Akhisar'da, 'Tarihte ve Günümüzde İnsan Hakları' Konferansı

Akhisar'da, 'Tarihte ve Günümüzde İnsan Hakları' Konferansı

Akhisar Belediyesi ve İlim Kültür Vakfı İşbirliği Tarafından Düzenlenen Konferansa Katılan Tarihçi, Yazar, Gazeteci ve Aynı Zamanda Radyo Programı Yapan Yavuz Bahadıroğlu, Tarihte ve Günümüzde İnsan Hakları Konusunda Bilgiler Verdi.

Akhisar'da, 'Tarihte ve Günümüzde İnsan Hakları' Konferansı

Akhisar Belediyesi ve İlim Kültür Vakfı işbirliği tarafından düzenlenen konferansa katılan tarihçi, yazar, gazeteci ve aynı zamanda radyo programı yapan Yavuz Bahadıroğlu, tarihte ve günümüzde insan hakları konusunda bilgiler verdi.

Akhisar Belediyesi Bülent Ciğeroğlu Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansa Akhisar Kaymakamı Mustafa Çek, Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, Belediye Başkan Vekili Latif Çakmak, Ağır Ceza Reisi Muhammet Güney, Ak Parti eski milletvekili adayı Bahadır Yenişehirlioğlu, Milli Eğitim Şube Müdürü Cafer Tetik ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Manisa İlim ve Kültür Vakfı Akhisar Temsilcisi Mustafa Çetin'in açılış konuşmasının ardından konferansa geçildi. Cumhuriyetin tek başına hürriyet demek olmadığını, hürriyet olması için insan hakları ve demokrasi ile bütünleşmesi gerektiğini vurgulayan Yavuz Bahadıroğlu, “Osmanlı toplumu bir sevgi, şefkat ve yardım toplumuydu. Devlet, hayat ve hayrat devleti, insan hayrat ve hasenat insanıydı. Osmanlı'da hayat ahirete dönüktü. Ahirete dönük olduğu için de hayatta fuzuli şeylere yer yoktu. Osmanlı insanı 'kıble yürekli'ydi. Faziletliydi, dürüsttü, çevreciydi, medeniydi, nazikti; cihana örnekti. Hedef ve gayret sahibiydi. Zaferler ve başarılar hayatın bir parçasıydı. Osmanlı'da, insan hakları gözetilirdi. Herkes ibadetinde, kıyafetinde, seyahatinde, ticaretinde özgürdü. Osmanlı'da güçlü olan haklı değil, haklı olan güçlüydü. Adalet duygusu, hayatın her alanını kaplamıştı. Devlet milletle bütünleşmişti. Farklı kültürler, asırlarca barış içinde bir arada yaşamıştı. Osmanlı, yetiştirdiği cevher insanlarla dünyaya nam salmıştı. Tarih gerçek bir ibret aynası ve tam bir tecrübe tahtasıdır. Ve boşuna yaşanmış bir tecrübeler yığını değildir. Bugün, geçmişimizden ders almanın ve 'Yeniden Osmanlı' demenin tam zamandır. Bu maksatla kendi içimizde barışık olmalıyız, birbirimize iftiralar atarak, haklarımıza karşı çıkarak bir yerlere varamayız. Bu millet bir Çanakkale destanı yazmıştır, buradaki insanlarımızda bulunan yürek hiçbir millette yoktur.” dedi.

Yaklaşık 1 buçuk saat süren ve 700 kişinin izlediği konferans sonrası Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, konuk yazar Yavuz Bahadıroğlu ve İlim Kültür Vakfı Akhisar Temsilcisi Mustafa Çetin' e çiçek ve plaket takdim etti. Konferans sonunda yazar Yavuz Bahadıroğlu kendi yazdığı kitaplarını imzaladı.

(BG-ÖA) 16.04.2008 13:44 TSİ