Haberler

Türkiye'nin En Önemli Doğal Mirasında Kuş Katliamı

Güncelleme:

Kara Avcılığı Kanunu'nuna göre Büyük Menderes Deltası'nın ava kapalı bir alan olarak ilan edilmesine rağmen, kaçak avcılar ava kapalı bölgede katliamlarını sürdürüyor.

Kara Avcılığı Kanunu'nda avcılığın hangi kurallarla yapılacağı bilinmesine ve Büyük Menderes Deltası'nın ava kapalı bir alan olarak ilan edilmesine rağmen, kaçak avcılar ava kapalı bölgede katliamlarını sürdürüyor.

Son olarak, Kuşadası'na bağlı Güzelçamlı beldesi sınırları içerisindeki Dilek Yarımadası Milli Parkı kapsamında olması nedeniyle ava kapalı olan Büyük Menderes Deltası'nda av yapan kaçak avcılar, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) görevlileri tarafından suçüstü yakalandı. Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin düzenli kontrolleri sırasında suçüstü yakalanan kaçak avcıların ellerindeki tüm silahlara ve malzemelere el konuldu. Kaçak avcılar hem ava kapalı alanda hem de avlanması yasak olan türleri avladıkları tespit edildi.

MİLLİ PARKTA 256 KUŞ TÜRÜ BULUNUYOR

16 bin 690 hektar büyüklüğündeki Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası 1994 yılında Milli Park statüsü verilerek, uluslar arası sözleşmelerle koruma altına alınmış Türkiye'nin en önemli doğal miraslarından biridir. Türkiye'de yaşam alanları iyice daralan kuşların özgürce uçabildiği ender yerlerden birisi Büyük Menderes Deltası'nda içinde nesli tehlike altında bulunan çok önemli türlerin bulunduğu 256 çeşit kuş üreyip, barınıyor ve besleniyor.

KUŞLARI TÜFEKLE DEĞİL, FOTOĞRAF MAKİNELERİYLE AVLAYALIM

Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği(EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, " Milli Park ve deltada yaşanan kaçak avcılığın mutlaka önlenmesi gerektiğini belirterek, Yaşam alanları iyice daraldığından günümüzde nesilleri yıldan yıla azalmaya başlayan kuşların, bilinçsiz ve kaçak avcılıkla katliam yapılarak öldürülmesi türlerinin geleceğini tehdit etmektedir. Tek eşli olan Angut kuşu, eşi öldüğü zaman yanına o anda başka bir yırtıcı hayvan veya bir insan gelse dahi gözlerini bir dakika bile eşinin cesedi üstünden ayırmadan, ölene kadar onun başucunda bekleyip yas eder. Bu yas durumu ömrünün sonuna kadar da devam eder. Angut kuşunun bu vefalı hareketi, insanlara ders verecek niteliktedir. Vurulan kuşların içinde avlanma yasağı bulunan Angıtların da olması çok üzücüdür. Kuşların korunması için, aynı zamanda yerel halkın da ekonomik düzeyini geliştiren kuş gözlem turizminin delta gibi doğal alanlarda yayılması gerekir. Büyük Menderes Deltası doğal peyzajının güzelliği, yüzlerce kuş türünü barındırması, Priene,

Didim ve Milet gibi önemli antik kentlere yakınlığı nedeniyle, ülkemizde kuş gözlem turizminin yapılabileceği ender yerlerden birisidir. Büyük Menderes Deltasının kuşları tüfekle değil, fotoğraf makineleriyle avlanmalıdır " diye konuştu. - AYDIN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Güzelçamlı Kuşadası Menderes Yerel Haberler

İzmir'de infial yaratan görüntü! Yanındaki bankta oturan kadına bakarak kendini tatmin etti

İzmir'de infial yaratan görüntü! Yanındaki bankta oturan kadına bakarak kendini tatmin etti

Salda Gölü tehlike altında mı? Valilik tepki çeken fotoğrafı böyle savundu

Salda Gölü tehlike altında mı? Valilik tepki çeken fotoğrafı böyle savundu

Efes Antik Kenti'nde özel davet skandalı! Türk vatandaşları içeriye sokmadılar

Efes Antik Kenti'nde özel davet skandalı! Türk vatandaşları içeriye sokmadılar

Bakmadan Geçme

Döviz büroları bayramda açık mı? Döviz büroları kurban bayramında kapalı mı, açık mı? Kurban Bayramında yollar ücretsiz mi? Osmangazi Köprüsü, Çanakkale Köprüsü, Avrasya Tüneli, Kuzey Marmara bedava mı? Türkiye - Gürcistan maçı hangi kanalda, saat kaçta? Türkiye - Gürcistan maçı nereden izlenir? Yalan dizisi hangi gün? Yalan dizisi hangi kanalda, saat kaçta başlayacak? Sansar Salvo tutuklandı mı? Ünlü rapçi Sansar Salvo neden cezaevine girdi, sebebi ne? Sansar Salvo neden hapse girdi? Bayram hangi gün bitiyor? Kurban Bayramı kaç gün sürecek, ayın kaçında, hangi tarihte bitecek? 22 Haziran hangi burç? 22 Haziran'da doğanlar hangi burç oluyor? 22 Haziran tarihi hangi burç olur? Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 18 Haziran Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda? Dün gece deprem oldu mu? İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? 18 Haziran dün gece deprem mi oldu? ECZANELER BAYRAMDA AÇIK MI 2024? 17-18-19 Haziran Bayramda eczaneler kapalı mı olacak, kaç gün açık olacak? BAYRAMDA OTOBÜSLER ÜCRETSİZ Mİ? Kurban Bayramı boyunca toplu taşıma bedava mı? Metro, metrobüs, otobüs, tramvay ücretsiz mi? Bursaspor'un yeni teknik direktörü kim oldu? Pablo Martin Batalla kimdir, kaç yaşında? TRT 1 canlı maç izle! TÜRKİYE- GÜRCİSTAN CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! Türkiye- Gürcistan maçı ne zaman? Türkiye- Gürcistan maçı saat kaçta, hangi kanalda? Arda Güler Milli Takım'da oynayacak mı? Montella Arda Güler'i ilk 11'de oynatacak mı?
Dünya, Batı Kudüs'teki Netanyahu karşıtı gösteriyi konuşuyor! Sert müdahale karelere böyle yansıdı

Dünya, Batı Kudüs'teki Netanyahu karşıtı gösteriyi konuşuyor! Sert müdahale karelere böyle yansıdı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title