Yugoslavya Haberleri

Yugoslavya haber, Yugoslavya son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Yugoslavya 9.7.2020
Son dakika politika: AK Parti'li Güneş: "Srebrenitsa katliamının derin izleri kalplerimizde sıcaklığını koruyor"
Güneş, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Srebrenitsa'da 25 yıl önce Yugoslavya'nın dağılma döneminde Sırpların, Bosna-Hersek topraklarını işgal maksadıyla saldırması üzerine, 43 ay süren kanlı bir savaşın yaşandığını, 250 bin Bosnalı'nın planlı ve sistemli bir şekilde katledildiğini ve 2 milyondan fazla Bosnalı'nın da evlerini terk etmek mecburiyetinde bırakıldığını dile getirdi.
Yugoslavya 9.7.2020
Kosova'daki Savaş Gazileri Derneğinden Kosova Özel Mahkemesi protestosu
Thaçi ile Veseli hakkında Özel Savcılık tarafından savaş suçu işlediklerine dair hazırlanan iddianamenin yanlış olduğunu ve "kurtarıcılar ile suçluların aynı olmadığını" belirten Gucati, "Mahkeme bir yanlışlık içerisinde, öncesinde de ise ciddiyetsizdi. Çatışmanın her iki tarafındaki suçların soruşturulması amaçlanmıştı fakat öyle olmadı. Çünkü bu mahkeme Sırbistan'ı ve onun Kosova'da ve eski Yugoslavya'nın tamamında işlediği suçları affetti.
Yugoslavya 7.7.2020
TRT World Forum'da "Srebrenitsa soykırımı" ele alınacak
Srebrenitsa'yı Anma Vakfı Başkanı Dr. Waqar Azmi'nin konuşmacı olarak katılacağı oturumda, uzlaşmayı engelleyen sebepler, soykırımı inkar edenlerin stratejileri, Sırp Cumhuriyeti'nden ayrılma çağrılarının uzlaşmayı nasıl etkilediği gibi konular ele alınacak. Hafta boyunca gerçekleşecek diğer oturumlar ise şöyle: 8 Temmuz Çarşamba günü, Amsterdam Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Nevenka Tromp Vrkic'in katıldığı "Eski Yugoslavya Ceza Mahkemesi ve Savaş Suçlularının Savcılığı", 9 Temmuz Perşembe günü, Uluslararası Adalet Odaları (Guernica 37) Kurucu Ortağı ve Başkanı Toby Cadman'ın katılacağı "BM'nin Srebrenitsa'yı Koruma Sorumluluğu", 10 Temmuz Cuma günü, Eski Yugoslavya'da işlenen suçlar için kurulan Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yargılanan eski Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Milosevic'in duruşmasındaki başsavcı olan Sör Geoffrey Nice'ın katılımıyla "Srebrenitsa'da Uluslararası Adalet Nasıl Başarısız Oldu?", 11 Temmuz Cumartesi günü ise Uluslararası Kayıp İnsanlar Komisyonu Genel Müdürü'nün katılımıyla "Bosna Savaşı ve Srebrenitsa Soykırımı'nın İnsani Ölçeği" başlığı ele alınacak.
Yugoslavya 1.7.2020
Son dakika haberi | Türkiye'nin Ege denizinde tek taraflı MEB ilanının kapısı aralandı
Bu konuyu daha açık biçimde ortaya koymak için Türkiye-AB ilişkilerinin son dönemine mercek tutmak gerekmektedir. AB Komisyonu tarafından 1997 yılında yayımlanan Gündem-2000 raporunda Türkiye'ye karşı ayrımcılık yapılmış, Varşova Paktı, SSCB ve eski Yugoslavya kökenli ülkeler AB'ye aday ilan edilirken Türkiye dışlanmıştı.
Yugoslavya 28.6.2020
Bosna Hersek'teki 510. Ayvaz Dede Şenlikleri sona erdi
Komünizmin hüküm sürdüğü eski Yugoslavya döneminde, 1947'den itibaren yasaklanan şenlik 1990'da yeniden düzenlenmeye başladı.
