5. Murad Balesi', Son Üç Temsille İzleyiciye Veda Ediyor

5. Murad Balesi', Son Üç Temsille İzleyiciye Veda Ediyor

5. Murad Balesi', Son Üç Temsille İzleyiciye Veda Ediyor
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

Antalya Devlet Opera ve Balesi’nin geçen sanat sezonunda prömiyerini gerçekleştirdiği ’5. Murad Balesi’, son üç temsil ile sanatseverlere veda ediyor.

Antalya Devlet Opera ve Balesi'nin geçen sanat sezonunda prömiyerini gerçekleştirdiği '5. Murad Balesi', son üç temsil ile sanatseverlere veda ediyor.

Koreografisini Armağan Davran ve Volkan Ersoy'ın yaptığı ve dünya prömiyerinin gerçekleştirildiği 2013 yılında Andante Dergisi Donizetti Klasik Müzik Ödülleri'nde 'En İyi Bale-Dans Yapımı' ve 'En İyi Koreografi' dallarında olmak üzere iki dalda birden ödül kazanan eser 5, 7 ve 10 mart tarihlerinde Haşim İşcan Kültür Merkezi Opera Sahnesi'nde izleyicilerle son kez buluşacak.

En kısa süre tahtta kalan ve Çırağan Sarayı'nda 28 yıl hapis olarak yaşayan Osmanlı Padişahı Sultan 5. Murad'ın yaşamından kesitlerin yanı sıra hapis olduğu süre içinde kendi bestelediği 500'e yakın eser ile Sultan 3. Selim ve Sultan Abdülaziz gibi Osmanlı Padişahları'nın kendi dönemlerinde batı formunda bestelediği eserlerden derlenen müziklerin, Müzikolog Dr. Emre Aracı ile Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestra Şefi Bujor Hoinic tarafından yeniden düzenlenmesi sonucu ortaya çıkan çalışmanın librettosu Dr. Emre Aracı'ya ait. Orkestrayı Hakan Kalkan'ın yönettiği eserin dekor ve kostümü Savaş Camgöz, ışığı ise Fuat Gök imzasını taşıyor.

Eserin dekorunda, şu anda var olmayan ancak Fransız "Le Illustration" dergisinde bir adet gravürü bulunan Dolmabahçe Saray Tiyatrosu, Sultan Abdülaziz'in Boğaziçi'nde gezdiği saltanat kayığı ve Çırağan Sarayı'nın rıhtım kapısı gerçekçi bir anlayışla sahneye yansıtılıyor. Osmanlı tarihi, Osmanlı müziği, saray yaşamı ve sanat anlayışından esintiler taşıyan eserde Sultan 5. Murad rolünde Tolga Burçak, Hayali 5. Murad rolünde Yağızhan Danış, Reftar-ı Dil Kadın Efendi rolünde Müge Ünal, Eleron Mevhibe Kadın Efendi rolünde Derya Tokgöz, Hadice Sultan rolünde Esra Taner, Fehime Sultan rolünde Burcu Bodur, Fatma Sultan ve "Diana" rolünde Özde Melek Eren, Apollon rolünde ise Kürşat Kılıç' izleyici ile buluşuyor.Eseri Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestrası seslendirecek. - ANTALYA

5. Murad Balesi', Son Üç Temsille İzleyiciye Veda Ediyor

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title