Suriye'ye 6.5 milyar Euro'luk insani destek - Haberler
Haberi Paylaş

Suriye'ye 6.5 milyar Euro'luk insani destek

İhlas Haber Ajansı - Adem Karagöz - Yerel
 - Güncelleme:

Suriye'ye 6.5 milyar Euro'luk insani destek AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, yaklaşan Güvenlik Konseyi oylaması öncesinde Hatay'daki BM Yardım Aktarma Merkezi'ni ziyaret ettiLandrut, Suriye'deki savaş mağdurlarına 6.5 milyar Euro'luk destek verileceğini söyledi.

Suriye'ye 6.5 milyar Euro'luk insani destek

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, yaklaşan Güvenlik Konseyi oylaması öncesinde Hatay'daki BM Yardım Aktarma Merkezi'ni ziyaret etti

HATAY AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Suriye'deki savaş mağdurlarına

6.5 milyar Euro'luk destek verileceğini söyledi.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı, Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Müsteşarı Steven de Wilde ile birlikte Kuzey-Batı Suriye'ye BM sınır ötesi yardım yetkisinin yenilenmesi amacıyla yapılacak, yaklaşan Güvenlik Konseyi oylaması öncesinde BM Yardım Aktarma Merkezi'ni ziyaret etti.

İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi Türkiye Ülke Direktörü Sanjana Quazi ziyarette, sınırın öte tarafında desteğe ihtiyacı olan insanlar bulunduğunu belirterek, "BM olarak geride bıraktığımız yılda Suriye sınırından 400 kadar yardım tırı Suriye'nin kuzeyine geçti ve milyonlarca Suriyeliye ulaştı. BM tarafından sağlanmakta olan bu sınır ötesi yardımların süresinin uzatılmasında oluşabilecek bir sorunun ülkenin kuzeyine yönelik olarak sağlanan yardımları aksatacak ve bunun neticesinde aslında önlenebilir ölümler meydana gelebilecektir. Bundan dolayı biz Güvenlik Konseyine Temmuz ayında bu kararı tekrar onaylamasına ve yenilemesine destek vermesini bekliyoruz" dedi.

2011 yılından bu yana Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin Suriye'deki krize yönelik olarak sağlanan insani yardım ve diğer yardımlar çerçevesinde, 27 milyar Euro'luk bir destek verildiğini söyleyen Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, "Suriye'ye ve komşu ülkelere. Geçtiğimiz haftalarda düzenlenen Suriye Konferansı'nda yeniden bir 6.5 milyar Euro'luk destek sözü verildi ve bu 6.5 milyar Euro'luk desteğin 4 milyar Euro'sundan fazlası Avrupa Birliği tarafından gelecek olan destekleri kapsıyor. Bu insani desteklerin büyük bir kısmı Suriye'deki operasyonlara, yani yapılmakta olan çalışmalara yönelik olarak sağlanıyor. Aynı zamanda İdlib'de ve Suriye'nin kuzeybatısındaki çalışmalara yönelik veriliyor" diye konuştu.

Suriye'ye gitmekte olan yardımların 3'te 1'inin buradan geçtiğini belirten Landrut, son 8 yılda 50 bin kamyon insani yardım taşındığını ve bunun gerçekten çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

İhlas Haber Ajansı / Adem Karagöz - Yerel

Genel Yerel Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title