21. İstanbul Caz Festivali

21. İstanbul Caz Festivali
ANKA - Haberler | Güncel

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 17 yıldır Garanti Bankası sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Caz Festivali'nin 21'incisi, 1 Temmuz Salı akşamı Avusturya Başkonsolosluğu / Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi'nde gerçekleştirilen açılış töreni ve FOURinthePOCKET konseriyle başladı.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 17 yıldır Garanti Bankası sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Caz Festivali'nin 21'incisi, 1 Temmuz Salı akşamı Avusturya Başkonsolosluğu/ Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi'nde gerçekleştirilen açılış töreni ve FOURinthePOCKET konseriyle başladı.Konserde vokalde Elif Çağlar, klavyede Çağrı Sertel, basgitarda Alp Ersönmez, davulda Mert Önal ve saksofonda Toygun Sözen'den oluşan FOURinthePOCKET, festivale özel bir konser verdi. Topluluk, açılış gecesi için festivale geçmiş yıllarda konuk olmuş birçok sanatçının eserlerinden ve yepyeni şarkılarından oluşturdukları özel bir repertuar seslendirdi.

Sunuculuğunu, İstanbul Caz Festivali Direktörü Pelin Opcin'in üstlendiği 21. İstanbul Caz Festivali Açılış Töreni'nde, festivalin gerçekleştirilmesine katkıda bulunan kurum ve kuruluşlara teşekkür plaketleri takdim edildi. Festivale en yüksek katkıda bulunan gösteri sponsorlarından Akasya Acıbadem adına Genel Müdür Zeynep Akdilli Oral'a, Matraş adına Marka Yöneticisi Bora Güler'e ve festival sponsoru Garanti Bankası adına Sponsorluk ve Etkinlik Yöneticisi Büşra Cinisli'ye birer teşekkür plaketi sunuldu. Plaketleri İKSV Genel Müdürü Görgün Taner verdi.

-13 FARKLI MEKANDA CAZ ESİNTİLERİ-

21. İstanbul Caz Festivali, 16 Temmuz tarihine kadar 13 farklı mekânda, aralarında Hugh Laurie, Katie Melua, Chick Corea, Stanley Clarke, Richard Bona ve Brad Mehldau gibi ustaların yanı sıra Cécile Mclorin Salvant ve Kellylee Evans gibi uluslararası cazın yükselen isimlerinin de yer alacağı 200'ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul'da ağırlayacak. Festival, ilk haftasında ülkemizin yetiştirdiği en önemli sanatçılardan, besteci, yazar, müzisyen Zülfü Livaneli'nin, Mevlana Celaleddin Rumi'nin İngilizce şiirleri üzerine bestelediği yeni eseri "Rumi Suite-The Eternal Day"in Türkiye prömiyerine ev sahipliği yapacak. Festival ayrıca bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek "Parklarda Caz" etkinliği ile de cazın sihrini şehrin parklarına taşıyacak.

-3 TEMMUZ PERŞEMBE-MOZDZER DANİELSSON FRESCO TRİO/ TOMASZ STANKO-

Polonya cazının son on yıldaki en parlak isimlerinden, piyanist, besteci ve yapımcı Leszek Mozdzer, uluslararası caz dünyasının önde gelen müzisyenlerinden İsveçli basçı, çellist, besteci ve aranjör Lars Danielsson ve müziğinde birçok geleneği ustaca harmanlayan İsrailli vurmalı çalgılar ustası Zohar Fresco ile Mozdzer Danielsson Fresco Trio adı altında bir araya geliyor. Farklı stiller ve ruh hâllerini benzersiz bir biçimde birleştiren bu üçlünün sahne performansı sonrasında ise Polonyalı trompetçi ve besteci Thomas Stanko sahnede olacak. Günümüz caz sahnesinin en yaratıcı isimleri arasında gösterilen Stanko ve öncesinde sahne alacak olan Mozdzer Danielsson Fresco Trio, 3 Temmuz Perşembe akşamı 21.00'de Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda müzikseverlerle buluşacak.

-4 TEMMUZ CUMA-DANİLO PEREZ, JOHN PATİTUCCİ, BRİAN BLADE/ DERRİCK HODGE-

Festivalin ilk defa bir konser mekânı olarak kullanacağı İstanbul Erkek Lisesi Bahçesi'nde gerçekleştirilecek "Caz İçin Tuhaf Bir Yer" serisinin bu yılki konukları günümüzün en iyi caz piyanistlerinden biri kabul edilen Danilo Perez, Amerikalı bas üstadı John Patitucci ve Joni Mitchell, Marianne Faithfull gibi isimlerle çalışmış davulcu Brian Blade olacak. Aynı zamanda cazın yaşayan en büyük dehalarından Wayne Shorter'ın kurduğu quartet'in müzisyenleri olarak iki Grammy ödülünün de sahibi olan üçlü, "Children of the Light Trio" ismiyle 4 Temmuz Cuma akşamı cazseverlere müziğe doyacakları bir gece yaşatacak. 19.45'te başlayacak gecede, üçlüden önce, dünyaca ünlü R-B, soul, hip hop, klasik müzik ve caz sanatçılarının albümlerinde müzisyen, prodüktör ve besteci olarak yer alan, Terence Blanchard'dan Maxwell'e birçok sanatçının, Grammy ödüllü liste başı albümlerinin arkasındaki isim Amerikalı basçı Derrick Hodge sahne alacak.

-5 TEMMUZ CUMARTESİ PARKLARDA CAZ: JON BATİSTE - STAY HUMAN/ MİTCH - MİTCH-

Festival, 5 Temmuz Cumartesi 18.00'den itibaren Nişantaşı Sanat Parkı ve çevresinde iki açık sahne ile İstanbullu'lara benzersiz bir açık hava şenliği yaşatacak. Coca Cola'nın sponsorluğunda ücretsiz olarak gerçekleştirilecek "Parklarda Caz" konserinin ilk önemli konuğu New Orleanslı caz piyanisti Jon Batiste - Stay Human olacak. Aynı gün dokuz kişilik Polonyalı topluluk Mitch - Mitch de Parklarda Caz'ın konukları arasında olacak. Polonya-Türkiye arası diplomatik ilişkilerinin 600. Yıldönümü'nün kültür programı çerçevesindeki Mitch - Mitch konseri öncesinde caz alanında genç yeteneklere kapılarını açtığı Genç Caz serisinin bu yılki finalistleri Baturay Yarkın Trio, Cazzip Project, Nom Trio, Mikado ve Tümer Uluçınar Quartet de sahnede olacak.

Kaynak: ANKA

Manşet Haberler

title