Haberler

Uğur Mumcu ve Basın Şehitleri Kuşadası'nda Anıldı

Gazeteci yazar Uğur Mumcu, ölümünün 22’nci yıldönümünde Kuşadası Gazeteciler Derneği öncülüğünde düzenlenecek törenle anıldı.

Gazeteci yazar Uğur Mumcu, ölümünün 22'nci yıldönümünde Kuşadası Gazeteciler Derneği öncülüğünde düzenlenecek törenle anıldı.

Kuşadası Gazeteciler Derneği'nin organize ettiği 22. Uğur Mumcu ve Basın Şehitlerini anma etkinliğine başta Kuşadası Belediyesi olmak üzere çeşitli siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları da katkı ve destek verdi. Uğur Mumcu ve Basın Şehitleri Anıtı önünde düzenlenen etkinlik saat 12.30'da başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan etkinlik, Gazeteci Nazan Bozkurt'un okuduğu basın bildirisi ile devam etti, anıta karanfil bırakılmasıyla da sona erdi.

Uğur Mumcu, Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Ümit Kaftancıoğlu, Metin Göktepe ve Hrant Dink gibi gazetecilerin yanı sıra Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı, Prof. Dr. Bahriye Üçok, Prof. Dr. Muammer Aksoy, Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil, Prof. Dr. Bedrettin Cömert, Prof. Dr. Ümit Yaşar Doğanay, Turan Dursun, Doğan Öz, Gaffar Okkan, Onat Kutlar ve Musa Anter gibi aydınların da anıldığı etkinlikte okunan basın bildirisinde özetle şu ifadelere yer verildi: "24 Ocak 1993'te Türkiye çok değerli bir Cumhuriyet aydınını kaybetti. İlk değildi bu, son da olmayacaktı. Cumhuriyet aydını dedik Uğur Mumcu için, fakat o Türk halkı için bir gazeteciden, bir aydından çok daha fazlasını ifade ediyor. Uğur Mumcu demek Cumhuriyet demekti, Uğur Mumcu demek demokrasi demekti, Uğur Mumcu demek bağımsız Türkiye demekti. Ölümünden bu yana geçen sürede yazılarının hala güncel olması tesadüf değildir. Ölümünden sonra geçen sürede yaşananlar, Uğur Mumcu'nun yazdıklarını doğrulamıştır, doğrulamaktadır. Yaşadığımız süreç Uğur Mumcu'yu bir kez daha haklı çıkarmaktadır. Tayyip affıyla salıverilen Hizbullahçı katiller, zaman aşımıyla beraat ettirilen faşistler, sırf muhalif olduğu için suçunu bilmeden hapishanelerde çürütülen gazeteciler, 'yetmez ama evet' diyen sözde demokratlar ve sahte solcular, ileri demokrasi nutuklarıyla ülkeyi sivil faşizm karanlığına sürükleyenler bugün Uğur Mumcu'yu bir kez daha haklı çıkarmaktadırlar. Biliyoruz ki Uğur Mumcu ve Abdi İpekçi gibi gazeteciler bugün yaşasaydı, hapiste olacaktı. aydınları, demokrasi ve özgürlük uğruna verilen canları, bir gün bile olsa gerçeği söylemekten vazgeçmeyen ustayı saygı ve hasretle anıyor, Adalet ve Demokrasi haftasında gerçekleri korkmadan konuştuğumuz, çocuklarımıza aydınlık yarınlar bırakabildiğimiz günler diliyoruz" - AYDIN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Abdi İpekçi Uğur Mumcu Kuşadası Türkiye Yerel Haberler

Nüfusunun yüzde 98'i Müslüman olan Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı

Nüfusunun yüzde 98'i Müslüman olan Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı

Mide bulandıran görüntü! Köpeğe tecavüz ederken suçüstü yakalandı

Mide bulandıran görüntü! Köpeğe tecavüz ederken suçüstü yakalandı

Herkes su sanıyordu! İngiliz futbolcular molalarda bakın ne içiyormuş

Herkes su sanıyordu! İngiliz futbolcular molalarda bakın ne içiyormuş

Bakmadan Geçme

Türkiye- Portekiz maçı ne zaman, saat kaçta? EURO 2024 Türkiye- Portekiz hangi kanalda? #9917 22 Haziran 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 22 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 22 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 22 Haziran 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 22 Haziran Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Arda Güler Portekiz maçında oynayacak mı? Arda ilk 11'de mi? Avrupa Şampiyonası Finali ne zaman? EURO 2024 ne zaman bitiyor? Fransa sembolü neden horozdur? Hollanda forması neden turuncu? Hollanda neden portakal renginde? #129300 #9917 Hollanda Fransa maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Hollanda Fransa maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Hollanda Fransa maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! Hollanda Fransa maçı ne oldu? Hollanda Fransa maçı CANLI izle! (EURO 2024) Hollanda Fransa EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? TRT 1 canlı maç izle! HOLLANDA FRANSA CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! EURO 2024 gruptan kaç takım çıkıyor, 3.'ler çıkıyor mu? #9917 Filenin Sultanları elendi mi? A Milli Kadın Voleybol Takımı VNL elendi mi? #129300 #127952 Mbappe neden yok, sakat mı cezalı mı? Mbappe oynayacak mı EURO 2024 (Hollanda – Fransa)? #129300 #9917
CHP'li belediyede hamile kadına çöp sürgünü

CHP'li belediyede hamile kadına çöp sürgünü

title