Allah'ın Sadık Kulu'nun Hedefi 5 Milyon

Allah'ın Sadık Kulu'nun Hedefi 5 Milyon

Allah'ın Sadık Kulu'nun Hedefi 5 Milyon
Haberler.Com - Haberler | Güncel

Türkiye'nin ilk uzun metraj 3D animasyon filmi ''Allah'ın Sadık Kulu: Barla'' bugün vizyona giriyor. Bediüzzaman'ın hayatını anlatan filmin gişe hedefi ise bir hayli yüksek.

Bediüzzaman Said Nursi'nin hayatının en zorlu dönemlerinden 1927-1934 yılları arasındaki Barla hayatını anlatan" Allah'ın Sadık Kulu: Barla" filminin galası TİM-Maslak Show Center'da gerçekleşti.

Türkiye'de 'Motion capture' tekniğiyle çekilen ilk uzun metrajlı animasyon film bugün gösterime girecek. Filmi izleyen sanat ve siyaset dünyasından çok sayıda kişi, 'Allah'ın Sadık Kulu: Barla'nın kardeşlik mesajı verdiğini ve Bediüzzaman Said Nursi'nin daha iyi anlaşılmasına katkı sunacağını aktardı.

Filme siyaset, sanat, medya dünyasından yoğun katılım oldu. Demokrat Parti Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici ile iş, siyaset ve sanat dünyasından davetlilerin yanı sıra Haber 7 ailesinden Genel Yayın Yönetmeni Yaşar İliksiz, Editör Ersin Çelik ile yazarlardan Erkam Tufan Aytav ve Hasan Öztürk de gösterimdeydi.

Yapımcılığını Fatih Gök'ün yönetmenliğini Esin Orhan'ın yaptığı, 3,5 yıllık titiz bir çalışmanın ürünü olan 'Allah'ın Sadık Kulu: Barla, Ser film tarafından hazırlandı. Film, Bediüzzaman Said Nursi ve talebelerinin tamamen orijinal fotoğraflarından faydalanılarak üç boyutlu olarak modellendi.

Bediüzzaman Said Nursi'nin hayatının en çarpıcı dönemlerinden biri olan Barla hayatını animasyon türüyle beyazperdeye aktaran "Allah'ın Sadık Kulu: Barla" yurt çapında 255 kopyayla 303 salonda vizyona girecek.

HEDEF 5 MİLYON, RAKİP RECEP İVEDİK

Filmin gişe hedefi ise 5 milyon. Gösterimin sonunda takdimleri yapan Samanyolu TV Ana Haber Spikeri Kemal Gülen, grup olarak 5 milyon gişe hedeflediklerini ve bunu başarabileceklerini söyledi. Allah'ın Sadık Kulu: Barla, 5 milyon izleyiciye ulaşırsa Türkiye rekorunu da kırılmış olacak. Mevcut gişe rekoru ise 4 milyon 301 bin rakamıyla Recep İvedik filmine ait.

FATİH GÖK: BEKLENTİMİZ ÇOK YÜKSEK

Yapımcı Fatih Gök, film uzun süren bir çalışmanın sonucunda bu güne kadar geldiğini kaydetti. 3,5 yıl boyunca yoğun heyecanlı ve bir o kadar da ürkek bir hazırlık dönemi yaşadıklarını anlatan Gök, "Binlerce fotoğrafın sonunda güzel bir teknikle heyecanla bugünleri bekliyorduk. Sonunda çok güzel bir filmin beyaz perdeye yansıdığını düşünüyorum. İnşallah filmimiz beklentimiz çok yüksek. Bu teknikle yapılan filmin en son ulaştığı rakamın biraz daha üzerine çıkarak Bediüzzaman Hazretlerine yakışan tarzda bir seyirci potansiyeli yakalayacağımızı tahmin ediyoruz." dedi.

ÜSTADI SEVENLER KARŞILIK VERECEK

Yönetmen Esin Orhan ise "Allah'ın Sadık Kulu:Barla"nın Türkiye'de ilk kez motion caption tekniği ile hazırlanan ilk uzun metrajlı film olduğunu söyledi. Yayın grubu olarak sinemaya yönelik çizgi filmler üretmek maksadıyla çizgi film birimini kurduklarını aktaran Orhan, "Bunun ardından Bediüzzaman gibi bir şahsiyetle başlayalım istedik. Bu sırada da teknik alt yapımızı oluşturup, 3,5 yıllık bir süre içerisinde neticeyi aldık. Projemizin toplumsal bir karşılığı var. Üstadı sevenlerin beyazperde görmek isteyenlerin buna karşılık vereceğini düşünüyorum. Türkiye genelinde eşzamanlı olarak gösterime girecek. Avrupa ve Ortadoğu da gösterimi de olacak." diye konuştu.

