62 Metrelik Balıkçı Gemisinin Maketini Yaptı

62 Metrelik Balıkçı Gemisinin Maketini Yaptı

Sinop'ta 62 metre uzunluğundaki 'Sürsan 1' adlı balıkçı gemisinin maketi yapıldı.

62 Metrelik Balıkçı Gemisinin Maketini Yaptı

Geminin birebir kopyası, emekli Astsubay Alparslan Güzle tarafından tamamen ahşap el işçiliğiyle yapılarak İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun'a teslim edildi.

126 santimetre uzunluğundaki maketin yüzlerce parça kullanılarak yapıldığını belirten Güzle, "Eskiden beri maketlere çok ilgim var. Daha önce küçük tekneler yaptım. Bu gemi de çok beğendiğim ve bu zamana kadar kimse bunun maketini yapmadı. İlk olması sebebiyle ilgimi çekti ve çok beğendiğim için maketini yapmaya karar verdim. Maketin yapımına başlamadan önce trol gemisi buraya avlanmaya geldiğimde kaptanından planını aldım ve geminin her bölümünü en ince ayrıntısına kadar inceledim. Daha sonra titiz bir çalışmayla, yaklaşık 1 yıllık sürede günlük altı saat düzenli olarak çalışarak bu geminin birebir kopyasını maket olarak tasarladım" diye konuştu.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun, maketi tasarlayan emekli astsubay Alparslan Güzle'ye teşekkür etti. Tosun, "Tamamen mühendislik ölçülerine göre bire bir küçültülerek yapılmış bir tekne modeli. Bugüne kadar böyle bir tekne modeli ben görmedim. Her şeyden önce Sinop bir balıkçı kenti. Dolayısıyla geçimini balıkla temin eden bir kent ve Sinop'un yapısına da çok uygun bir tekne. Ben de bir deniz kentinin müdürü olarak bu tekneye baktıkça deniz kentinde görev yapmanın mutluluğunu da hissediyorum" dedi.

Geminin gerçeği Çetin Taşkın adlı Sinoplu bir vatandaş tarafından 1994 yılında Sinop tersanesinde yapılmış olup halen Sürsan firmasında 'Sürsan 1' adıyla hizmet veriyor.