Nevşehir'de Tahıl Üreticisini Kuraklık Vurdu - Haberler
Haberi Paylaş

Nevşehir'de Tahıl Üreticisini Kuraklık Vurdu

İhlas Haber Ajansı - Yerel
 - Güncelleme:
Nevşehir'de Tahıl Üreticisini Kuraklık Vurdu

Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, kuraklık nedeniyle Nevşehir'de tahıl üretiminde ciddi rekolte kaybının yaşandığını söyledi.

Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, kuraklık nedeniyle Nevşehir'de tahıl üretiminde ciddi rekolte kaybının yaşandığını söyledi. Ekiz, çiftçilerin daha önce dekar başına ortalama 350 kilo buğday hasadı yaptığı tarlasından bu yıl ancak dekar başına 120 kilo buğday elde edebildiğini kaydetti.

Ekiz yaptığı açıklamada, hava sıcaklıklarının Mart ayından itibaren mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ile beraber Bahar aylarında beklenen yağışların olmaması dolayısıyla Türkiye genelinde olduğu gibi Nevşehir'deki tarım arazilerinde de ciddi bir kuraklık yaşandığını söyledi. Bu durumun özellikle kuru tarımın yapıldığı Orta Anadolu illerini ciddi oranda etkilediğini ve tahıl üretimine büyük zarar verdiğini vurgulayan Ekiz, Arpa, Buğday gibi tahıl üreticilerinin halen devam eden hasat ile birlikte büyük bir şok yaşadıklarını kaydetti.

Kuraklıktan Nevşehir'de özellikle il merkezine bağlı kasaba ve köyler ile Avanos ve Acıgöl gibi ilçelerin etkilendiğini ve buğday ekili tarım arazilerinde ciddi zarar meydana geldiğini ifade eden Ekiz, "Daha önce buğday ekili tarım arazisinde dekar başına 350-400 kg buğday üreten çiftçi bu yıl aynı tarlasında dekar başına ancak 120 kg buğday alabiliyor. Yani çiftçimizin zararı yüzde 100'den daha fazla. Şu anda çevre illerde ve Nevşehir'de bir çok buğday ekili tarlaya biçerdöver bile giremez durumda. Bu durumda çiftçimizi zor günler bekliyor" dedi.

Nevşehir genelindeki ziraat odalarına kayıtlı 48 bin çiftçinin yaklaşık 25 bininin tahıl üretimi gerçekleştirdiğini hatırlatan Ekiz, kuraklıktan zarar gören çiftçilerin afet kanunu kapsamında mal varlıklarının yüzde 40'ını kaybetmedikleri için devlet desteğinden faydalanamadıklarını vurguladı. Ekiz, "Şu anda köylerimiz yangın yeri. Çiftçinin tarlasına gitmeye gönlü yok. Gittiği zaman durum ortada. Çiftçimizi zor günler bekliyor. Öyle ki zaten bu sene büyük bir zararla karşı karşıya kalan çiftçi önümüzdeki yıl için tohum alamaz hale geldi. Zaten almak istese de tohum fiyatları geçtiğimiz yıla oranla iki kat arttı" diye konuştu.

Yaşanan kuraklık nedeniyle bölge çiftçisinin bir an önce sulu tarıma geçebilmesi için gerekli adımların atılması ve Doyduk Sulama Barajı projesinden Nevşehirli çiftçilerin faydalanması gerektiğini söyleyen Ekiz, aksi halde Nevşehir çiftçisinin tarımsal faaliyetlerini sürdüremeyeceğini kaydetti. - NEVŞEHİR

İhlas Haber Ajansı / Yerel

Mustafa Ekiz, Nevşehir, Türkiye, Yerel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title