22 Yıldır Tutuklu Yargılanan İlhan Çomak'a Tahliye Çıkmadı

22 Yıldır Tutuklu Yargılanan İlhan Çomak'a Tahliye Çıkmadı

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

22 yıldır tutuklu yargılanan İlhan Çomak davasında yine tahliye çıkmadı. Çomak'a işkence yaptığı ileri sürülen polis olayı hatırlamadığını iddia etti. Karar duruşması 28 Eylül'de.

'Bölücü faaliyetlerde bulunma' suçlamasıyla 21 yaşında tutuklanan ve 22 yıldır tutuklu olan İlhan Çomak'ın AİHM kararıyla yeniden yargılandığı davada mütalaasını açıklayan savcı, Çomak hakkında verilen eski hükmün onaylanmasını istedi.

5. DURUŞMA YAPILDI

İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü'nde 1994 yılında okurken 21 yaşında 'Örgüt adına orman yakma' ve 'Bölücü faaliyette bulunma' iddiasıyla tutuklanan ve 22 yıldır cezaevinde bulunan İlhan Çomak'ın yeniden yargılandığı davanın görülmesine devam edildi. İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki yargılamanın 5'inci duruşmasında sanık İlhan Çomak ile avukatları hazır bulundu.

SAVCI MÜTAALASINI AÇIKLADI

Duruşmada esasa ilişkin mütalaasını açıklayan savcı Sait Kunt, Çomak'ın İstanbul 1. No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde yargılandığını hatırlatarak, Çomak'ın PKK terör örgütü üyesi olmak, örgüt adına hareket ederek devlet güçleriyle silahlı çatışmaya girmek, Suveren Köyü Jandarma Karakolu ile güvenlik güçlerini taşıyan trene silahlı saldırıda bulunmak, İstanbul'da kereste depolarına ve bir bankaya molotof kokteyli atılması eylemlerinde bulunmak suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldığını ifade etti.

AİHM YENİDEN YARGILAMA İSTEDİ

Devlet Güvenlik Mahkemesi'nin verdiği kararın Yargıtay tarafından onanarak kesinleştiği anlatılan mütalaada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) verdiği hak ihlali kararı sonucu Çomak'ın yeniden yargılanmasına karar verildiği belirtildi.

SAVCI "KARAR ONAYLANSIN" DEDİ

Mütalaada, AİHM'in verdiği kararın mahkeme heyetinin yapısı ile ilgili olduğuna dikkat çekilerek, "Karara dayanak teşkil eden delillerin hukuki olmadığı ile ilgili herhangi bir tespitin bulunmadığı, İlhan Çomak ve müdafilerinin de hazırlık aşamasında tüm delillerin zorla elde edilen ve hukuki dayanaktan yoksun deliller olduğuna ilişkin savunmaların soyut ve hukuki olmadığı" ifadeleri kullanıldı. Savcı, Çomak hakkında verilen ve kesinleşen kararın onaylanmasını istedi.

İŞKENCE YAPTIĞI ÖNE SÜRÜLEN POLİS İFADE VERDİ

Duruşmada, 1994 yılında işkenceyle Çomak'ın ifadesini işkenceyle aldığı öne sürülen polislerden Umut Karabay, ifade verdi. Karabay olayı hatırlamadığını iddia ederek, Çomak'ın ifadesini baskı altında almadıklarını ileri sürdü.

DURUŞMA ERTELENDİ

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanığa esasa ilişkin savunmasını hazırlaması için süre vererek duruşmayı erteledi.

"22 YILDIR HAKSIZ YERE TUTUKLU"

Duruşmanın ardından Çomak'ın yakınları, sanatçı Ferhat Tunç, Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan ve HDP Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman adliye önündeki alanda basın açıklaması yaptı. Grup adına açıklama yapan sanatçı Ferhat Tunç, kararı eleştirerek, Çomak'ın haksız yere 22 yıldır tutuklu olduğunu ileri sürdü. Bir süre slogan atan grup daha sonra olaysız dağıldı.

NE OLMUŞTU

Çomak hakkında dönemin İstanbul 1 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi PKK üyeliği suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükmetti. Ardından Çomak hakkında AİHM'de adil yargılama yapılmadığına yönelik karar verdi ancak mahkeme yeniden yargılama talebini 2 kez reddetti, 3'üncü başvuruda kabul etti. Bu süre zarfında Çomak'ın yeniden yargılamasına 6 yılda geçilebildi. Bu süre zarfında infaz durdurma ve tahliye talepleri reddedildi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları (1)
MİSAFİR: orman yaktiysa biraz daha yatsin
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title