"Zini Gediği Katliamı" Dosyası

"Zini Gediği Katliamı" Dosyası

CHP'li Hüseyin Aygün, Zini Gediği'nde 1938 Ağustosunda 97 kişinin günahsız yere öldürüldüğünü iddia etti.

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Zini Gediği'nde 1938 Ağustosunda 97 kişinin günahsız yere öldürüldüğünü belirterek, "Savcılık, Zini Gediği'ne gitmeyi reddetti. Savcılık görevini yapmadı. Bütün partiler işbirliği yapmalı. Ben de buna Dersim milletvekili olarak katkı vermeye hazırım" dedi.

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, TBMM'de, "Zini Gediği Katliamı Dosyası" konulu basın toplantısı düzenledi. "Zini katliamanın mağdurları burada, yine onlar konuşacak" diyen Aygün, "Kimilerinin babaları, kimilerinin dedeleri 1938 Ağustosunda 97 kişinin günahsız yere öldürüldüğü Zini Gediği'ndeki hadisede yaşamlarını kaybettiler. Savcılık, Zini Gediği'ne gitmeyi reddetti. Savcılık görevini yapmadı" dedi.

-"DERSİM MİLLETVEKİLİYİM"-

Hükümetin Dersim ile ilgili herhangi bir adım atmadığını belirten Aygün, "Köy isimlerini iade etmeyi Kürt açılımı çerçevesinde kabul eden hükümetin Dersim ismini bile vermeyi yanaşmaması gerçekten düşündürücüdür. Ama bu mesele hükümeti de aşıyor. Parlamentonun çözmesi gereken mesele. CHP'nin de bir ucundan muhakkak katkıda bulunması gerekiyor. Bütün partiler işbirliği yapmalı. Ben de buna Dersim milletvekili olarak katkı vermeye hazırım" dedi.

-"BABAMIN MEZARINI ARIYORUM"-

Basın toplantısına katılan Canpolat Yakar, "Babamın, arkadaşlarımın hakları geri iade edilirse babam mezarında rahat eder. Benim aradığım babamın mezarı. Suçsuz yere babam ve arkadaşları kurşuna dizildi" dedi.

-"ANIT MEZAR YAPILSIN"-

Basın toplantısına katılan Kadriye Çetinkaya da, "Zini Gediği'nde öldürülen dedelerimizin haklarının iadesi için bazı girişimlerde bulunacağız. Onların suçsuz yere öldürülmelerinin kabul edilmesini istiyoruz. Kendilerine bir anıt mezar, üzerlerinde isimlerin olmasını istiyoruz. Dedelerimizin üzerlerine toprak atılsın istiyoruz" dedi.

İbrahim Aktaş ise, "Dedemin biri Zini Gediği'nde öldürüldü. Cumhurbaşkanı'na dilekçe verdik, Dersim'de yapılan katliamların Zini Gediği'ndeki katliamın ortaya çıkarılması için. Dedemin mezarını istiyorum. Arşivlerin açılmasını istiyorum" dedi.

-ESKİ VEKİLDEN ÇAğrı-

SHP eski Erzincan Milletvekili Ali İbrahim Tutu da dedesinin fotoğraflarını gösterdi ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a şu çağrıyı yaptı:

"Bu siyasi bir olay değil. Bu TBMM'nin olayı. Bu konuda empati yapsınlar. Bu taleplerimiz karşısında duyarlılık göstersinler. Her yıl Anzaklar geliyor, mezarları ziyaret ediyor, yaşanan savaşa rağmen ama benim dedelerim Rus savaşına katılmış, bu ülkenin yurttaşı ama benim dedelerime 2 metrekare toprak parçası çok görülüyor. Bu insanlık dışı bir uygulama, bundan da utanç duyuyorum Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı üyesi olmaktan."

-"AİHM'E TAŞIYACAĞIZ"-

Avukat Can Söylemez, Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı'na 9 Eylül 2011 tarihinde bir müracaatta bulunduklarını belirterek, "Müracaatımız toplu mezarların açılması ve naaşlar üzerinde DNA tetkiki yapılıp ailelere naaşının teslimini içeriyordu. Geçen hafta Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı bu konuda takipsizlik kararı verdi" dedi.

Bu konuda hukuki mücadeleyi yürüteceklerini belirten Söylemez, "Ulusal yargı organlarında çözümleyemediğimiz noktada AİHM'e taşıyacağız" dedi. - Ankara