HAKKINDA YAZILAN BÜTÜN HATIRATI TOPLADIK

Senarist Rıdvan Kızıltepe de Bediüzzaman'ı anlamanın gerçekten zor olduğunu kaydetti. Bediüzzaman'ın emsalsiz bir insan olduğunu aktaran Kızıltepe, "Duyguları itibariyle çok bambaşka yerde bir insan. İlim itibariyle çok çok yüksek bir insan. Ondan da öte hayatta pek çok insanı etkilemiş ve etkilemeye devam eden bir insan. Bu kadar etkileyen bir insanı hepimizin hayatında, düşüncelerinde etkileri var. Bediüzzaman'ın filmini yapmadan önce bu konuda yazılmış bütün hatıratı toplamaya çalıştık. Filmin yapım süresince Abdullah Aymaz ve Ali Ünal hocam ile istişare halinde olduk." ifadesini kullandı.

"TÜRKİYE'NİN BİRLİĞİ AÇISINDAN ÖNEMLİ"

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, film için büyük emek harcandığını ve inançla yapıldığını aktardı. Sinema filminin olmasının ötesinde manevi bir tarafının olduğunun da unutulmadığını söyleyen Destici, "Bediüzzaman, iman hakikatinin kavranmasında büyük hizmetler verdi. Risaleler bir dönem Anadolu da bu milletin en ümitsiz olduğu bir dönemde ümit var olmasını ve ileriye daha emin adımlarla bakmasına sebep oldu. Bu anlamda gençlerimizin onun hayatını, sözlerini öğrenmesi Türkiye'nin birliği ve beraberliği açısından önemli." şeklinde konuştu.

KEKİLLİ: AYDINLIK GELECEĞİMİZİN BİR PARÇASI

Galaya gelen sanatçı Murat Kekili de film son derece başarılı ve duygusal yapıldığını kaydetti. Beyazperdede izlemenin Bediüzzaman'ın hayatını dinlemekten, okumaktan farklı olduğunu ifade eden Kekili ise sözlerini şöyle tamamladı: "Acıları daha iyi anladık. Kendinizi onun yerine koyunca ne kadar acı çektiğini ve zulüm gördüğünü anlıyoruz. Hayatının bir parçasını gösterdiler, gerçek çileli, yargılanma kısımları falan yok. Burada bile bundan sonra bizim toplum yaşantımızı çok derinden etkileyebilecek şeyler yakalanmış. İyi lanse edilebilirse, belki kitap okumayabilirler ama sinema filmi izlemek bu kadar zor değil. Şu kısmını okuyabilirlerse bugünlere nasıl gelindiğini anlayabilirler. Bizim aydınlık geleceğimizin bir parçası o günlerde atılmış. Bu tarz insanlar olmasaydı, başımız daha büyük derde girecek gibi hissediyorum."

HOCASINI ANLATIRKEN GÖZLERİ PARLADI

Bediüzzaman'ın talebelerinden Mehmet Güleç (Mehmet Fırıncı) de ilerleyen yaşına rağmen galaya katıldı. Bediüzzaman'ı anlatırken gözleri parlayan Güleç, her milletin saadeti dünyeviyesi için çalışan insanlar olduğunu fakat, Bediüzzaman Hazretlerinin insanların hem dünya hem de ahiret saadetini kazandırmak için çok çile çektiğini kaydetti. Bu akşam onun bir bölümünü film olarak göreceklerini söyleyen Güleç, "Bediüzzaman'ın insanımıza bilhassa gençlerimize tanıtılması, anlatılması lazım. Bununla beraber bütün İslam büyüklerini de tanıtmamız lazım. Biz üstadı anlatmak için sempozyumlar yapıyorduk. Basının yarısı aleyhte, yarısı lehte haber yapardı. Bu sene yapılan sempozyumda hiç aleyhte olmadı. Demek ki, anlamaya başladılar. Vatan, millet için insanımız için hatta bütün dünya için en güzel saadetleri, medeniyetleri Risale-i Nur anlatıyor." dedi.

Kaynak: Haberler.Com

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title