2015 Ekonomi Açısından Tehlikeli Bir Yıl Olacak

2015 Ekonomi Açısından Tehlikeli Bir Yıl Olacak

Gündemdeki, siyasi ve ekonomik verilerin tartışıldığı, en etkin kurullar arasında gösterilen EGİAD Danışma Kurulu 13. Yönetim Dönemi'ne ilişkin ilk toplantısını Mövenpick Hotel'de gerçekleştirdi.

2015 Ekonomi Açısından Tehlikeli Bir Yıl Olacak
23.12.2014 14:49 | Son Güncelleme: 23.12.2014 14:49

Ender Yorgancılar başkanlığında toplanan kurulda, Türkiye gündemine ilişkin konular masaya yatırılarak, iş dünyasının değerlendirmeleri ve önerileri alındı.

EGİAD Danışma Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, EGİAD Danışma Kurulu Geçmiş Dönem Başkanları Kemal Çolakoğlu, Uğur Yüce, EGİAD Kurucu Başkanı Bülent Şenocak ve Geçmiş Dönem Başkanı Temel Aycan Şen, iş dünyasının önemli isimlerinden, Şükrü Ünlütürk, Oğuz Özkardeş,Önder Türkkanı, Öner Akgerman, Yusuf Öztürk, Cenk Heris, Yiğit Tatış ile Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı  Engin Aksoy, çok sayıda işadamı ve EGİAD Yönetim Kurulu katıldı.

Gündemdeki, siyasi ve ekonomik verilerin tartışıldığı, en etkin kurular arasında gösterilen EGİAD Danışma Kurulu 13. Yönetim Dönemi'ne ilişkin ilk toplantısını önceki gece Mövenpick Hotel'de gerçekleştirdi gerçekleştirdi. Ender Yorgancılar başkanlığında toplanan kurulda, Türkiye gündemine ilişkin konular masaya yatırılarak, iş dünyasının
değerlendirmeleri ve önerileri alındı.

EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya, 13. dönem faaliyetleri ve projeleri hakkında sunumda bulunduğu toplantıda, EGİAD'ın 25. Yılının kutlanacağı 2015'de Arama Konferansı ile yeni bir yol ve strateji belirleneceğine vurgu yaptı. 25. Yıldönümünün EGİAD'ı en eski GİAD yaptığına dikkat çeken Kaya, "Büyük GİAD'lar ailesinde 25. Yılı geride bırakan ilk GİAD'ız. Bir Arama Konferansı organize edeceğiz. Ve EGİAD'ın hangi yolda yürüyeceğini planlayacağız. Ayrıca, Sektörel Toplantılar, Egiad Parlak Fikirler Atölyesi, Yurtdışı İş Gezileri, Bizim Çocuklarımız, Kobi Danışmanlık Hizmetleri, Ar-Ge & Yenilik Ve İş Geliştirme Merkezi, EGİAD Akademi, EGİAD Melekleri, Ticaret Köprüsü: İşçi Sağlığı Ve İş Güvenliği Tarama Projesi, Kent Raporları, Hobi Kulüpleri projelerini EGİAD üyeleriyle buluşturacağız. Geçtiğimiz dönemde Başbakan Yardımcısı Sn. Ali Babacan'a da sözlü olarak bildirildiği üzere ülkemizde gerçekleşecek G-20 Zirvesi'ne EGİAD olarak katkı koyabilmeyi hedefliyoruz" dedi.

Türkiye ve İzmir ekonomisinin değerlendirildiği toplantıda konuşan EGİAD Danışma Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, dünya konjonktürüne de değinerek, İŞİD Krizi, Rusya'nın Ukrayna'ya ilişkin tutumu, Çin'deki daralma, Japonya'nın resesyona girmesi, Rusya'ya uygulanan ambargolar ve bir türlü toparlanamayan Avrupa'nın; gündemin ilk sırasında yer aldığını belirterek, 2014'ün ulusal ve uluslararası arenada yoğun biçimde siyaset ve güvenlik meselelerinin izlendiği bir gündeme sahne olduğunu ifade etti. Petrol fiyatlarındaki değişimin etkilerine değinen Yorgancılar, "Brent petrol fiyatı Haziran'da 115 dolar iken bugün 56 dolara kadar gerilemiştir. Bu durum ilk bakışta bizim gibi gelişmekte olan ülkeler açısından gerek cari açık gerekse de enflasyon açısından olumlu karşılansa da düşmeye devam etmesi birçok dengeyi bozacaktır. Çünkü dolardaki artış, olumlu tabloyu ne yazık ki tersine çevirmektedir. Özellikle de Rusya kaynaklı ihracat ve turizm gelirlerimiz açısından riskli bir sürece girilmektedir" dedi.

Hükümetin üretime odaklanmasının da istendiği toplantıda, "Hükümetimizin üretime odaklanan mesajlar vermesini çok önemsiyoruz. İvedilikle «yeni bir sanayi-üretim hikayesinin ve heyecanının hayata geçirilmesine" ihtiyacımız vardır. Çünkü "üretim yoksa kalkınmak hayaldir" diyoruz. Bizler her platformda uzun bir zamandır yapısal reformların önemine vurgu yaparak, yapılması gerekenleri alt alta yazarak paylaştık. IMF de açıkladığı son raporunda; ekonomiye ilişkin dengesizliklerin riskleri artırarak, büyüme potansiyelini sınırladığına dikkat çekmiş ve "dikkatlice sıralanmış makroekonomik politikalar ve yapısal reformlar" yapılması gereğinin altı çizilmiştir" denildi.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title