Yugoslavya 28.6.2020
Haftanın tarihine bakış
1991 - Slovenya ve Hırvatistan'ın bağımsızlıklarını ilan etmeleri üzerine Yugoslavya'da iç savaş başladı.
Yugoslavya 27.6.2020
Bosna Hersek'teki geleneksel Ayvaz Dede Şenliklerine katılacak atlılar Prusac'a uğurlandı
Komünizmin hüküm sürdüğü eski Yugoslavya döneminde, 1947'de yasaklanan şenlikler 1990'da yeniden düzenlenmeye başlandı.
Yugoslavya 27.6.2020
Bosna Hersek'teki "510. Ayvaz Dede Şenlikleri"ne katılacak atlılar Karaula'dan yola çıktı
Komünizmin hüküm sürdüğü eski Yugoslavya döneminde, 1947'den itibaren yasaklanan şenlik, 1990'da yeniden düzenlenmeye başladı.
Yugoslavya 23.6.2020
Son dakika haberi | Kosova'da eski Sırp askere savaş suçlarından verilen cezaya halkı sokağa döktü
Kosova'da mahkeme, eski bir Sırp askeri, 1999 Kosova Savaşı sırasında Prizren ve çevresinde sivillere yönelik savaş suçları işlediği gerekçesiyle 22 yıl hapse mahkum etti.  Darko Tasic adlı eski Sırp askerin Prizren Belediyesine bağlı Küçük Krusha (Krusha e Vogel) köyünde sivillere yönelik savaş suçu işlediği gerekçesiyle 22 yıl hapis cezası verdi. Öte yandan, Tasic'in eski Yugoslavya Federal Cumhuriyeti Polisi veya Sırp kuvvetlerinin yedek üyesi olarak beraberindeki diğer kişilerle 15-26 Mart 1999 tarihleri arasında iki ayrı maddeden suçlu bulunduğu, bunların "bazı mülklere askeri ihtiyaçlarla haklı neden göstermeksizin el konulması, yağma, yasa dışı ve kasıtlı olarak mülkün imha edilmesi ile kimliği belirsiz cesetleri yakıp Drin Nehri'ne atarak saygısızlık yapmak olduğu belirtildi.
Yugoslavya 23.6.2020
DHA DIŞ -Kosova'da eski Sırp askere savaş suçlarından verilen cezaya halkı sokağa döktü
Kosova'da mahkeme, eski bir Sırp askeri, 1999 Kosova Savaşı sırasında Prizren ve çevresinde sivillere yönelik savaş suçları işlediği gerekçesiyle 22 yıl hapse mahkum etti.  Darko Tasic adlı eski Sırp askerin Prizren Belediyesine bağlı Küçük Krusha (Krusha e Vogel) köyünde sivillere yönelik savaş suçu işlediği gerekçesiyle 22 yıl hapis cezası verdi. Öte yandan, Tasic'in eski Yugoslavya Federal Cumhuriyeti Polisi veya Sırp kuvvetlerinin yedek üyesi olarak beraberindeki diğer kişilerle 15-26 Mart 1999 tarihleri arasında iki ayrı maddeden suçlu bulunduğu, bunların "bazı mülklere askeri ihtiyaçlarla haklı neden göstermeksizin el konulması, yağma, yasa dışı ve kasıtlı olarak mülkün imha edilmesi" ile "kimliği belirsiz cesetleri yakıp Drin Nehri'ne atarak saygısızlık yapmak" olduğu belirtildi.
Yugoslavya 22.6.2020
Kosova'da eski Sırp askere savaş suçlarından 22 yıl hapis cezası
İddianameye göre, Tasic'in eski Yugoslavya Federal Cumhuriyeti Polisi veya Sırp paramiliter kuvvetlerinin yedek üyesi olarak beraberindeki diğer kişilerle 15-26 Mart 1999 tarihleri arasında iki ayrı maddeden suçlu bulunduğu, bunların "bazı mülklere askeri ihtiyaçlarla haklı neden göstermeksizin el konulması, yağma, yasa dışı ve kasıtlı olarak mülkün imha edilmesi" ile "kimliği belirsiz cesetleri yakıp Drin Nehri'ne atarak saygısızlık yapmak" olduğu belirtildi.
