Zonguldaklı Şehitlerden Biri Maden Mühendisi, Diğeri Teksas Üniversitesi'nde Master Yapmış

Zonguldaklı Şehitlerden Biri Maden Mühendisi, Diğeri Teksas Üniversitesi'nde Master Yapmış

Afyonkarahisar'da Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası'ndaki mühimmat deposunda meydana gelen patlamada şehit oldukları belirtilen askerler arasında yer alan 26 yaşındaki Emrah Kartal ile aynı yaştaki Mücahit Coşkun'un Zonguldak'taki evlerine...

06.09.2012 19:04 | Son Güncelleme: 06.09.2012 19:04
Zonguldaklı Şehitlerden Biri Maden Mühendisi, Diğeri Teksas Üniversitesi'nde Master Yapmış

Afyonkarahisar'da Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası'ndaki mühimmat deposunda meydana gelen patlamada şehit oldukları belirtilen askerler arasında yer alan 26 yaşındaki Emrah Kartal ile aynı yaştaki Mücahit Coşkun'un Zonguldak'taki evlerine ateş düştü. Kartal'ın, Abant İzzet Baysal Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nü bitirdikten sonra ABD'deki Teksas Üniversitesi'ndeki master yaptığı, Mücahit Kartal'ın da maden mühendisi olduğu belirtildi.

Afyonkarahisar'daki patlamayı dün akşam televizyonda öğrenen Kartal ailesi, sabaha kadar uyumadı. Zonguldak merkeze bağlı Çukurören Köyü Musunlu Köyü'nde tavuk çiftliği bulunan, bir oğlunu da 7 yaşında hastalıktan kaybeden işadamı Ercan Kartal, gece boyunca oğlundan bir haber alamayınca eşi Ergün Kartal ile birlikte bu sabah Afyonkarahisar'a gitmek üzere yola çıktı. Yolda kayıplar arasında oğlu Emrah Kartal'ın da olduğunu öğrenen Ergün Kartal, diğer yakınlarıyla köye dönerken, Ercan Kartal Afyonkarahisar'a gitti.

Emrah Kartal'ın, Çukurören Köyü Musunlu Köyü'ndeki evine Türk bayrakları asıldı. Köylüler, Kartal ailesinin evine başsağlığı ziyaretinde bulundu. Evin önünde 112 Acil Servis ambulansı görevlendirilirken, Emrah Kartal'ın annesi Ergün Kartal, anneannesi Kamile Sağlam ve diğer yakınları gözyaşlarına boğuldu. Evde baygınlık geçiren Kamile Sağlam ve diğer yakınlarına sağlık görevlileri müdahale etti.

"YENİ GİTTİ, ONU ORAYA VERMEZLER' DEDİM"

Emrah Kartal'ın, AİBÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden 2008'de mezun olduğu ve ardından Teksas Üniversitesi'nde master yaptığı ifade edildi. Ergün Kartal, oğlunun 12 Haziran'da Amerika'dan geldiğini ve askere gitmeye karar verdiğini söyledi. Oğlunun 21 günlük acemi eğitimini Samsun'daki birliğinde tamamladıktan sonra izin kullanmadan 31 Ağustos'ta doğrudan Afyonkarahisar'a geçtiğini anlatan anne 44 yaşındaki Ergün Kartal, "Olayı akşam televizyonda öğrendik. Bir umut bekledik sabaha kadar. Sabaha kadar televizyon izledik. Ona konduramadım. 'O değildir, daha 3 gün oldu oraya gideli, onu oraya vermezler, depoya vermezler' dedim. Hep öyle düşündüm" diyerek gözyaşı döktü.

"YAVRUM YORGUN GİTTİ"

Afyonkarahisar'a gittikten sonra oğluyla 3 defa telefonda konuştuğunu, en son önceki görüştüğünü belirten anne Ergün Kartal, şöyle dedi;

"Yavrum yorgun gitti. 'Zaman bulup da arayamıyorum kusura bakma anne' dedi. Canım oğlum. Askerliği erken bitsin diye dağıtım izini kullanmadı. Samsun'dan Afyonkarahisar'a geçti. 'Yük taşıyoruz' dedi. O gün yatakları taşımışlar, otları biçmişler. 2 gündür de aramamıştı. Okullarını hep dereceyle bitirdi. Gece uyumaz, sabahlara kadar kitap okurdu."

BEDELLİYİ BEKLEMEK İSTEMEMİŞ

Emrah Kartal'ın dedesi 63 yaşındaki Baki Kartal da torununa bedelli askerlik için beklemesini önerdiğini ancak bunu kabul etmediğini ve askere gittiğini söyledi. Baki Kartal, "Vali olmak gibi hedefleri vardı. Amerika'dan geldikten sonra, 'bekle, bedelli askerlik yaparsın' dedim. Kabul etmedi. 'Ben askere gideceğim, kesinlikle yapacağım' dedi.

MADEN MÜHENDİSİ, EVLİ VE 10 AYLIK ÇOCUK SAHİBİ

Şehit askerler arasında adı yer alan kısa dönem asker; maden mühendisi Mücahit Coşkun'un Zonguldak'ın Alaplı İlçesi'ne bağlı Çatak Köyü'ndeki evine de ateş düştü. Evli ve 10 aylık bir kızı bulunan Mücahit Coşkun'un babası Şeref Coşkun ve diğer yakınlarının, cenazeyi teslim almak üzere Ankara'ya gittikleri belirtildi.

EE,GG(EE/İD) - Zonguldak

Kaynak: DHA

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Şu an buradasınız: Zonguldaklı Şehitlerden Biri Maden Mühendisi, Diğeri Teksas Üniversitesi'nde Master Yapmış - Haberler
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 4.04.2020 03:05:37. #1.12#
title