Ahıska Türkleri Haberleri

Ahıska Türkleri haber, Ahıska Türkleri son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Ahıska Türkleri - 14.11.2020
Dışişleri'nden Ahıska Türklerinin sürgün edilişinin 76'ncı yılı mesajı
DIŞİŞLERİ Bakanlığı, Ahıska Türklerinin sürgün edilişinin 76'ncı yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.
Ahıska Türkleri - 25.10.2020
Ahlat'ta DATÜB Temsilciliği açıldı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla 2016 yılında Ahlat'a yerleştirilen Ahıska Türklerinin sorun ve görüşlerinin alınması amacıyla DATÜB Ahlat Temsilciliği açıldı.
Ahıska Türkleri - 05.07.2020
Antalya'da "Sağlıklı Turizm, Güvenli Kent" toplantısı (2)
Çavuşoğlu, böyle bir dönemde Kerkük'teki vatandaşlara, Balkanlara, Ahıska Türklerine, her yere yardımları gönderdiklerini anımsattı.
Ahıska Türkleri - 22.05.2020
Türkiye'den Ukrayna'ya ramazan ve Kovid-19 yardımı
Ukrayna'nın başkenti Kiev'in yanı sıra Kırım Tatarlarının ve Ahıska Türklerinin, Herson ve Gagavuz Türklerinin yoğun olduğu Odesa'da kırsal kesimde yaşayan ailelere de destek sağlandı.
Ahıska Türkleri - 07.02.2020
YTB'de "Bin Dokuz Yüz Seksen Dokuz Belene" belgeselinin tanıtım programı yapıldı
YTB Başkanı Eren, burada yaptığı konuşmada, Başkanlığın yurt dışında yaşayan soydaşlara yönelik çok sayıda proje gerçekleştirdiğini aktararak bu bağlamda geçen yıl Kırım Tatar ve Ahıska Türklerine yönelik sürgünlerle Bulgaristan'dan zorunlu göçün anlatıldığı çok sayıda programın düzenlendiğini hatırlattı.
Ahıska Türkleri - 04.02.2020
Erdoğan, Ukrayna'da heyetler arası görüştü (tekrar)
Erdoğan ayrıca programı dahilinde Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'nu, Ahıska Türklerini ve Gagavuz Türklerini kabul etti.
Ahıska Türkleri - 12.12.2019
Türk tiyatro yönetmeninden Gürcüce "Truva, Kayıp Cennet" adlı oyun
Büyükelçi Yazgan, Ahıska Türklerinin sürgünün 75'inci yılı vesilesiyle çeşitli anma programları düzenlendiğini hatırlatarak, "14 Kasım'da Ahıska Türklerinin sürgünlerinin 75'inci yıldönümünü birlikte andık Tiflis'te.
Ahıska Türkleri - 10.12.2019
Erdoğan: "Ülkemizde geçmişte yaşanmış en küçük bir hadiseyi bile mecrasından saptırarak küresel...
Erdoğan: "Ülkemizde geçmişte yaşanmış en küçük bir hadiseyi bile mecrasından saptırarak küresel çapta karalama kampanyasına çevirenler, Ahıska Türklerinin trajedisine kör ve sağır kalıyorlar.
Ahıska Türkleri - 28.11.2019
Ahıska Türklerinin sürgün edilişinin 75. yıl dönümü
Ardahan'da, Ahıska Türklerinin sürgün edilişinin 75. yıl dönümü dolayısıyla program düzenlendi.
Ahıska Türkleri - 19.11.2019
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın Siyanürle ilgili düzenleme yapılacak
'DÜPEDÜZ İŞGAL' ABD'nin Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimlerinin uluslararası hukuka aykırı olmadığı şeklindeki açıklaması hakkında konuşan Kalın, şu değerlendirmelerde bulundu: "Bu son derece talihsiz, uluslararası hukuku yok sayan, Filistinlilerin hakkını, hukukunu ayaklar altına alan bu açıklamayı reddettiğimizi ve kınadığımızı ifade etmek istiyorum. Burada bir kelime oyunu oynandığını kamuoyunun dikkatine getirmek istiyorum. Türkçeye de yerleşimci diye tercüme ettiğimiz bu yerler, yerleşimdi filan değildir. Düpedüz işgalcilerdir. İşgal altındaki Filistin topraklarında, Filistinlilerin zeytin bağlarını, evlerini, bahçelerini işgal eden kişilerin kurduğu yerlerdir buralar. 'Yerleşimciler uluslararası hukuka aykırı değildir' ifadesi, 'İşgal uluslararası hukuka aykırı değildir' demekle eş anlamlıdır. Bunun adı işgaldir. Bu işgali meşrulaştırma çabasıdır. Biz nasıl Filistin topraklarının tamamının işgaline karşıysak, bu konuda alınmış onlarca BM kararı bulunmaktadır. Aynı şekilde Batı Şeria'da, Kudüs'te, Gazze'de veya başka bir yerde Filistin topraklarının işgal edilmesinin hiçbir şekilde kabul etmediğimizi ve Filistin halkı özgürleşene kadar, iki devletli çözüm hayata geçirilene kadar da Filistin halkının haklı ve meşru davasında onların yanında olacağımızı ifade etmek istiyorum." 'YILDIZ KENTER'E ALLAH'TAN RAHMET DİLİYORUM' Kalın, 10 Aralık'ta, Ahıska Türklerinin 75'inci sürgün yıldönümünde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde anma programı düzenleneceğini ifade etti.
