Haberler

İstiklal şairi Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Caddesi'nde anıldı

Güncelleme:

İstiklal Marşı'nın şairi Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Caddesi'nde gerçekleştirilen etkinlikle anıldı.

İstiklal Marşı'nın şairi Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Caddesi'nde gerçekleştirilen etkinlikle anıldı. Burada gençlere seslenen Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, "İşte bu hayasızca akınlara, bayrağımıza uzanan ellere karşı duracak gençlik sizsiniz" dedi. Yıldız, "Devlet için, bayrak için Kızılelma'ya diyeceksiniz" ifadesini kullanarak, "Kızılelma" vurgusunda da bulundu.

İstiklal Marşı'nın şairi Mehmet Akif Ersoy vefatının 87'nci yıl dönümünde İstiklal Caddesi'nde düzenlenen etkinlikle anıldı. Caddenin girişinde bir araya gelen gençler, Mehmet Akif Ersoy'un son günlerini geçirdiği ve bugünlerde bir bölümü Mehmet Akif Ersoy Hatıra Evi olarak kullanılan Mısır Apartmanı önüne kadar yürüyüş yaptı. Mısır Apartmanı önünde gençleri Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız karşıladı. Buradaki programda ilk olarak iki öğrenci kürsüye çıkarak İstiklal Marşı'nın on kıtasını okudu. Gençlerin ardından konuşma yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Mehmet Akif Ersoy'u anmanın milli bir duruşla mümkün olduğunu söyledi.

"İşte bu hayasızca akınlara, bayrağımıza uzanan ellere karşı duracak gençlik sizsiniz"

Mehmet Akif Ersoy'u anma programında konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, "Şairler bir milletin ruhunu temsil ederler ve geleceğe taşırlar. Arkadaşlarımızın az önce İstiklal Marşı'ndan 'Arkadaş! Yurdumu alçaklara uğratma, sakın' dediği arkadaşlar, Akif'in dediği arkadaşlar sizlersiniz. 'Siper et gövdeni dursun bu hayasızca akın.' İşte bu hayasızca akınlara, yurdumuza, memleketimize, vatanımıza, bayrağımıza uzanan ellere karşı duracak gençlik sizsiniz. Akif size sesleniyor. İstiklal Marşımızın birinci cümlesinde Akif'in 'Korkma' dediği sizlersiniz. Bu ülkenin çocukları, bu ülkenin gençleri; Türk'ü, Kürt'ü, Çerkez'i, Laz'ı, Roman'ı, Boşnak'ı, Alevi'si ile Sünni'siyle bu toprağın çocukları vatanlarını sevecekler, vatanlarına sahip çıkacaklar. Bayraklarını sevecekler, bayraklarına sahip çıkacaklar. Devletlerini sevecekler, devletlerini sayacaklar ve devletlerine sahip çıkacaklar. Geçmişlerini bilecekler, tarihlerine, ecdatlarına dayanacaklar ama hep geleceğe bakacaklar" dedi.

"Devlet için, bayrak için 'Kızılelma'ya' diyeceksiniz"

İstiklal Marşı'nın şairi Mehmet Akif Ersoy'u anmanın cesurca, korkmadan milli bir duruşla mümkün olduğunu söyleyen Yıldız, "Sizin bir vatanınız olsun diye, sizin devletiniz yıkılmasın diye nice canlar şehit oldu. Ayrılığa düşün, birbirinize düşün diye değil; bir olun, beraber olun diye Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanından Müslümanlar Çanakkale'ye toplandı. Anadolu topraklarında Türkler ebediyen bir ve beraber olsun diye canlarını feda ettiler. Akif, yüzyıllar öncesinden aldığı ilhamla, yüzyıllarca burada varlığını devam ettirecek olan gençlere İstiklal Marşımızın birinci cümlesi ile seslendi, 'Korkma' dedi. Sizler de korkmayacak, cesur bir şekilde vatan için, devlet için, bayrak için, ezan için, bugün şehitlerimiz var, onlar gibi siz de 'Kızılelma'ya, Kızılelma'ya' diyeceksiniz. Önce vatan, önce millet, önce devlet diyeceksiniz. Önce istiklal ve istikbal diyeceksiniz. İşte Akif bana göre ancak böyle anılabilir. İstiklal de milli şuurla, milli bir duruşla anılabilir. Ruhu şad olsun, mekanı cennet olsun" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ve onlarca genç, Mehmet Akif Ersoy Hatıra Evi'ni ziyaret ederek istiklal şairine ait eşyaları ve eserleri inceledi. - İSTANBUL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Mehmet Akif Ersoy Mehmet Akif Ersoy İstiklal Caddesi Akif Ersoy Akif Edebiyat Kültür Yerel Haberler

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Kredi kartı harcamaları patladı! Limit ve taksit sayısına yeni düzenleme

Kredi kartı harcamaları patladı! Limit ve taksit sayısına yeni düzenleme

Hem suçlu hem güçlü! Ceza yazan polislere 'Sen insan değilsin' diyerek tepki gösterdi

Hem suçlu hem güçlü! Ceza yazan polislere "Sen insan değilsin" diyerek tepki gösterdi

Bakmadan Geçme

ARDA GÜLER HANGİ TAKIMA TRANSFER OLACAK? Arda Güler Real Madrid'den ayrılıyor mu? Kurban Bayramı bitti mi? 20 Haziran Perşembe Kurban Bayramı tatili bitti mi, resmi tatil bitti mi? Bugün BORSA açık mı? 20 Haziran Perşembe BORSA kapalı mı, açık mı? Borsa İstanbul kaçta açılıyor? Bugün PTT açık mı? 20 Haziran Perşembe PTT kapalı mı, açık mı? Bugün sağlık ocakları açık mı? 20 Haziran Perşembe sağlık ocakları kapalı mı, açık mı? Bugün resmi tatil mi? 20 Haziran Perşembe resmi tatil mi, değil mi? Bugün devlet daireleri ve kamu kurumları açık mı? EURO 2024 F Grubu Puan Durumu! F Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 F Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 E Grubu Puan Durumu! E Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 E Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 D Grubu Puan Durumu! D Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 D Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? 20 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 20 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi!
Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

title