Yugoslavya 21.6.2020
Haftanın tarihine bakış
2012 - Eski Yugoslavya'da işlenen savaş suçları için Lahey'de kurulan mahkeme, Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karaciç'i iki soykırım suçlamasının birinden akladı.
Yugoslavya 10.6.2020
Kızılyıldız'da Sasa Obradovic dönemi
Kariyeri boyunca Alba Berlin, Buducnost, Virtus Roma ve RheinEnergie Köln takımlarında da oynayan Obradovic, Yugoslavya liginin yanı sıra Almanya'da da şampiyonluklar elde etti.
Yugoslavya 7.6.2020
Haftanın tarihine bakış
1999- Yugoslavya ve NATO, Kosova'da Sırp birliklerinin geri çekilmesi anlaşmasını imzaladı.
Yugoslavya 6.6.2020
Son tanıkların dilinden Bulgaristan'dan zorunlu göçün hikayeleri
Yaşanan olaylarda 8 kişinin şehit olduğunu aktaran Köseoğlu, 29 Aralık'ta göz altına alındığını, emniyetteki sorgusunun ardından Sofya'ya götürüldüğünü söyledi. Köseoğlu, 4 sene çeşitli cezaevlerinde kaldığını belirterek, şunları kaydetti: "Bizler her zaman Bulgaristan'daki Türkler'in temsilcisi olarak görüldük. Bulgar hükümeti bu çerçevede bizi daima zararlı gördü. 1988 Aralık ayında tahliye edildim. Ameliyat olmuştum, sağlık sorunlarından dolayı aftan yararlandım tahliye edildim. Bir yıl sonra mayıs ayının sonlarında Bulgar Komünist Partisi bizi sınır dışı etti. 1989 Mayıs ayının sonlarına doğru bize pasaport çıkardılar. Evimizin önünde polis arabası ve bir taksi bizi bekliyordu. Yanımıza alabildiğimiz 30 kilo eşyamızla kasabanın Cebel kavşağına geldik ve pasaportlarımız verildi. Oraya vardığımızda iki aile daha vardı. Bir polis arabası önümüzde, biri arkamızda 150-200 kilometre ilerdeki tren garına gittik. Bizi trenle Viyana'ya gönderdiler. Bir hafta Viyana'da Türk Büyükelçiliğinin misafiri olduk ve 2 Haziran'da uçakla anavatana giriş yaptık." "Pasaportta ne vize ne de transit vize vardı" Sabri İskender de önce Belene daha sonra Zastava denilen ayrı bir kampa gönderildiğini ve 1986 Şubat ayında kampta açlık grevine başladıklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı: "Bizi bırakacaklarına söz verdiler. Açlık grevini bıraktıktan dokuz gün sonra sürgüne gönderdiler. Sürgünde karar aldım, 4 Kasım 1986'da Viyana'da Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) toplantısı vardı. Oğlumla sınırı geçip Yugoslavya'ya gidecektik oradan da Viyana'ya gidip toplantıda Bulgaristan'daki Türkler'in durumunu anlatacaktık.
Yugoslavya 31.5.2020
Avusturya'da Bosna Savaşı'nda öldürülen çocuklar anıldı
Prijedor'daki katliam Bosna'da savaşın yeni başladığı 1992 yılının mart ayında, eski Yugoslavya'daki Devlet Güvenlik Teşkilatının (UDBA) başına getirilen Sırp kökenli Simo Drljaca, Prijedor'daki 13 polis karakolunda görev yapan 1775 Sırp'ı silahlandırdı.
Yugoslavya 31.5.2020
Bosna'daki savaşın sivil kurbanları, Beyaz Kurdele Günü'nde anıldı
Prijedor'da neler yaşandı? Bosna'da savaşın yeni başladığı 1992 yılının mart ayında, eski Yugoslavya'daki Devlet Güvenlik Teşkilatının (UDBA) başına getirilen Sırp kökenli Simo Drljaca, Prijedor'daki 13 polis karakolunda görev yapan 1775 Sırp'ı silahlandırdı.
