ABD'de insanlar üzerinde denenmeye başlanan potansiyel Kovid-19 aşısı son aşamaya hazır

ABD'de insanlar üzerinde denenmeye başlanan potansiyel Kovid-19 aşısı son aşamaya hazır

ABD'de insanlar üzerinde denenen Kovid-19 aşısı son aşamaya geldi. Aşının denendiği gönüllülerin kanında koronavirüsü etkisiz hale getiren antikorlar geliştiği gözlendi.

15.07.2020 02:11 | Son Güncelleme: 15.07.2020 08:57

ABD'de insanlar üzerinde denemelerine başlanan ilk potansiyel yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının son aşamaya hazır olduğu bildirildi.

New England Journal of Medicine dergisinde yayımlanan bir araştırmada, ABD'li ilaç şirketi Moderna ve Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü iş birliğinde geliştiren ve 45 gönüllü üzerinde denenmeye başlanan aşının, koronavirüse karşı bağışıklık sağlamada ümit verdiği belirtildi.

KORONAVİRÜSÜ ETKİSİZ HALE GETİREN ANTİKORLAR

Aşının denendiği gönüllülerin kanında Kovid-19'a yakalanıp iyileşenlerin kanındaki seviyelere yakın, koronavirüsü etkisiz hale getiren antikorlar geliştirdiği ifade edilen araştırmada, aşının deneklerde ciddi bir yan etkisinin görülmediği, ancak katılımcıların yarısından fazlasının grip benzeri belirtiler gösterdiği, bu durumun yorgunluk, baş ağrısı, ateş gibi diğer aşı semptomlarına benzediği ve olağan dışı olmadığı kaydedildi.

Potansiyel Kovid-19 aşısına ilişkin çalışmaların son aşamasına 27 Temmuz'da başlanacak ve aşı 30 bin kişi üzerinde denenecek. 30 bin kişiyi kapsayacak olan araştırma, Kovid-19 aşısı konusunda yapılan en büyük araştırma özelliği taşıyor.

SON OLARAK YAŞLILARDA TEST EDİLECEK

İlk aşamada genç yetişkinler üzerinde denenen aşı, son aşmasında risk grubunda olan yaşlı yetişkinler ve kronik hastalıkları bulunanlar üzerinde de test edilecek.

ABD'de insanlar üzerinde denenmeye başlanan potansiyel Kovid-19 aşısı son aşamaya hazır

Kaynak: AA

Haber Yorumları (7)
MEL ALMANYA: Bence bu aşıyı bulmaya çalışan biyologlar kendi üzerlerinde denesin....
BİLENKİŞİ: zaten virüsü kendileri üretti , şimdi de aşısını satacaklar. tipik amerika. . . önce devletleri teröre ediyor sonra kurtarıcı rolune bürünüyor. . .
ELİM VAKA: KİNG bunların kolasini, içiyorsun, deterjanıni kullanıyorsun, arabasına biniyorsun, tüm ilaçlar bunların, daha neyin kafasını yaşıyorsun bilinçsiz insan, biraz oku araştır, keşke yerli milli asimiz olsa kim istemez, ama bakan ne derse bizde türk vatandaşı olarak gereğini yaparız, dile pelesenk olmuş söylemleri bırak okue oku oku
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: ABD'de insanlar üzerinde denenmeye başlanan potansiyel Kovid-19 aşısı son aşamaya hazır - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 23.7.2020 21:12:55. #1.14#
title