11 Eylül saldırılarının 20. yılında dünyayı sarsan olay! Öldü denilen El Kaide lideri Zevahiri video yayınladı - Haberler
Haberi Paylaş

11 Eylül saldırılarının 20. yılında dünyayı sarsan olay! Öldü denilen El Kaide lideri Zevahiri video yayınladı

Haberler.com / Erdem Aksoy - Haberler | Dünya

ABD tarihinin en büyük trajedilerinden biri olan 11 Eylül 2001 saldırılarının 20. yılında, dünyayı ayağa kaldıran bir gelişme yaşandı. Geçen yıl öldüğü açıklanan terör örgütü El Kaide lideri Ayman El Zevahiri'ye ait, örgütün medya kolundan 60 dakikalık bir video yayınlandı. Videoda Zevahiri, "Amerika'nın kalbini yaralayan" ve "Daha önce hiç yaşamadığı acıları yaşatan" 11 Eylül saldırganlarını andı.

11 Eylül saldırılarının 20. yıl dönümünde, El Kaide'nin resmi medya kolu as-Sahab, grubun öldüğü söylenen lideri Ayman El Zevahiri'nin 60 dakikalık bir video açıklamasını yayınladı. Telegram'da yayınlanan belgesel tarzı videonun başlığı ise, 'Kudüs Yahudileştirilmeyecek'.

Usame bin Ladin'in ardından El Kaide'nin komutasını devralan Zevahiri, uzun süre yeraltında kaldı, hastalıktan öldüğü haberi de Kasım 2020'de açıklandı. Bu olaydan sonra kendisinden bir daha haber alınamamıştı. Ancak Cumartesi günü yayınlanan yeni videoda Zevahiri tamamen sağlıklı görünüyordu.

11 Eylül sabahından bu yana, Sahab medyası bazı Telegram kanallarında, yakında geleceklerine dair tanıtımlar yayınlamaya başladı.

Bunun ardından bir Telegram kanalında, Zevahiri'nin yazdığı ve El Kaide'nin geleceğini anlattığı 852 sayfalık kitap yayınlandı. Kitabın, Nisan 2021'de yazıldığına inanılıyor.

Kitabın yayınlanmasından saatler sonra, Zevahiri'nin 2020'de öldürülen birçok El Kaide teröristini andığı ve övdüğü 60 dakikalık video yayınlandı. Videoda Afganistan'daki son gelişmelerden veya Taliban rejiminin dönüşünden bahsedilmedi ancak Zevahiri, 20 yıllık savaşın ardından Amerika'nın 'kırıldığını ve parçalandığını' ve nihayet Afganistan'ı terk ettiğini söyledi.

Videoda Zevahiri, 'Amerika'nın kalbini yaralayan' ve 'daha önce hiç yaşamadığı acıları yaşatan' 11 Eylül saldırganlarını andı. Zevahiri, o dönem örgütün lideri Usame Bin Ladin'den sonraki ikinci kişiydi.

11 Eylül saldırılarının 20. yılında dünyayı sarsan olay! Öldü denilen El Kaide lideri Zevahiri video yayınladı

Cihatçı örgütlerin internet üzerindeki faaliyetlerini izleyen Amerikan sivil toplum kuruluşu Site Intelligence Group'un direktörü Rita Katz, Twitter hesabın yaptığı analizde, "Video, El Kaide liderinin ölmediğini kanıtlıyor gibi görünüyor çünkü ölüm söylentilerinin su yüzüne çıktığı Aralık ayından sonraki olaylara atıfta bulunuyor" dedi.

Bununla birlikte, Zevahiri'nin Taliban ve Afganistan konusunda hiç değinmemesinin de, 'şüpheli' olduğunu vurguladı. Direktör Katz, "ABD'nin Afganistan'ı terk etmesine dair söyledikleri, Washington'ın askerlerini parça parça çektiği daha eski bir tarihe de ait olabilir" diye konuştu.

11 Eylül saldırılarının 20. yılında dünyayı sarsan olay! Öldü denilen El Kaide lideri Zevahiri video yayınladı
Haberler.com - Son Dakika Haberleri
Yorumlar (3)
Uğur Duran:Siz şimdi Bin Ladin'in de Uçaktan atılarak öldürüldüğüne inanıyorsunuzdur... Sahi onun Öldüğüne inanan var mı dünya da!!
ekrem celebi :hersey amerıkanın ıstedıgı sekılde ılerlıyor..amerıka bılerek ve ısteyerek afganıstandan cekıldı..bır planı var zaten bıden ortadoğu ve afganıstanı cok ıyı tanıyan bırı..bu bıdein amerıka baskanı secılmeden once alınmıs bır karar.yaa amerıkanın ekonomısı çokuse gecıyor yada baska bır plan var.zaman gosterecek..vıdeoya gelınce zaten olmeden oncekı vıdeo planlı hersey onlarda bılıyor amerıkanın cekılecegını..iran ve amerıka yakınlaşacak
Sibel Okçu Kurşun:Eğitim belirli günlerde olmalıydı kalabalığın azalması için haftada 3 gün veya 2 gün öğlen ve öğleden önce proğramıda olabilir sınıflar çok kalabalık okul önleri velilere dolu virüs asla biteceği benzemiyorr
500
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Haber: 11 Eylül saldırılarının 20. yılında dünyayı sarsan olay! Öldü denilen El Kaide lideri Zevahiri video yayınladı - Haberler
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 26.09.2021 14:55:20. #1.12#