Alkü 1. Kitap Fuarı ve İmza Günleri

Alkü 1. Kitap Fuarı ve İmza Günleri

Alanya ilçesinde, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) 1. Kitap Fuarı ve İmza Günleri Etkinliği, 30 yayınevinin katılımıyla başladı.

Alanya ilçesinde, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) 1. Kitap Fuarı ve İmza Günleri Etkinliği, 30 yayınevinin katılımıyla başladı.

Alanya'da, 30 yazarın okurlarıyla bir araya geleceği etkinlik, ALKÜ yerleşkesi ve Alanya Kültür Merkezi'nde açılış töreni düzenlendi.

Fuarın açılışında konuşan AK Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, teknolojiyle gelen internet bağımlılığının ve oyunların gençler üzerindeki olumsuz etkisinin kendilerini korkuttuğunu söyledi.

Ancak, "Nasıl bir gençlik yetişiyor?" konusundaki korkularının 15 Temmuz akşamında devlete sahip çıkan ve hain darbe girişiminin önünü kesen gençleri gördüklerinde geçtiğini dile getiren Aydın, "Onun için gençlerimize güveniyoruz. Ancak kendilerini daha da geliştirmeliler. Bunun yolu da kitap fuarları açmak, iyi bir eğitim vermektir. Çocuklarımıza kitap okutturmakta sıkıntılarımız var. Bu okuma alışkanlığının kazanılması lazım. Kitap fuarının da buna destek olacağını düşünüyorum." diye konuştu.

Kaymakam Mustafa Harputlu ise insanın var olduğundan beri bir rekabet içinde olduğunu belirtti.

Bu rekabettede teknolojiyi bilgiyle kullananın kazandığını anlatan Harputlu, "Bu rekabet hiç bitmeyecek. Günümüzde ise en büyük rekabet yaşanıyor. Bundan sonra da olacak ve bu mücadeleyi kazanalar bilgiyi, kitapları kullanabilenler, bunu pazarlayabilenler olacak. Tabir yerindeyse önceki teknoloji yenisiyle değiştirenler başarılı olacaktır." diye konuştu.

ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı da insanın en yakın arkadaşı kitabın, hem dost hem arkadaş hem de insanın ufkunu, bilgi dağarcığını geliştiren en önemli etkenlerden biri olduğunu ifade etti.

Bu fuarla geleceğin teminatı gençlere okuma alışkanlığı edindirmeyi hedeflediklerini anlatan Pınarbaşı, "Dinimizin ilk emri 'oku' ve 'Bilenle bilmeyen bir mi olur?' sözü bilmenin yolunun okumaktan geçtiğini gösteriyor. Düzenlediğimiz bu fuar birinci ama inşallah daha geniş bir yayınevi katılımı ve yazarlarıyla devam eder." diye konuştu.

Konuşmaların ardından fuar, milletvekili Aydın, Kaymakam Harputlu, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Rektör Pınarbaşı'nın kurdeleyi kesmeleriyle açıldı.

Fuar 25 Ekim tarihine kadar açık kalacak

Kaynak: AA