Haberler

Yenidoğan, "Mezopotamya Altın Topraklarda Yolculuk" köşesine konuk oldu

Abone Ol

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü Öğretim Üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Hasan Yenidoğan, TRT GAP Radyosu'nda "Mezopotamya Altın Topraklarda Yolculuk" köşesine konuk oldu.

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü Öğretim Üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Hasan Yenidoğan, TRT GAP Radyosu'nda "Mezopotamya Altın Topraklarda Yolculuk" köşesine konuk oldu.

Yenidoğan, "Müslümanların Kilis'i Fethi" başlığı altında, Orta Çağ'da Kilis'in bulunduğu coğrafyanın siyasi, sosyal ve ekonomik yapısı hakkında bilgi verdi. Orta Çağ'da suğür ve avasım olarak adlandırılan ve Kilis'i de kapsayan bölgenin hem Bizans hem de İslam dünyası açısından öneminden bahsetti.

Hz. Ömer tarafından Şam bölgesinin fethi için Aşere-i Mübeşşere'den olan ünlü kumandan Ebü Ubeyde B. Cerrah'ın görevlendirildiğini ifade eden Yenidoğan; bu süreçte Hz. Peygamber'in, Allah'ın kılıcı ve askeri anlamına gelen "Seyfullah" unvanı verdiği meşhur kumandan Halid b. Velid'in de görev yaptığını anlattı.

Yenidoğan, Ebu Übeyde önderliğinde Halep ve Antakya'nın fethinden bahsettikten sonra Ma'arratu Masrin'ın ele geçirilmesiyle Kilis'in fethi için uygun ortamın oluştuğundan bahsetti. Yenidoğan, Ardından İslam ordusunun, 15/636 yılında Kilis'e girerek halk ile sulh yaptığını ve akabinde Anadolu'nun içlerine kadar uzanan bütün Kilis topraklarına hakim olduğunu anlattı.

Konuşmasına Kilis'in idaresinin Selman b. Rabia el-Bahili'ye bırakıldığı dönemle devam eden Yenidoğan, son olarak "Kilis" isminin nereden geldiğinden bahsederek sözlerini tamamladı. - KİLİS

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Mezopotamya Yenidoğan Kilis Yerel Haberler

Bakmadan Geçme

6 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 6 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 6 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 6 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık 2023 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Şans Topu sonuçları açıklandı mı? Şans Topu sonuçları ne zaman açıklanır? 6 Aralık 2023 Çarşamba Şans Topu sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 6 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 6 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 6 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Uludağ Gazoz hangi ülkenin markası, kimin malı? 6 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? ZTK kura çekimi ne zaman? Ziraat Türkiye Kupası 5. tur eleme maçları kura çekimi ne zaman yapılacak? Galatasaray Şampiyonlar Ligi'nde gruptan çıkarsa ne kadar kazanacak, ne kadar gelir elde edecek? Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi maçı ne zaman? Kopenhag Galatasaray maçı bu hafta mı haftaya mı ne zaman?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title