14. Uluslararası Geri Dönüşüm, Çevre Teknolojileri ve Atık Yönetimi Fuarı"

14. Uluslararası Geri Dönüşüm, Çevre Teknolojileri ve Atık Yönetimi Fuarı"

Gökhan Yılmaz - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Atık Yönetim Dairesi Başkanı Ahmet Varır, mobil atık takip sistemi adında bir sistem oluşturduklarını belirterek, "Tehlikeli atık taşıyan bir aracın, üzerinde ne kadar atık var? Hangi lokasyonda ne taşıyor?

14. Uluslararası Geri Dönüşüm, Çevre Teknolojileri ve Atık Yönetimi Fuarı

Gökhan Yılmaz - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Atık Yönetim Dairesi Başkanı Ahmet Varır, mobil atık takip sistemi adında bir sistem oluşturduklarını belirterek, "Tehlikeli atık taşıyan bir aracın, üzerinde ne kadar atık var? Hangi lokasyonda ne taşıyor? Bunu takip edebilir hale geldik. İl müdürlüklerimiz aracılığıyla bu araçları yolda durdurup içinde hangi atık var, doğru miktarda atık var mı diye anlık denetimlere başladık." dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın desteğiyle bu yıl 14.'sü düzenlenen "Uluslararası Geri Dönüşüm, Çevre Teknolojileri ve Atık Yönetimi Fuarı" başladı.

TÜYAP Beylikdüzü'nde düzenlenen fuara geri dönüşüm makinelerinden atık bertaraf teknolojilerine, çöp ayrıştırma sistemlerinden yeni nesil çevre temizlik araçlarına, su ve atık su arıtmadan biyoenerjiye kadar tüm sektörel yenilikler bir arada sergileniyor. Fuarın birinci gününde "Ambalaj atıklarının yönetimi", "Maden atıklarının yönetimi", "2023'e doğru sıfır atık" başlıklı özel oturumlar düzenledi.

Fuar ve Bakanlık çalışmaları hakkında AA muhabirine açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Atık Yönetim Dairesi Başkanı Ahmet Varır, 2002'de evsel atıklarda geri kazanım oranının yüzde 1 bile değilken 2017'e bu oranın yüzde13'ü geçtiğini söyledi.

Sadece ambalaj atıklarının geri kazanımıyla oluşan katma değerin 2017'de 3,5 milyar TL olduğunu vurgulayan Varır, "Geri dönüşüm sektörü yıllık 5 milyar avroyu geçti. 2023 yıllarına doğru biz 10 milyar avro hedeflerine ulaşmayı bekliyoruz." diye konuştu.

Türkiye genelinde 1 yılda 31 milyon ton evsel atığın ortaya çıktığını söyleyen Varır, geri dönüşümle oluşan maddi değerin 5 milyar TL'yi geçtiğini vurguladı.

Türkiye'nin artık geri dönüşüm teknolojisi satar hale geldiğini anlatan Varır, "Çevre teknolojisinde çok ciddi manada yerli üreticilerimiz var. Artık bizim sanayicimiz ekipman, teknoloji satar hale geldi. Bu fuarda katılımcıların büyük bir bölümü yerli üretici." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde başlatılan "Sıfır Atık Projesi"de Bakanlık olarak ciddi sonuçlar elde ettiklerini anlatan Varır, "Ankara'da tüm kamu kurumlarında, AVM'lerde, hastanelerde, otellerde sıfır atıkla ilgili altyapıyı kuruyoruz. Burada atıklar toplandıktan sonra belediyelerin atık toplama merkezlerinden geri dönüşüm merkezlerine gönderiyoruz. Ankara'da 2018 yılında, tüm Türkiye'de 2023 yılında bu sistemi kuracağız. Biz bakanlıkta yaptığımız uygulamayla artık belediyenin çöp kamyonuna atık vermiyoruz. Oluşan her atığımız geri dönüşebilir nitelikte. Geri dönüşüm tesislerine gidiyor. Hatta personele verilen yemekten çıkan atıklar bile hayvan barınaklarına gönderiliyor." dedi.

-Atık taşıyan araçlara takip sistemi

Tuzla'da sanayi atığını kanalizasyona boşaltan tanker olayından sonra Bakanlık olarak atık taşıyan araçları takip etmek için yeni bir sistem kurduklarını anlatan Varır, "Mobil atık takip sistemi' adında bir sistem oluşturduk. Tehlikeli atık taşıyan bir aracın, üzerinde ne kadar atık var? Hangi lokasyonda ne taşıyor? Bunu takip edebilir hale geldik. İl müdürlüklerimiz aracılığıyla bu araçları yolda durdurup içinde hangi atık var? doğru miktarda atık var mı? diye anlık denetimlere başladık." dedi.

-Marmara Üniversitesi öğrencilerinden geri dönüşümlü kıyafetler

Fuarda, Marmara Üniversitesi MModa Tasarım Bölümü öğrencileri Öznur Bulur ve Merve Erdem, geri dönüşüme dikkati çekmek için kağıt atıklardan hazırladıkları elbiseleri sergiledi. Tasarımlar katılımcıların dikkatini çekti.

Yurt içi ve yurt dışından çok sayıda katılımcı firma ile ziyaretçiye ev sahipliği yapan fuara ziyaretçiler bilet yerine yanlarında getirdikleri "ambalaj atığı" ile girebiliyor. Fuar,17 Şubat Cumartesi akşamına kadar ziyaret edilebilecek.