Android Telefon Kameralarından İzleniyor Muyuz?

Android Telefon Kameralarından İzleniyor Muyuz?

21.11.2019 17:34 | Son Güncelleme: 21.11.2019 17:34
Android Telefon Kameralarından İzleniyor Muyuz?

Araştırma sonucuna göre Android telefonlardaki bazı uygulamalara verdiğiniz izinler sayesinde akıllı telefon kameranız kontrol edilebiliyor Android'in uygulamalar için şart koştuğu izinleri baypas eden bazı mobil uygulamalar direkt olarak kişilerin resim galerisi, videolar ve kamera kullanımına erişim sağlayabiliyor.

Araştırma sonucuna göre Android telefonlardaki bazı uygulamalara verdiğiniz izinler sayesinde akıllı telefon kameranız kontrol edilebiliyor

Android'in uygulamalar için şart koştuğu izinleri baypas eden bazı mobil uygulamalar direkt olarak kişilerin resim galerisi, videolar ve kamera kullanımına erişim sağlayabiliyor.

Android işletim sisteminde meydana gelen bu açık sebebiyle kötü niyetli bazı yazılımlar, Android'in uygulamalara şart koştuğu kullanıcılardan izin alma konusunu atlatıp direkt olarak kişinin kamerasını istediği zaman açıp kapatabiliyor. Kullanıcıdan izin almadan istediği gibi video ve resim çekebiliyor.

Bu önemli açık konusunda bazı kullanıcıların aldığı önlem ise akıllı telefonlarındaki kamera bölümlerini kapatmak ve sadece kendileri kamera ile işlem yapacağı zaman kameraları açmak. Son dönemde popüler olan pop-up kameralı akıllı telefonlar ise, bu tip Android açıklarını da kökten çözer nitelikte diyebiliriz.

Eğer siz de bu tip Android açıklarından korunmak istiyorsanız öncelikle akıllı telefonunuzda kullandığınız uygulamalar konusunda çok dikkatli olmalısınız. Hangi uygulama hangi tür izinler istiyor diye detaylıca inceleyip kullandığınız uygulamalar konusunda hassas ve seçici davranmalısınız.

Mobil uygulamayı akıllı telefonunuza yüklemeden önce bu uygulamayla ilgili internet üzerinden araştırmanızı mutlaka yapmalı ve güvenilir bulmadığınız uygulamaları ücretsiz bile olsa akıllı telefonunuzu indirmemelisiniz.

Kaynak: Yüksek Teknoloji

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Android Telefon Kameralarından İzleniyor Muyuz? - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 29.9.2020 20:15:26. #1.14#
title