1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Kutlamaları

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Kutlamaları

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Kutlamaları
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Bursa, Eskişehir, Balıkesir, Kütahya, Bilecik ve Çanakkale'de etkinlikler düzenlendi.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Bursa, Eskişehir, Balıkesir, Kütahya, Bilecik ve Çanakkale'de etkinlikler düzenlendi.

Sivil toplum kuruluşları, sendikalar ve bazı siyasi partilerin üyeleri, Bursa'nın Osmangazi ilçesi Kent Meydanı'nda toplandı.

Döviz ve pankart taşıyan gruplar, sloganlar atarak kortej halinde Atatürk Stadyumu Meydanı'na yürüyüşe geçti.

Gruptakiler, polis tarafından üst araması yapılarak meydana alındı.

Buradaki programda konuşmaların ardından "Grup Abdal" konser verdi.

Gruplar, konserin ardından dağıldı.

Eskişehir

Eskişehir'de sendika, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, Seylap ve Sakarya Caddesi'nde bir araya geldi. Gruplar, ellerindeki dövizlerle sloganlar eşliğinde Sıhhiye Meydanı'na yürüdü.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve Küba'nın Ankara Büyükelçisi Luis Alberto Amoros Nunez, 1 Mayıs'ın önemine ilişkin konuşma yaptı.

Etkinliklerde yaklaşık bin 200 polis görev aldı.

Vatandaşların yoğun olduğu bölgelerde, Terörle Mücadele Şubesinde görevli bomba imha uzmanları tarafından arama ve kontroller yapıldı.

Etkinliğe, CHP Eskişehir Milletvekilleri Gaye Usluer ve Utku Çakırözer, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt da katıldı.

Gruplar, meydandaki etkinliğin ardından dağıldı.

Balıkesir

Balıkesir'de Bahçelievler Mahallesi Pazar Alanı'nda bir araya gelen çalışanlar, sloganlar atarak Kuvayı Milliye Meydanı'na geldi.

Alana polis ekipleri tarafından aranarak giren gruplar, saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı'nı okudu.

Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri adına açıklama yapan Abdurrahman Bulut, 1 Mayıs'ın 1886'da işçilerin haklarını aramak amacıyla başlattığı mücadele sonucu ortaya çıkan bir gün olduğunu anlattı.

İşçi sınıfının mücadele ederek haklarını kazandığını ve mücadeleye devam edeceklerini aktaran Bulut, "Bütün dünyanın ve ülkenin her yerinde insanlar emeğine, işine, özgürlüğüne sahip çıkmak için alanlarda." dedi.

Konuşmanın ardından türküler eşliğinde halay çekildi.

Kütahya

Kütahya'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Zafer Meydanı'nda kutlandı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonuna (KESK) bağlı sendikalar, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kütahya teşkilatları ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Tavşanlı Şubesi tarafından düzenlenen kutlamalarda katılımcılar slogan atıp pankart açtı.

KESK İl Temsilcisi ve Eğitim Sen Kütahya Şube Başkanı Can Develi ve CHP İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz, birer konuşma yaparak katılımcıların 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutladı.

Kutlamalar müzik ve halay eşliğinde devam etti.

Bilecik

Bilecik'te Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilen organizasyonda işçiler slogan atıp pankart açtı.

Programda konuşan Cam Keramik-İş Sendikası Genel Sekreteri Ergin Ay, "Bugün dünya işçisinin bayramı. Bilecik'te bugün isterdik ki alanlara sığmayalım, tüm işçi kardeşlerimiz tüm sendikalar burada olsunlar. Yürekten inanıyoruz, önümüzdeki yıl bu meydana sığmayacağız." dedi.

Katılanların halay çekmesinin ardından etkinlik sona erdi.

Çanakkale

İstanbul'da Taksim Meydanı'nda 1977 yılında düzenlenen "1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü" etkinliğinde hayatını kaybeden Kıymet Kocamış, Çanakkale'nin Bozcaada ilçesinde bulunan mezarı başında anıldı.

Anma programı kapsamında sabah saatlerinde feribotla Bozcaada'ya gelen Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üyeleri iskeleden Kocamış'ın mezarına yürüdü.

Kıymet Kocamış'ın mezarına çelenk koyun çiçek bırakan sendika üyeleri, dua etti.

Anma programına Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz, DİSK Çanakkale Şube Sekreteri Canan Can, Kıymet Kocamış'ın ablası Nimet Kocamış ile sendika üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Çanakkale'deki etkinlikler ise eski Salı Pazarı mevkisinde toplanan kortejin yürüyüşü ile başladı. Sloganlar atarak Cumhuriyet Meydanı'na yürüyen kortejde Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan da yer aldı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Kutlamaları

Kaynak: Anadolu Ajansı

Çok Okunan Haberler

title