Anadolu Kosova Dostluk Federasyonu Çatısı Altında Birleştiler - Haberler
Haberi Paylaş

Anadolu Kosova Dostluk Federasyonu Çatısı Altında Birleştiler

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel
Anadolu Kosova Dostluk Federasyonu Çatısı Altında Birleştiler

Sivas Kosova Dostluk Platformu ve Tokat’taki STK’lar Anadolu Kosova Dostluk Federasyonu çatısı altında birleşti.

Sivas Kosova Dostluk Platformu ve Tokat'taki STK'lar Anadolu Kosova Dostluk Federasyonu çatısı altında birleşti.

Diyanet-Sen Tokat Şubesinde düzenlenen protokolde Sivas Kosova Dostluk Platformu heyeti, Tokat'ta faaliyet gösteren Balkan Dernekleri, Kapıağzı Kültür ve Dayanışma Derneği, Tokat Muhtarlar Derneği, Tokat Balkan Derneği, Tokat Diyanet Sendikası, Tokat Balkan Türkleri Derneği'nin imzalarıyla federasyon oluşturuldu. Protokole Sivas Kosova Dostluk Platformu Onursal Başkanı Kosova Cumhuriyeti Türkiye Fahri Elçisi Hüseyin Kaptan'ı temsilen Sivas Kosova Dostluk Platformu Başkanı Mehmet Yarar katıldı. Tokat Balkan Türkleri Dernek Başkanı Yavuz Cemil Erdem programda yaptığı konuşmada Balkanlardan Anadolu'ya dostluk köprüsünün kurulmasında öncülük edenlere teşekkürlerini ileterek, "Burada kendi aramızda Anadolu Kosova Dostluk Federasyonu fahri elçiliğini kuruyoruz. Vatanımıza Tokat'ımıza, Kosova'mıza, Sivas'ımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum" dedi.

Sivas Kosova Dostluk Platformu Kosova Başkanı Mehmet Yarar Kosova ile Sivas arasında çok iyi ilişkiler olduğunu belirterek, "Ben 2002'de savaş sonrası Kosova'ya yerleşen ilk Türklerdenim. O dönemdeki Kosova halkının heyecanını yaşamış birisiyim. Kosova'da çok güzel anılarımız var. Kosova bizim için çok önemli bir ülke, ülkemiz için de çok önemli bir ülke sıradan bir ülke değil. Bizim orada 600 yıllık bir tarihi geçmişimiz var. Orada o kadar sıcak soydaşlarımız var ki. Savaştan sonra gittiğimiz zaman bize Osmanlı torunu olarak bakıyorlardı, Türkiye'den çok şey bekliyorlardı. Türk diye kendini tanıttığın zaman duyulan güvenden dolayı hep bir beklenti vardı. Kosova halkının Türkiye'ye olan güvenini ifade etmelerini bizzat yaşamışımdır" diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından STK Başkanları protokolü imzaladı. - TOKAT

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title