Haberler

Türk Ocaklarının 104. Kuruluş Yıldönmü

Türk Ocakları Erzurum Şubesi Başkanı Nizam Işık, Türk Ocaklarının 104. kuruluş yılı nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.

Türk Ocakları Erzurum Şubesi Başkanı Nizam Işık, Türk Ocaklarının 104. kuruluş yılı nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.

Türk Ocaklarının 104 yıl önce 190 Tıbbiyeli Türk evladının dönemin Türk aydınlarına yazdığı bir mektup üzerine 25 Mart 1912'de kurulduğunu hatırlatan Işık açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Türk milletinin her alanda terakkisi için çalışmak ve asla siyasetle uğraşmamak ilkeleriyle kurulan Türk Ocakları, 104 yıldır aynı ilke ve ülküye bağlılığını sürdürmektedir.

Kurulduğu günden beri sadece bir dernek değil aynı zamanda bir mektep olmayı başaran Türk Ocakları, maşeri vicdanda derin heyecanlar uyandırmış; karanlık günlerden geçtiğimiz 20. Asrın başlarında gençlerin, aydınların ve giderek bütün milletin ümit kaynağı olmuştur. Türk Ocaklılar adanmışlık ruhuyla ve Turan Türküleri söyleyerek başta Çanakkale olmak üzere 1. Cihan Harbinin bütün cephelerinde milletin var olması, vatanın kurtulması için canlarını feda etmekten çekinmemişlerdir. Nitekim Türk Ocaklarının kuruluşuna vesile olan 190 Tıbbıyelinin tamamı Çanakkale'de şehit olmuşlardır.

Mütareke sonrasında da, Türk Ocaklarının tutuşturduğu bağımsızlık meşalesi Anadolu'da dalga dalga yayılmış, bu direniş hareketleri Milli Mücadelenin temelini oluşturmuştur. İstiklal Harbinin iskeletini Türk Ocakları oluşturmuştur dense yeridir.

Türk Ocakları kurtuluştan sonra, ülkenin dört bir yanında teşkilatlanarak bir yandan fikri aydınlanmayı temin ederken diğer yandan milletin terakkisi yolunda cehalete karşı savaş başlatmıştır. Bu dönemde Türk Milletinin ilmen, fennen kalkınması için çalışan Türk Ocakları aynı zamanda kültür ve sanat alanında da önemli gelişmelere imza atmış, Ocaklardan birçok ünlü şair, yazar, sanatkar yetişmiştir.

Ziya Gökalp'ten Mehmet Emin'e, Hamdullah Suphi'den Yusuf Akçura'ya, Osman Turan'dan Nevzat Kösoğlu'na birçok tanınmış Türk aydınını bağrında barındırmış olan Türk Ocaklarının temsil ettiği Türk Milliyetçiliği, ötekisi olmayan kapsayıcı, bütünleştirici bir milliyetçiliktir. Türk Ocaklarının bir tek ötekisi vardır, o da devleti yıkmak, milleti bölmek isteyenlerdir.

Türk Ocaklılar bugün de asla siyasetle ilgili olmamak üzere ülke ve millet meselelerini bir aydın sorumluluğuyla ve isabetle teşhis ve tesbit etmekte, çözüm yolları önermektedir. Milletçe yaşadıklarımız Türk Ocaklıların bu tespitlerini doğrulamakta, çözüm önerilerinin haklılığı ortaya koymaktadır.

Hamdullah Suphi Tanrıöver'in ifadesiyle Türk Ocaklılar, Türk'ün gören gözü, duyan kulağı, uyanık vicdanıdır.

Türk Ocakları Erzurum Şubesi olarak Türk Ocaklarının 104. Kuruluş yıldönümünü kutlarken Türk milletine hizmet yolunda nice başarılı çalışmalar diliyor, ebediyete intikal etmiş Türk Ocaklıları rahmet ve minnetle anıyoruz. " - ERZURUM

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Hamdullah Suphi Çanakkale Erzurum Yerel Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

23-24 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 23-24 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 23-24 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Büyükçekmece, Eyüp, Üsküdar elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Mamak, Altındağ, Sincan elektrik kesintisi! İztutu Plajı nerede, hangi ilde ve ilçede, nereye bağlı? İztutu Plajı giriş ücreti 2024 ne kadar? İşte İztutu Plajı yol tarifi Blum ne zaman listelenecek? Blum coin listelendi mi, ne zaman çıkacak? Blum coin listelenme tarihi Kıyamet alametleri nelerdir, kaç tanesi gerçekleşti? 54 kıyamet alametleri nelerdir? Gerçekleşen ve gerçekleşmeyen kıyamet alametleri Oğuz Aydın aslen nereli, kaç yaşında? Oğuz Aydın hangi takımda, hangi mevkide oynuyor? Türksat 42.0e otomatik arama frekansı! Türksat tüm kanallar otomatik arama frekans bilgileri, polarizasyon, sembol oranı, FEC nedir? 19 Nisan hangi burç? Nisan'ın 19'unda doğanlar hangi burç oluyor? 19 Nisan burcu! 21 Mart hangi burç? Mart'ın 21'inde doğanlar hangi burç oluyor? 21 Mart burcu! Esenyurt hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Esenyurt nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı?
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

title