Haberler

Hava Harp Okulu İddianamesi Tamamlandı

Hava Harp Okulu iddianamesi tamamlandı Savcılık 44 şüphelinin 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapsini istedi İddianamede şüphelilerin, Atatürk Havalimanı işgali ile Valilik işgali ve İstanbul Valisi Vasip Şahin'in derdest edilmesi planı doğrultusunda da faaliyet gösterdiklerine değinildiİSTANBUL...

Hava Harp Okulu iddianamesi tamamlandı

Savcılık 44 şüphelinin 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapsini istedi

İddianamede şüphelilerin, Atatürk Havalimanı işgali ile Valilik işgali ve İstanbul Valisi Vasip Şahin'in derdest edilmesi planı doğrultusunda da faaliyet gösterdiklerine değinildi

İSTANBUL - Darbe girişiminde Hava Harp Okulu'ndaki olaylara ilişkin yürütülen soruşturma tamamlanarak 44 şüpheli hakkında üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis talebiyle iddianame hazırlandı. İddianamede şüphelilerin, Atatürk Havalimanı işgali ile Valilik işgali ve İstanbul Valisi Vasip Şahin'in derdest edilmesi planı doğrultusunda da faaliyet gösterdikleri belirtildi.

FETÖ tarafından organize edilen 15 Temmuz hain Darbe girişiminde, Hava Harp Okulu personelinin eylemlerine ilişkin yürütülen soruşturma tamamlanarak iddianame hazırlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Ergün Güçlü ve Can Tuncay tarafından hazırlanan 687 sayfalık iddianamede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı, 65'inci Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve TRT Genel Müdürlüğü "suçtan zarar gören" sıfatıyla yer aldı.

İddianamede, 34'ü tutuklu 44 şüphelinin "Türkiye Büyük Millet Meclisini Ortadan Kaldırmaya veya Görevini Yapmasını Engellemeye Teşebbüs Etme, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Ortadan Kaldırmaya veya Görevini Yapmasını Engellemeye Teşebbüs Etme, Anayasal Düzeni Ortadan Kaldırmaya Teşebbüs Etme, Silahlı Terör Örgütü Yöneticisi Olma, Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma, Silahla, Birden Fazla Kişi Tarafından Birlikte ve Kamu Görevinin Sağladığı Nüfuz Kötüye Kullanılmak Suretiyle Kamu Hizmetlerinden Yararlanma Hakkının Engellenmesi ve Hava Ulaşım Araçlarının Alıkonulması" suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmaları istendi.

Şüphelilerin, darbe girişimin görsel ve sosyal medyada duyurulmasından sonra hazırlık, yönetim- koordinasyon aşamalarında görevli olduğu anlaşılan şüphelilerce 'Çağrı Planının' devreye sokulduğu belirtilen iddianamede, "Bu planın uygulamasıyla normal günlerde hiçbir şekilde silah ve mühimmat taşıma zorunluluklarının bulunmamasına rağmen silahlarını ve askeri üniformalarını kuşanarak Hava Harp Okulu Komutanlığına intikal ettikleri" anlatıldı.

Vali Vasip Şahin'i derdest etme planı

Burada darbe girişiminin kendilerine tebliğine, duyurulmasına rağmen, Yönetim-Koordinasyon kademesinin eylem ve talimatları doğrultusunda darbeci askeri kanadın fiili hakimiyetini sağlama adına içeride yürütülen eylem ve faaliyetler ile dışarıda yürütülen işgallere katılım sağladıkları ve başta Atatürk Havalimanı işgali ile Valilik işgali ve İstanbul Valisi Vasip Şahin'in derdest edilmesi planı doğrultusunda faaliyet gösterdikleri vurgulandı.

Şüphelilerin, Hava Harp Okulu'nda 14 ve 15 Temmuz 2016 gecesi yapılan darbe planlaması koordinasyon toplantısı doğrultusunda yapılan darbe görevlendirmeleri kapsamında hakkında başkan bir soruşturma neticesinde dava açılan Kurmay Albay Ahmet GÜMÜŞ tarafından verilen görevlendirmeleri yerine getirdikleri ifade edilerek, "Bu kapsamda; olay tarihi gündüzünde silah ve mühimmat hazırlığı yaptıkları, olay gecesi de Okul personeli olmayan ancak darbeci askeri kanat tarafından kendilerine verilen görevlendirme gereği Hava Harp Okuluna intikal eden Harp Akademileri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı- SAT Birlikleri-, Konya 3'üncü Ana Jet Üssünden MAK timleri ile Okuldan yürütülen eylem ve faaliyetlere koordineli olarak iştirak ettikleri" anlatıldı.

