81 Milyon Euro'luk Fiyasko! - Haberler Spor
Haberi Paylaş

81 Milyon Euro'luk Fiyasko!

TürkiyeGazetesi.com.tr - Haberler | Spor
81 Milyon Euro'luk Fiyasko!

Mali kriterlere uymadığı gerekçesiyle Avrupa kupalarına katılamayan Kartal, son 10 yılda kiralıklar hariç toplam 36 yabancı futbolcu transfer etti.

Siyah-beyazlılar bunların içinde sadece Carew, Youla ve McGregor'dan para kazanabildi.Son yıllarda transfer sezonunda 'şampiyonluğu' hiçbir kulübe kaptırmayan Beşiktaş'ın yabancı yıldızları kadrosuna katmak için harcadığı paralar dudak uçuklattı. Daha önceki tecrübelerini göz önüne alarak bu sezon transferde yaş tahtaya basmamak için kılı kırk yaran Beşiktaş, son 10 yıllık yabancı transferlerinde sadece John Carew, Youla ve Mc Gregor'dan para kazanabildi. Fikret Orman'ın gelişiyle birlikte frene basan ve ekonomik olarak yaşadığı zor dönemi atlatarak düzlüğe çıkmak için yeni politikalar geliştiren siyah-beyazlılar, 3 milyon 500 bin avroya aldığı Carew'i 7 milyon 600 bin avroya O.Lyon'a, 1 milyon 150 bin avro ödediği Youla'yı 1 milyon 600 bin avroya Lille'e, bedelsiz transfer ettiği Allan McGregor'u ise geçen sezonun başında 2.5 milyon avroya Hull City'ye satarak yabancı transferinden kar elde etti. Bu 3 futbolcu yabancı transferinde 10 yıllık dönemde Beşiktaş'ın en büyük transfer başarısı oldu. 10 yıllık süreçte 36 yabancı futbolcuyu bonservisiyle alan siyah-beyazlılar, kar yapamasa da Ailton, Gordon Schildenfeld ve Tabata'yı bonservisiyle satabildi.

10 yılda 81 milyon avroBeşiktaş, yabancı transferinde en çok parayı ise Delgado, Ricardinho, Bobo, Nobre ve Runje'yi transfer ettiği 2006-2007 sezonunda kasasından 14 milyon avro çıkararak harcadı. Siyah-beyazlıların bu süreçte en yüksek bonservis bedeli ödediği futbolcu ise 7 milyon 300 bin avro karşılığında Beşiktaşlı olan Portekizli yıldız Ricardo Quaresma oldu. Geçen sezon dahil 10 yıllık süreçte sadece yabancı transferine 81 milyon avro harcayan Beşiktaş'ın en problemli transferleri ise Gaziantepspor'dan 8 milyon avroya transfer edilen Tabata ve 4 milyon 500 bin avroya Genoa'dan alınan Matteo Ferrari oldu.

Orman sadece Pedro'yu aldıTaraftarların büyük tepkisini çeken Tabata daha sonra 1 milyon 150 bin avroya Al Rayyan'a satılırken, siyah-beyazlı takımdan gönderilen Ferrari, CAS'ta açtığı davanın ardından Beşiktaş'ı 7 milyon avronun üzerinde tazminata mahkum etti. Başkan Fikret Orman göreve geldiği ilk sezon bonservis ücreti ödemeden yabancı transferi yaparken, geçen yıl yabancı statüsünde sadece Pedro Franco için bonservis ödedi. Orman yönetimi Atiba ve Eneramo'yu ise bedelsiz transfer etti.

Portekiz çetesi dağıldıBeşiktaş'ın para ödeyip bedava gönderdiği yıldızlar listesine bu sezon yenileri eklendi. Siyah-beyazlı takımın büyük umutlarla transfer ettiği Portekizli oyuncular Manuel Fernandes ve Hugo Almeida ile Julien Escude 31 Mayıs itibarıyla serbest kaldı. Almeida Dünya Kupası için Brezilya'nın yolunu tutarken, ikinci yarıda neredeyse hiç forma giymeyen Fernandes Spartak Moskova'ya imza attı. Ayrıca siyah-beyazlı takımda geçtiğimiz sezon kiralık olarak forma giyen Gökhan Töre, Jermaine Jones, Ramon Motta ve Dany'nin de kulüple ilişkisi kesildi. Beşiktaş, performanslarından memnun kaldığı Ramon Motta ve Gökhan Töre için kulüpleriyle görüşmelerini sürdürüyor.

Yabancı kontenjanı boşaldıBeşiktaş Kulübü'nde bu sezon sözleşmesi biten oyuncuların büyük bölümünü yabancı oyuncular oluşturuyor. 6 yabancı oyuncu kulüpten ayrılırken, kiralık Gökhan Töre de şimdilik kulübü Rubin Kazan'a döndü. Yabancı oyuncuların ayrılmasının ardından siyah-beyazlı takımda Atiba Hutchinson, Filip Holosko, Pedro Franco, Tomas Sivok ve geride kalan sezonu K.Karabükspor'da kiralık olarak geçiren Michael Eneramo kaldı.

McGregor tarihe geçti

Allan Mc Gregor, kalede gösterdiği başarılarla olmasa da transfer hikayesiyle Beşiktaş'ın tarihine geçti. İskoç kaleci, son 10 yılda Beşiktaş'ın yabancı transferleri içinde bonservis bedeli olmadan alınıp, kulübe para kazandıran tek isim oldu. Beşiktaş, bedavaya aldığı McGregor'u Premier Lig ekiplerinden Hull City'ye 2.5 milyon avroya satmayı başardı.

HÜSEYİN EROĞUL - ARAŞTIRMA

TürkiyeGazetesi.com.tr - Spor Haberleri
500
title