Afganistanlı Öğrenciler Hasret Giderdi

Afganistanlı Öğrenciler Hasret Giderdi

Ege Üniversitesi Bornova Öğrenci Yurdunda Afganistan Gecesi Düzenlendi. Afganistanlı Öğrencileri'nin Organize Ettiği Yemekli Geceye Türkiye'deki Üniversitelerde Öğrenim Gören 300'ün Üzerinde Öğrenci ve Seçkin Davetli Katıldı.

Afganistanlı Öğrenciler Hasret Giderdi

Ege Üniversitesi Bornova Öğrenci Yurdunda Afganistan Gecesi düzenlendi. Afganistanlı öğrencileri'nin organize ettiği yemekli geceye Türkiye'deki üniversitelerde öğrenim gören 300'ün üzerinde öğrenci ve seçkin davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ve Afganistan milli marşının okunması ile başlayan gecede açılış konuşmasını yapan Afganistan İzmir Öğrenci Temsilcisi S.Azizullah Sadat şunları söyledi: "İzmir'de bulunan Afganistanlı öğrenciler olarak ilk defa düzenlediğimiz geceyle Afganistanlı öğrenciler arasında dayanışmayı arttırmayı, kendi milli ve kültürel değerlerimizi diğer ülke öğrencilerine ve insanlarına ulaştırabilmeyi amaçlıyoruz. Biz Afganistanlı öğrenciler olarak Türkiye'de okuyor olmaktan gayet mutluyuz. Burada dostluklar edindik dayanışma ilişkilerimiz gittikçe arttı. Biz Türkiye'de okuyorken kimin bizim gerçek dostumuz olduğunu iyi analiz ettik. Artık aydınlık Afganistan için milletimizin huzuru için milli şuurla hareket edeceğiz" Geceye katılan Afganistan Büyükelçiliği müsteşarı Abdulqayoum Makikzad "Afganistan Türklerin anayurdu olan Orta Asya'ya yakınlığı nedeniyle tarihi boyunca çok sayıda Türklere ev sahipliği etmiş bir ülkedir" dedi. Makikzad Türkiye'nin Afganistan'a yaptıkları yardımlardan dolayı ayrıca teşekkür etti. Gecede Özbekçe, Farsça, Türkmence ve Peştuca şiirler, yöresel dans gösterileri ve bağlama eşliğinde söylenen şarkılar bol bol alkış aldı.

(Mİ-Mİ- (Mİ-Mİ-) 17.05.2008 14:09 TSİ