Haberi Paylaş

Lokma Hayrı Sahillere İndi

Yerel Haberler

Lokma Hayrı Sahillere İndi

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, sahiller tatilcilerle dolarken, şimdiye kadar cami önlerinde ve köşe başlarında düzenlenen lokma hayırları da sahillere indi.

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, sahiller tatilcilerle dolarken, şimdiye kadar cami önlerinde ve köşe başlarında düzenlenen lokma hayırları da sahillere indi. Ören sahilindeki İğde burnunda düzenlenen lokma hayrı da tatilcilerin yoğun ilgisi ile karşılaştı.

Burhaniye'de lokma geleneği devam ederken, sahillerde de lokma hayırları yapılmaya başlandı. Deniz için gelen vatandaşlar, lokma sırasına girerken, lokmacı Hüseyin Şanlı'da sahilde lokma dökmekten mutlu olduğunu söyledi. Denize girmek iin geldiğini anlatan Ayhan Göktepe, "Sahile deniz için geldik. İlk defa lokma yapılıyor burada. Lokma sırasına girdik. Lokma alıyoruz" dedi. Ersin İyiol'da," Deniz için geldiğimiz burada lokma hayrına rastladık.. Denizden çıkınca öğle yemeğinde lokma yiyeceğiz" dedi. Yılmaz Özcan ise, "Ege bölgesinde yaşanan bir gelenek. Bu gün sahilde rastladık. Hem bir Osmanlı geleneğini yeniden yaşatmak anlamında, hem de denizden çıktıktan sonra karnımızı doyurmak anlamında çok mutlu olduk. Bu geleneği yaşatanlara çok teşekkür ediyoruz" dedi. İlk defa sahilde lokma döktüğünü anlatan Lokmacı Hüseyin Şanlı'da "3 yıldır lokma işi yapıyorum. Köşe başlarında mahallelerde yapıyoruz. Oralarda da güzel oluyor. Ama bu gün deniz kenarında yapmak daha hoş daha güzel oldu. Halka hizmet her zaman iyi bir şey. Deniz kenarında lokma dökmek çok keyifli oldu" dedi. Hamza Hasan Bulaç ise," Balıkesir'den denize geldik. Burada da lokma varmış. Lokma yemekte nasip oldu. Güzel bir gün geçiyor bizim için" dedi. - BALIKESİR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Hüseyin Şanlı Burhaniye Balıkesir Ören Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title