Yugoslavya 26.5.2020
Bosna Hersek'te Aliya İzetbegoviç'in kurduğu Demokratik Eylem Partisi 30 yaşında
Demokratik Eylem Partisi Eski Yugoslavya'nın dağılmasından hemen önce, 26 Mayıs 1990'da kurulan Demokratik Eylem Partisinin kurucu genel başkanı, aynı zamanda bağımsız Bosna Hersek'in de ilk cumhurbaşkanı seçilen merhum Aliya İzetbegoviç oldu.
Yugoslavya 24.5.2020
Haftanın tarihine bakış
1999- BM Savaş Suçluları Mahkemesi, Yugoslavya Devlet Başkanı Slobadan Miloseviç'i Kosova'daki vahşetin sorumlusu olmakla ve etnik Arnavutlara karşı soykırım yapmakla suçladı.
Yugoslavya 16.5.2020
Saraybosna'daki "Bleiburg" ayini, faşizm karşıtlarınca protesto edildi
Bleiburg Trajedisi Nazi Almanyası'nın savaşı kaybetmesinin ardından 1945 yılında Yugoslavya'dan kaçmaya çalışan ve Avusturya'nın Bleiburg şehrinde İngilizlere teslim olan binlerce NDH destekçisi asker ve sivil, İngilizler tarafından Yugoslavya'ya iade edildi.
Yugoslavya 10.5.2020
Srebrenitsa Anma Merkezi "Soykırımı İnkar Raporu" yayımladı
Raporda kapsamlı bilgiler yer alıyor Boşnakça ve İngilizce yayımlanan raporda, Bosna Hersek'teki savaş, yapılmaya çalışılan etnik temizlik, işlenen savaş suçları ve savaşın ardından Bosna Hersek Mahkemesinde ve Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesinde (ICTY) görülen davalar da anlatıldı.
Yugoslavya 9.5.2020
Ukrayna Büyükelçisi Sybiha'dan 2. Dünya Savaşı'nın bitmesinin 75. yıl dönümü mesajı Açıklaması
Ukraynalılar Nazizme karşı direnip onu yeniyorlardı ama sadece Kızıl Ordu'nun parçası olarak değil. Eylül 1939'da yaklaşık 120 bin Ukraynalı, Polonya ordusunun içindeyken Hitler saldırısıyla karşılaştı. Gelecek yıllarda 130 bini aşkın Ukraynalı, Hitler'e karşı koalisyonun ordularında savaşıyordu. 100 binlerce soydaşımız Nazizme karşı Direniş Hareketi'nin parçası olarak savaştı. Çoğu Romanya, Polonya, Bulgaristan, Çekoslovakya, Macaristan, Avusturya, Yugoslavya gibi ülkelerin özgür olması için hayat pahasına savaştı.
Yugoslavya 7.5.2020
3 aylık emekli maaşını 'Biz Bize Yeteriz Türkiye'm' kampanyasına bağışladı
Yugoslavya göçmeni olarak devletinin yanında olduğunu vurgulayan Çetin, 'Cumhurbaşkanımızın başlattığı kampanyaya, ben de destek olmak istedim.
Yugoslavya 7.5.2020
Bursa'da 80 yaşındaki emekli, maaşını "Milli Dayanışma Kampanyası"na bağışladı
İbrahim Çetin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Yugoslavya göçmeni olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başlattığı kampanyaya destek olmak istediğini söyledi.
Yugoslavya 3.5.2020
Haftanın tarihine bakış
1980- Yugoslavya Devlet Başkanı Mareşal Tito öldü.
Şu an buradasınız: Yugoslavya Haberleri | Yugoslavya Haber - Haberler - Yugoslavya haberleri, son dakika yugoslavya haber ve gelişmeleri burada. Son Dakika | Kosova'daki Savaş Gazileri Derneğinden Kosova Özel Mahkemesi protestosu.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 9.7.2020 19:01:49. #1.15#
title