Ahıska Türkleri - 18.11.2019
Bizim Ahıska dergisi Genel Yayın Yönetmeni Zeyrek hayatını kaybetti
Üç yıldır kanser tedavisi gören ve Türk Dili ile Ahıska Türklerine yönelik çalışmalara imza atan Zeyrek (63) Ankara'da yaşamını yitirdi.
Ahıska Türkleri - 16.11.2019
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Bakü'de Azerbaycan ve Türk şehitliklerini ziyaret etti
Erbaş sözlerini, "Son yüzyılda yaşanan acılar hepimizin acısıdır. Bundan 75 yıl önce 14 Kasım 1944 yılında bu topraklarda Ahıska Türklerinin yaşadığı dram da bizim ortak acımızdır.
Ahıska Türkleri - 16.11.2019
İstanbul'da "Sürgünün 75. Yılında Ahıskalı Türkler Uluslararası Sempozyumu" yapıldı
İstanbul Medeniyet Üniversitesi tarafından Sancaktepe Belediyesi, Üsküdar Belediyesi ve İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfının katkılarıyla düzenlenen sempozyum, Ahıska Türklerini konu alan belgesel gösterimiyle başladı.
Ahıska Türkleri - 16.11.2019
Bakü'de "Mevlid-i Nebi" programı
Müslümanların ortak düşmanının cehalet ve nefret dili olduğuna dikkati çeken Erbaş, şunları söyledi: "Kerbela ortak acımızdır. Halep, Şam, Gazze, Yemen ortak acımızdır. Kerbela'da, Hz. Hüseyin'in siyasi ihtiraslar uğruna hunharca, insafsızca şehit edilmesi bütün müminleri derinden yaralamış, kalplerimizi incitmiştir. Bunun acısını hep yüreğimizde taşıyoruz. O günden bugüne bölgesi, kültürü, mezhep ve meşrebi ne olursa olsun bütün Müslümanları derin acılara gark etmiş, gözlerimizi yaşartmış, ciğerlerimizi dağlamış ve gönüllerimizi kanatmıştır. Bu konuda Müslümanlar arasında hiçbir farklılık yoktur. Dünyada Hz. Hüseyin'i sevmeyen bir tane Müslüman bulamazsınız. Bu zulümden üzüntü duymayan bir tane Müslüman bulamazsınız. Bu bizim için çok güzel bir vahdet göstergesidir." Ahıska Türklerinin yaşadığı dramdan, 20 Ocak 1990'da Bakü'de Sovyet ordusu tarafından yapılan katliamdan ve Karabağ'ın işgal altında bulunmasından da bahseden Erbaş, konuşmasını şöyle tamamladı: "Bu acılar ortak acımızdır.
Ahıska Türkleri - 15.11.2019
Türk milletvekilleri heyeti Gürcistan'da
Ahıska Türklerinin sürgün edilişinin 75'inci yıl dönümünü anmak üzere ülkeye geldiklerini kaydeden Etyemez, 2 gündür bu yönde Gürcistan hükümetinin de desteği ile çeşitli etkinlikler düzenlendiğini belirtti.
Ahıska Türkleri - 14.11.2019
TBMM Genel Kurulu
İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Ahıska Türklerinin 14 Kasım 1944'te Gürcistan'ın Ahıska bölgesinden sürgün edildiğini anımsatarak, hayatlarını kaybeden Ahıskalı Türkleri rahmetle andı.
Ahıska Türkleri - 14.11.2019
2020 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda
Siyasi heyet tarafından atanan bürokratın heyete bir borcunun olduğunu o borcun bir teşekkürden ibaret olduğunun altını çizen Durmuş, şöyle devam etti: "Atanan bürokratların doğrudan borcu milletinedir ve bunu hizmetleriyle gösterir. Oturulan makamlar, babamızın malı değildir. Biz o sandalyelere ne kattığımızı bilmiyoruz, bunu insanlar değerlendirir, ben o sandalyenin bize ne kattığını bilen biriyim. Ben 'anası sarımsak, basası soğan' olan bir ailenin üyesiyim. AK Parti beni Merkez Bankası Başkanlığına getirdi ve ben o makama geldiğimde teşekkürümü ettim. İnsan olarak birtakım yanlışlıklar yapılabilir. Bunu kabul etmek bir erdemdir. Burada bulunan RTÜK Başkanı'nın da erdemli hareket etmesi gerekir. Bağımsız kurumların olduğu yerlerde demokrasi açığı vardır ve bu açığı göreve gelen bürokrat kapatır. Ülke olarak karşı karşıya kaldığımız en önemli sorun kuralsız hareket etmektir. Yanlış olan normlar kültürleşiyor, doğru olanlar ise marjinalleşiyor. Medeni bir ülke olarak dünyadaki yerimizi alacaksak kurallı topluma dönmemiz mutlaka şart." MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı da Ahıska Türklerinin Stalin tarafından sürgün edilişinin yıl dönümünü andıklarını söyledi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Ahıska Türkleri Haberleri | Ahıska Türkleri Haber - Haberler - Ahıska Türkleri haberleri, son dakika ahıska türkleri haber ve gelişmeleri burada. Türkiye'den Kırgızistan'daki ihtiyaç sahiplerine ramazan yardımı ulaştırıldı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 6.5.2021 22:31:30. #1.16#

title