkiye'nin özgür ve bağımsız tek haber ajansı ANKA, Günlük Haber Servisi, Günlük Ekonomi Bülteni ve Haftalık İngilizce Ekonomi, Finans ve Politika Dergisi ANKA Review yayınları ile çalışmalarına devam ediyor.

-İNTERNET DÜNYASI VE ANKA-

Teknolojinin gelişimiyle internetin günlük hayatta daha fazla kullanılması, okurların habere hızlı ulaşımında tercih noktası olmuştur. ANKA, yayına yeni başlayan ve halen yayın hayatını sürdüren internet medyasına sağladığı ücretsiz destekle, bu alanda hizmet veren kuruluşların yüzde 99'una ulaşıyor.

ANKA, 800 bölgesel/yerel gazete, radyo ve televizyona haber desteği vererek, bu alanda geniş bir ağa sahip.

-HABERCİLİĞİN OKULU-

Dünyadaki birçok ajans gibi ANKA da bir okul niteliği taşıyor. ANKA'da kuruluşundan günümüze 250'nin üzerinde haber ci görev aldı. Ajans'ta çalışan ve yetişen pek çok isim, yazılı-görsel basında etkin görevler almaya devam ediyor. Çok sayıda önemli gazeteci yetiştiren ANKA, gazetecilik okulu olma niteliğini sürdürüyor. ANKA'nın yetiştirdiği birçok isim, halen Türk basınının kilit noktalarında genel yayın yönetmeni, başyazar, köşe yazarı, temsilci, yönetici ve muhabir olarak görev yapıyor.

-UĞUR MUMCU'DAN DERYA SAZAK'A...-

Altan Öymen, Müşerref Hekimoğlu, Uğur Mumcu, Nuri Çolakoğlu, Zafer Mutlu, Hasan Cemal, Sevgi Soysal, Osman Arolat, Ali Polat, Derya Sazak, Vahap Munyar, Örsan Öymen, Abbas Güçlü, Teoman Erel, Uluç Gürkan, Yalçın Küçük, (Şehit) Adem Yavuz, Hikmet Bila, İsmet Solak, Füsun Özbilgen, Yazgülü Aldoğan, Yasemin Çongar, Cevat Taylan, Ahmet Tan, Kuvvet Başarır, Gül Önet, Nursel Gürdilek, Raşit Gürdilek, Ragıp Erten, Oktay Kurtböke, Dinç Tayanç, Jülide Gülizar, Ayşegül Dora, Varlık Özmenek, Metin Aksoy, Ahmet Kahraman, Vecdi Seviğ, Veli Özdemir, Nuri Sefa Erdem, Alaattin Aktaş, Rahmi Yıldırım, Ahmet Abakay, Orhan Aysezen, Conxita Işık ANKA'da yetişen ya da bugünlere gelmesinde katkıda bulunan isimlerden sadece bazıları.

-ABONELERDEN ALINAN GÜÇ-

Türk basının faaliyetlerine aralıksız en uzun süre devam eden kuruluşları arasında yer alan ANKA Haber Ajansı, bağımsız-objektif ve güvenilir haber cilik anlayışına 43'üncü yılında da aynı kararlılıkla devam edecek.

ANKA Ajansı, 42 yıllık yaşamını, bağımsız ve özgür haber ciliğini sadece abonelerinden aldığı güç ve destekle sürdürüyor.

Tüm abonelerimize ANKA Ajansı'na verdiği destek ve güçten dolayı teşekkür ediyoruz.

-BYEGM'DEN KUTLAMA-

Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ANKA'nın yeni yaşını kutladı. Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya mesajında, "ANKA Ajansı'nın 42. Kuruluş yıl dönümünü kutlar, tüm ANKA çalışanlarına başarı dileklerimi ve selamlarımı sunarım" dedi.

ANKA - Son Dakika Haberleri