Haberler

Vali Şimşek: "Gün birlik günüdür"

Güncelleme:

Vali Şimşek: "Gün birlik günüdür" Mah-ı Matem programında konuşan Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek gün birlik günüdür dedi Mah-ı Matem programında konuşan Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek gün birlik günüdür dedi.

Vali Şimşek: "Gün birlik günüdür"

Mah-ı Matem programında konuşan Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek gün birlik günüdür dedi

SİVAS - Mah-ı Matem programında konuşan Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek gün birlik günüdür dedi.

Sivas'ta Muharrem ayı dolayısıyla Cem Vakfı Sivas Şubesi tarafından Mah-ı Matem oruç açma programı düzenlendi. Programa Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Cem Vakfı Sivas Şube Başkanı Ünal Karataş, il protokolü ve vatandaşlar katıldı. Program Mersiye dinletisiyle başladı. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından konuşmalara geçildi.

Programda konuşan Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek, günün birlik ve ikilikten kurtulma günü oldunu belirterek, "Halk arasında paylaşmanın simgesi haline gelen Aşure günü de aynı kazanda farklılıkları zenginleştiren, ayrışmayı değil, birlik ve beraberliği perçinleyen önemli bir gündür. Renkleri, dinleri, kökenleri, cinsiyetleri ne olursa olsun, insanlık ailesinin bir bütün olduğu unutulmamalıdır. Birliğimizin, beraberliğimizin ve kardeşlik duygularımızın daha da arttığı bugünlerde gözlerimizin daima barışa, doğruluğa, kardeşliğe bakması, yüreğimizin sevgi, saygı ve hoşgörü ile atması oldukça mühimdir. Çünkü gün birlik günüdür, gün ikilikten kurtulma, dayanışma ve paylaşmayı yayma günüdür. Gün; tıpkı aşurede olduğu gibi bir araya gelen farklı nimetlerin aynı ortak tada katkı sağlaması gibi millet olarak farklılıklarımızla birlikte var olma günümüzdür. Bu duygu ve düşüncelerle, oruçlarımızın hayırlara vesile olmasını ve Hak katında kabulünü temenni ediyorum" dedi.

"Kardeşliğimizi hedef alanlara karşı uyanık olmalıyız"

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, farklılıkların arkasında sığınarak kardeşliği hedef alanlara karşı birlik içerisinde olunması gerektiğini söyleyerek "Bugün bize düşen ırk, din, mezhep ve meşrep farklılıklarının arkasına sığınarak kardeşliğimizi hedef alanlara coğrafyamızda yeni Kerbelalar yaşanmasını arzulayanlara karşı birlik ve beraberlik içerisinde uyanık durmaktır. Hz. Hüseyin efendimiz gibi daima iyilerin yanında kötülerin ve kötülüklerin karşısında olalım, hakkı ve hakikati ayakta tutalım" ifadelerini kullandı.

"Ramazan ve Muharrem ayı sofralarında birlikteyiz"

Cem Vakfı Sivas Şubesi Başkanı Ünal Karakaş, Ramazan ve Muharrem ayı sofralarında birlikte güçlü olduklarını söyleyerek, "Ramazan sofralarında hep birlikteydik bugün Muharrem ayında Matem sofralarında yine hep beraberiz ve ne kadar güçlü ve kadim bir millet olduğumuzu buradan tüm dünyaya haykırıyoruz. Bugün burada bir arada olmak çok kıymetliydi. Buradan verilecek olan mesajlar çok önemliydi. Hepinizin ayaklarına sağlık" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Cemevi dedesi tarafından lokma duası yapılarak katılımcılara oruç açma lokması ikram edildi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Yılmaz Şimşek Hilmi Bilgin Sivas Yerel Haberler

Bakmadan Geçme

İYİ Parti Erzurum adayı kim? 2024 İYİ Parti Erzurum Belediye Başkan adayı Canan Uçar kimdir? İYİ Parti Elazığ adayı kim? 2024 İYİ Parti Elazığ Belediye Başkan adayı Veda Bingö kimdir? İYİ Parti Elazığ adayı kim? 2024 İYİ Parti Elazığ Belediye Başkan adayı kimdir? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 24 Şubat AFAD ve Kandilli deprem listesi! 24 Şubat Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Saadet Partisi Çorum belediye başkan adayı kim oldu? 2024 Saadet Partisi Çorum adayı Faruk Cıdık kimdir? Saadet Partisi Çankırı belediye başkan adayı kim oldu? 2024 Saadet Partisi Çankırı adayı Mustafa Ünver kimdir? Saadet Partisi Çanakkale belediye başkan adayı kim oldu? 2024 Saadet Partisi Çanakkale adayı Şaban Sarı kimdir? Saadet Partisi Bursa belediye başkan adayı kim oldu? 2024 Saadet Partisi Bursa adayı İkram Akkaya kimdir? Saadet Partisi Bolu belediye başkan adayı kim oldu? 2024 Saadet Partisi Bolu adayı İsa Sayın kimdir? Saadet Partisi Bitlis belediye başkan adayı kim oldu? 2024 Saadet Partisi Bitlis adayı Emrah Yurci kimdir? 24 Şubat 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Saadet Partisi Bingöl belediye başkan adayı kim oldu? 2024 Saadet Partisi Bingöl adayı Mehmet Eser kimdir? Saadet Partisi Bilecik belediye başkan adayı kim oldu? 2024 Saadet Partisi Bilecik adayı Ethem Ersöz kimdir? Saadet Partisi Aydın belediye başkan adayı kim oldu? 2024 Saadet Partisi Aydın adayı Fatih Karahan kimdir? HSK atama kararnamesi 24 Şubat Cumartesi yayınlandı! Hakim ve Savcılar atama kararları PDF indir, OKU!
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title