Abdullah Gül, Kayıp Trilyon Davasıyla İlgili İfade Verdi

Abdullah Gül, Kayıp Trilyon Davasıyla İlgili İfade Verdi

Haberler.Com - Haberler | Güncel

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kayıp trilyon davasında kendi isteğiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na giderek ifade verdi.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Necmettin Erbakan'ın parti liderliği dönemindeki 'kayıp trilyon' soruşturması için dün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına giderek ifade verdiği öğrenildi. Gül, o dönem cumhurbaşkanı olduğu için ifadesi alınmamıştı.

Daha önce Cumhurbaşkanlığı dönemi bittikten sonra bu konuda savcılığa ifade vereceğini belirten Abdullah Gül, görevi sona erdikten sonra avukatı vasıtasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığ'na başvurarak ifade vermesi için gün tayin edilmesini istedi.

BASINA DUYURULMADI

Belirtilen günde Ankara'ya giderek başsavcıya ifade veren Gül'ün bu hareketi basına duyurulmadı.

AVUKATI: 45 DAKİKA SÜRDÜ

Abdullah Gül'ün avukatı Ömer Küçüközcan, Ankara Adliyesi'ne mesai bitmek üzereyken gittiklerini ifade ederek "Doğru, gittik. O ifade verildi. Mesai bitmek üzereyken gidildi. 45 dakika civarı sürdü. Soruşturmaya konu olay ile ilgili Abdullah Bey'in hiçbir alakası olmayan bir konu. Tek sıfatı o dönem o partide genel başkan yardımcı olmasıydı. Ve Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısıydı. Parasal konuda hiçbir hakkı yok, yetki yok. Kendisi ile aynı statüde bulunan parasal hiçbir hak ve yetkisi bulunmayan tüm insanlar zaman içinde bu dosyadan aklandılar. Beyefendi de dokunulmazlığı sebebi ile bu döneme geldi. Davet üzerine gittik. Konu ile ilgili bilgilerini sordular. Parasal konu ile hiçbir bilgisinin olmadığı, ilgisinin olmadığını açıkladı. Konu bundan ibaret… Nezaket kuralları çerçevesinde bir işlem yapıldı. Hukuk 'bir daha gel' derse gideriz, Ama hukukun 'bir daha gel' demesini gerektiren bir şey olduğunu düşünmüyoruz." dedi. Abdullah Gül'ün ifadesini, Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Zeki Bayrak'ın aldığı öğrenildi. (Dinçer Gökçe/Hürriyet)

GÜL'DEN AÇIKLAMA

Abdullah Gül'ün kişisel internet sitesinde ifadeyle ilgili açıklamalara yer verildi:

"Abdullah Gül, 'Olay tarihi itibariyle Refah Partisi'nin Dış İlişkiler'den sorumlu Genel Başkanı Yardımcısı sıfatını taşıdığını, esasen parasal hiçbir konuda hak, yetki ve sorumluluğu bulunmadığını; bununla birlikte davada adıgeçen herkesin ifadesinin alınmış olması ve hukuka duyduğu saygı çerçevesinde ifade vermeye geldiğini' kaydetmiştir.

"Kayıp trilyon" davasına bakan Ağır Ceza Mahkemesi'nin, kendisi gibi ilgisiz bütün parti yetkilileri hakkında ve özellikle de Refah Partisi'nin bu konularla ilgili Genel Muhasibi hakkında bile beraat kararı verdiğini hatırlatan Gül, 'Hukukun tüm koşullarıyla eksiksiz ve kusursuz olarak işlemesi, hiçbir konuda en küçük bir kuşkunun hiçbir taraf için kalmaması maksadıyla bizzat ifade verdiğini' belirten Gül, bu işlemin tamamlanmasından ötürü duyduğu memnuniyeti ifade etmiştir."

KAYIP TRİLYON DAVASI

1998 yılında Anayasa Mahkemesi, Refah Partisi (RP) hakkında verdiği kapatma kararının ardından, yöneticilerden ellerindeki Hazine yardımını devlete iade etmelerini istedi. Ancak RP, paranın örgütlere gönderilerek harcandığını ileri sürdü ve söz konusu Hazine yardımını iade etmedi. Müfettişlerin incelemelerinde paranın, sahte belgelerle harcanmış gibi gösterildiği tespit edildi. Bu nedenle, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı aralarında RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın da bulunduğu parti yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

ERBAKAN'IN CEZASINI GÜL AFFETMİŞTİ

Dava sonucu Refah Partisi lideri Necmettin Erbakan 'özel belgede sahtecilik suçundan' 2 yıl 4 ay hapse mahkum olmuştu. Erbakan'ın bu cezası daha sonra ev hapsine çevrildi. Cezası daha sonra dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından affedildi.

Kayıp Trilyon davası sonucunda Refah Partisi'nin 68 yöneticisi Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafında 1 yıl ile 1 yıl 2 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı. Erbakan ev hapsi ve af sürecinden sonra siyasi haklarına yeniden kavuşmuştu.

Kaynak: Haberler.Com

Haber Yorumları (77)
MEMEDİM: İHLASLAR KOMBASSANLAR JET FADILLAR . . . . . . . . . . . .
KUL HAKKINI AHIRETE BIRAKMAK FELAKETTIR: Erbakan zamaninda Abdullah ve Tayyib gurbetcileri sözde islami holdinglerle birlikte dolandirmisdilar. Hala daha bu holdinglerin üzerine gidemiyorlar cünkü kendileride onlarla birlikteydi. Bu dünyadaki hesab sizler icin formalite sayilir. Bakalim mahser günü kul haklarinin hesabini nasil vereceksiniz. Tüm gurbetcilerin eli yakanizda olacak. . .
CÜNEYT: Polise ve jandarmaya bugüne kadar zam vermediler.Profösör ve doçent zam aldı. İntiharlar böyle giderse artacak.Bankalara borcu olmayan yok gibi.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title