Kırım Türkleri'nden Düzce'de Muhteşem Gece - Haberler
Haberi Paylaş

Kırım Türkleri'nden Düzce'de Muhteşem Gece

İhlas Haber Ajansı - Yerel
Kırım Türkleri'nden Düzce'de Muhteşem Gece

Düzce Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarından muhteşem bir gece düzenlendi.

Düzce Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarından muhteşem bir gece düzenlendi. Kardeşliğin ön plana çıkarıldığı programda, gelenek ve görenekler sergilendi. Kırım'ın ünlü müzik topluluklarından Kırım Ansambli grubunun sunmuş olduğu program büyük ilgi gördü.

Düzce Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından organize edilen programa başta Vali Adnan Yılmaz olmak üzere geniş bir katılım oldu. Kırım Türklerine ait kültür gelenek ve göreneklerin sergilendiği program ilgi ile izlendi.

Düzce Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nin düzenlediği gecenin açılış konuşmasını yapan Düzce Kırım Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı İlyas Öz, birlik beraberliğin sağlanması amacıyla bu geceyi düzenlediklerini belirterek, katılımcılara geceye katıldıkları için teşekkür etti.

Ardından bir konuşma yapan Prof. Dr. Celal Erbay, konuşmasında ana dil konusuna vurgu yaptı. Erbay, "Sizler buraya Kırım Türklerinin tarihini, ezgilerini, geleneklerini ve folklorunu izlemeye geldiniz. Sizden bir ricam var, Avrasya kültürünü, Avrasya'nın geleceğine, insan yapısına, düşünce yapısına, hayatını vakfeden bir kişi olarak kendi aile ortamınızda mutlaka tatar Türkçesini konuşacaksınız. Kırımda iki Tatar'ın bir araya geldiğinde Rusça konuştuğuna şahit oldum, şayet ailenizde Kırım Türkçesi bilen varsa ve konuşulmuyorsa bu Kırıma ihanettir. Devleti ayakta tutan dildir, sizler aranızda öz Türkçenizi konuşun. Konuşun ki bayrak dalgalansın, gelenek görenek ve adetlerimiz baki kalsın" dedi.

Vali Adnan Yılmaz, yaptığı kısa konuşmada geceye katılmaktan dolayı mutlu olduğunu belirterek, programa uzaktan yakından katılan konuklara teşekkür etti.

Düzce Kırım Derneği eski Başkanı Osman Kesen, "Gecemizde Düzce'de yaşayan Kırım Türkleri ve diğer derneklerde bir araya geldi. Gürcü Derneği, Balkan Derneği burada. Karadenizliler Derneği gelemedi ama gönlü burada. Kuzey Kafkas Dernekleri de burada. Tüm dernekler Kırım Türklerinin düzenlemiş olduğu geceye geldiler. Kırım'dan gelen devlet sanatçılarının düzenlediği programı zevkle izlediler. Birlik beraberliğin sağlanması açısından, örf, adet ve geleneğin çocuklarımıza aktarılmasında açısından faydalı olacağını düşündük. Burada şarkılarımız türkülerimiz örf adet ve göreneklerimizi yaşatıyoruz. Bu akşam burada yine yöresel yemeklerimiz var gelen dostlarımızla bu mutlu günü yaşamak istiyoruz" dedi.

Programa katılan Kırım Devlet sanatçısı Server Kakura, Nevruz Bayramı'nın hayırlı olmasını diledi. Gecede Kırım'ın ünlü Tatar Halk Oyunları ve Müzik topluluğu Kırım Ansambli grubunun sunmuş olduğu program büyük alkış aldı.

(AY)

14.03.2013 15: 40: 41

TSI

NNNN - DÜZCE

İhlas Haber Ajansı / Yerel

Adnan Yılmaz Tatar Düzce Kırım Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title