25. Teb Ödülleri" Sahiplerini Buldu - Haberler
Haberi Paylaş

25. Teb Ödülleri" Sahiplerini Buldu

AA - Haberler | Kültür Sanat
25. Teb Ödülleri

Türkiye Tiyatro Eleştirmenleri Birliği'nin (TEB) verdiği "25. TEB Ödülleri" sahiplerini buldu.

Türkiye Tiyatro Eleştirmenleri Birliği'nin (TEB) verdiği "25. TEB Ödülleri" sahiplerini buldu.

Eski Büyükdere İskelesi'nde gerçekleşen ödül töreninde konuşan TEB Başkanı Ragıp Ertuğrul, çalışmalarını yürütürken en önemli noktanın eleştirmenin karşı taraf olmak yerine, güvenilir bir paydaş olarak konumlanması olduğunu belirtti.

Ertuğrul, şöyle devam etti:

"Bugün toplumun her kesiminin ihtiyaç duyduğu barışı, birlik ve beraberliği, dürüstlüğü, sanat emekçileri olarak bizler sahiplenmeli, kavga, gürültümüzü birbirimize karşı değil, yobazlığa, yozluğa, hoyratlığa, cehalete, çağdaş toplum olma yolundaki engellere karşı vermeliyiz."

Ertuğrul, geçen yıl hayatını kaybeden tiyatro eleştirmeni Üstün Akmen'in yaşamı boyunca sanatın ve sanatçının hor görülmesi karşısında dimdik ayakta durduğunu aktararak, kendisini bir kültür savaşçısı olarak saygıyla ve şükranla andığını söyledi.

Ödüllerin tiyatro emekçilerinin özverili çabaları karşılığında yeterli olmayacağını dile getiren Ertuğrul, "Ödüller, sanat paydasında buluşma, naçizane iltifatlarımıza tercüman olma niteliği taşır. Bu nedenle eleştiri yazılarıyla bilinen tiyatro sanatı için güzel şeyler yapma gayretindeki herkese aynı heyecanı, aynı gururu yaşatmalıdır. Eleştirilerimiz, değerlendirmelerimiz, ödüllerimiz, sanat tutkusu ile yaşama sarılan ailemizi karalamak ve yaralamak için değil, birbirimizi teşvik etmek ve güçlendirmek içindir." diye konuştu.

Ertuğrul, tiyatroya gönül veren tüm emekçilere teşekkür ederek, ödül alanları kutladı.

Törende "Hayal-i Temsil" ve "Cyrano de Bergerac" oyunlarındaki performansıyla "Yılın Erkek Oyuncusu" ödülünü alan Yiğit Sertdemir, geçen sene hayatını kaybeden oyuncu Tomris İncer'in, 2015 TEB Onur Ödülü'nü aldığını hatırlatarak, "Ödülünü alırken 'Ödülümü zihnimi ve beden sağlığımı borçlu olduğum Yiğit Sertdemir adına alıyorum' demişti. Ben de bugün burada olsaydı 'Bu ödülü zihin ve beden sağlığımı borçlu olduğum Tomris İncer adına alıyorum' diyecektim." ifadelerini kullandı.

"Di Tuwalete De" oyunundaki performansıyla "Yılın Erkek Oyuncusu" ödülünü alan diğer oyuncu Alan Ciwan da ilk kez ödül aldığını anlatarak, "Çok mutluyum. Bu ödülün arkasında oyunculuk anlamında beni var eden Mirza Metin var, kendisine çok teşekkür ediyorum." dedi.

"Üç Oyun-Vurgun" oyunundaki performansıyla "Yılın Kadın Oyuncusu" ödülünü alan Laçin Ceylan ise ödül almaktan mutlu olduğunu belirterek, tüm ekibine teşekkür etti.

"TEB 2016 Onur Ödülü"ne layık görülen isimlerden tiyatro eleştirmeni Seçkin Selvi de geçen sene hayatını kaybeden Tomris İncer ve Üstün Akmen'i sevgiyle andığını söyleyerek, şunları kaydetti:

"Tiyatro tüm sanat dalları gibi onurlu bir uğraş dalıdır ve onurlu insanlar tarafından yapılır. O yüzden o onurlu insanların verdiği ödül, benim için büyük bir onurdur ve hepimize ne mutlu ki hiçbirimiz memleketin cahiliye açığını kapattığımız için ödüllendirilmiyoruz."

"Akmen anısına bir ödül hazırlanmasını bekliyorum"

Geçen sene hayatını kaybeden eşi Üstün Akmen anısına bir plaket takdim edilen Şaylan Akmen ise TEB Ödülleri'ne ilk defa eşi olmadan katıldığını ifade ederek, "Çok duygusalım, çok üzgünüm, çok da mutluyum bana bu ödülü yaşattığı için. Uzun zaman başkanlığını yaptığı, gençlere devrederken de benim de çok desteklediğim gençlerin bu derneği çok ileriye götüreceklerine inanıyorum. Gelecek yıl da bu aile üyelerinin Üstün Akmen anısına bir ödül hazırlamalarını bekliyorum. Bu konuda çıkacak olan kararı hem mühimsiyor hem de özlemle bekliyorum. Bu sene yapılmasını çok isterdim, onun da çok hoşuna giderdi, bu sene atlandı ama seneye mutlaka yapılmasını istiyorum." şeklinde konuştu.

Törende, Çiğdem Erken de bir konser verdi.

AA - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title