"Bir kısmı birliğe geri dönmek zorunda kaldı"

Hava Harp Okulu Komutanlığında bulunma amaçları askeri eğitim almak olan ve bunun dışında askerlik ve güvenliği sağlama adına kanunen hiçbir görevlerinin bulunmamasına rağmen, TSK emirkomuta zinciri dışında yapılan görevlendirme ve örgütsel talimatlar gereği Hava Harp Okulu Komutanlığından işgal bölgelerine bir kısmının özel araçlarla, diğer bir kısmının ise TSK envanterinde kayıtlı askeri helikopterlerle çıkış yapan şüphelilerden bir kısmının, sokağa çıkan vatandaşların engeliyle karşılaşması işgal bölgelerine ulaşamadan birliklerine geri döndükleri belirtildi.

"Cumhuriyet Başsavcılığımızın FETÖ'yle mücadelesi kararlılıkla devam edecektir"

İddianamenin son bölümünde ise, "Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının sahip çıkması gereken ortak değerlerimize karşı darbe girişimine yeltenecek kadar cephe almış, gizlilik esasına göre yıllardan beri gelen süreçte örgütlenmiş bu terör örgütünün tamamıyla deşifre edilmesi millet ve devletimizin birliği, dirliği ve bağımsızlığı için elzemdir. Cumhuriyet Başsavcılığımızın sağ ve sol kökenli terör örgütleriyle olduğu gibi örgütlenme ve faaliyetleri açısından bilindik yöntemden ayrı, atipik özellik gösteren Fetullahçı Terör Örgütüne karşı mücadelesi de kararlılıkla devam edecektir" ifadesine yer verildi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / 3. Sayfa

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Recep Tayyip Erdoğan Vasip Şahin 3. Sayfa Haberler

Şırnak'ta Gabar Dağı'nda petrol arama sahasında sondaj kulesi devrildi: 1 ölü, 2 yaralı

Şırnak'ta Gabar Dağı'nda petrol arama sahasında sondaj kulesi devrildi: 1 ölü, 2 yaralı

Emeklilik sistemi değişiyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasama dönemini işaret etti

Emeklilik sistemi değişiyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasama dönemini işaret etti

Ünlü oyuncu Burcu Günay'ın yediği çikolatanın içinden böcek çıktı

Ünlü oyuncu Burcu Günay'ın yediği çikolatanın içinden böcek çıktı

Bakmadan Geçme

BUGÜN HANGİ MAÇLAR VAR? 21 Temmuz günü maç var mı, hangi kanaldan yayınlanıyor, şifresiz mi? MasterChef 8. yarışmacı kim oldu? Masterchef ana kadrosuna kim girdi? Gabar Dağı nerede? Gabar Dağı petrol rezervi ne kadar? İSTANBUL'DA YANGIN SON DAKİKA! İstanbul Pendik'te orman yangını söndürüldü mü, son durum nedir? İstanbul'da orman yangını nerede çıktı? Pazar günü eczaneler açık mı, kapalı mı? 21 Temmuz İstanbul, Ankara, İzmir nöbetçi eczaneler! Baraj doluluk oranı 21 Temmuz | Baraj doluluk seviyesi nedir? İSKİ baraj doluluk oranı yüzde kaç? Resmi Gazete bugün (21 Temmuz) kararları neler? Resmi Gazete atama kararları 2024! TRT 1 YAYIN AKIŞI 21 TEMMUZ: Bu akşam TRT 1'de hangi dizi ve filmler var? Akın Akınözü kimdir? Akın Akınözü kaç yaşında ve nereli? 21 Temmuz TV yayın akışı! Bu akşam TV'de hangi diziler, filmler var? 21 Temmuz Pazar ATV, Kanal D, Star, Show'da neler var? 21-22 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 21-22 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 21-22 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Ümraniye, Küçükçekmece, Beyoğlu elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi!
Silahı tutukluk yapınca öldürüldü! Önce bıçaklayıp sonra denize attılar

Silahı tutukluk yapınca öldürüldü! Önce bıçaklayıp sonra denize attılar

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title