Haberler

Hakkari'ye Dev Yatırım

Hakkâri'de 6,5 milyon dolarlık maden tesisi kuran ve bayramdan önce üretime geçmeyi planlayan Meskan Ölmez Madencilik, yüzlerce kişiye de iş imkânı sağlayacak.

Hakkari'de 6,5 milyon dolarlık maden tesisi kuran ve bayramdan önce üretime geçmeyi planlayan Meskan Ölmez Madencilik, yüzlerce kişiye de iş imkanı sağlayacak.

Hakkari - Çukurca karayolu üzerinde bulunan Ulgunlar köyünde 1999 yılında kurulan, ancak faaliyetine 2005 yılında başlayan Meskan İsmet Ölmez Madencilik, yaklaşık 6,5 milyon dolarlık maden tesisi kurarak bayramdan önce üretime geçmeyi planlıyor. 250 kişiye iş imkanı sağlayan ve 30'a yakın iş makinesinin çalıştığı maden ocaklarında şu ana kadar yurt dışına yaklaşık 350 bin ton maden ihracatı yapıldı. Kurulan maden tesisiyle hem daha fazla iş sahası oluşturmak hem de bölge ihracatının daha fazla artması amaçlanıyor.

Kurduğu maden tesisiyle bölge ihracatında önemli bir yer edindiklerini ifade eden Meskan İsmet Ölmez Madencilik sahibi İsmet Ölmez, doğu bölgesinin sanayi bölgesi olmadığını belirterek, doğu bölgesinin savaş nedeniyle en çok göç veren bölge olduğunu söyledi.

"6,5 MİLYON DOLARA MAL OLDU"

Ölmez, bölgenin sanayi bölgesi olmamasına rağmen çinko ve kurşun yataklarına sahip olduğuna vurgu yaparak, "Şemdinli'de de bakır yatakları mevcut. Ancak bölgede süren savaş nedeniyle yatırım yapmak için hiçbir firma gelmedi. Bizler de kendi imkanlarımızla bölgemizde çıkan çinko, kurşun ve bakırı Mesken sahasında işliyoruz. 300-350 bin ton civarında maden sattık. Bugüne kadar sadece içinde kurşun kaybımız yaklaşık 25 bin milyon dolardır. Kendi imkanlarımızla İran, İsveç, Almanya ve Türkiye'den getirdiğimiz aletlerle sistemimizi kurduk. Kurduğumuz tesis yaklaşık 6,5 milyon dolara mal oldu. Bayramdan sonra da fabrikamız üretime başlayacaktır. Ayrıca fabrikamızca düşük maliyetle üretilen malları uzak yerlerdeki pazarlara götürme şansımız olmuyor" dedi.

Hakkari'de en çok işçi çalıştıran firmaların başında geldiklerini ifade eden Ölmez, "Şu an 250'ye yakın işçi çalıştırıyoruz. Bölgemizin maden olarak çok zengin olduğunu biliyoruz. 100 milyon tona varan cevherin bölgemizde mevcut olduğunu yabancı araştırmacılar da kanıtladı. Ancak şunu da söylemek gerekir ki bu 100 milyon tonluk cevherin yılda sadece bir milyonu çıkarılıp işlenseydi bölgede müthiş bir istihdam olurdu. Biz bu işe öncülük yapalım dedik. Ümit ediyoruz ki yabancı veya yerli yatırımcılar da bölgemizde önemli adımlar atar. Kurduğumuz fabrika yerine batıda lüks oteller, apartmanlar inşa etme seçeneğimiz de vardı, ancak biz onun yerine iş olanaklarının artması nedeniyle de fabrikamızı bölgemize kurduk ve bölgemizin kalkınmasını da hedefledik" diye konuştu.

"KENDİ MEMLEKETİMİZDE DE ÇALIŞMA FIRSATIMIZ VAR"

Maden tesisinde çalışan Fahrettin Ölmez ise, "Yıllardır üniversite okuyan öğrencilerimizin okuldan sonra ilk hedefi batıda iş kurup çalışmaktı. Ancak artık kendi bölgemizde kendi memleketimizde çalışma fırsatımız var. Onun heyecanını yaşıyoruz. Yakında tesisimizin faaliyete geçmesi heyecanı var. Tesisimiz faaliyete girdikten sonra bölgede mezun olan öğrencilerin çalışma alanı için önemli bir gelişmedir bu. Çalışmak isteyen herkesi buraya davet ediyoruz" şeklinde konuştu. - HAKKARİ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Yerel Haberler

Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

''Zıkkım yesin, gebersinler'' sözü ortalığı karıştırdı! Yeniden Refah'ta 220 kişilik istifa

''Zıkkım yesin, gebersinler'' sözü ortalığı karıştırdı! Yeniden Refah'ta 220 kişilik istifa

5 oy farkla kazandı! TFF'nin yeni Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

5 oy farkla kazandı! TFF'nin yeni Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

Bakmadan Geçme

Galatasaray Trencin maçı ilk 11'i! Galatasaray'ın Trencin maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? Fenerbahçe Hull City maçı ilk 11'i! Fenerbahçe'nin Hull City maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? Galatasaray Trencin maçı CANLI izle! (HD) 18 Temmuz Galatasaray Trencin maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Fenerbahçe Hull City maçı CANLI izle! (HD) 18 Temmuz FB Hull City maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? EXXEN canlı maç izle! (FENERBAHÇE-HULL CİTY) EXXEN spor canlı izle! 18 Temmuz EXXEN kesintisiz donmadan canlı yayın TV8.5 canlı izle! FENERBAHÇE-HULL CİTY TV8.5 CANLI 4K İZLE! 18 Temmuz TV8.5 HD kesintisiz donmadan canlı izle linki! Adnan Menderes Havalimanı seferleri iptal! İzmir'de uçak seferleri iptal mi edildi, ne oldu? Seferler neden iptal edildi? D-Smart Spor Smart CANLI izle! Galatasaray Trencin Spor Smart şifresiz canlı yayın linki! Spor Smart CANLI izle! (GALATASARAY TRENCİN MAÇI) Spor Smart donmadan ve kesintisiz izle! 18 Temmuz D Smart Go Spor Smart canlı yayın! Mehmet Büyükekşi ve Ali Koç neden kavga etti? TFF Başkanlık seçimleri sonuçlandı mı? Yabancı sınırı değişecek mi? İbrahim Hacıosmanoğlu yabancı sınırı hakkında ne demişti? İbrahim Hacıosmanoğlu kimdir? Yeni TFF Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu kim, nereli, kaç yaşında? Yeni TFF Başkanı kim oldu? SON DAKİKA! TFF Başkanı belli oldu İbrahim Hacıosmanoğlu kaç oy aldı? TFF seçim sonuçları TFF başkanlık seçim sonuçları! SANDIKLAR AÇILDI! Mehmet Büyükekşi ve İbrahim Hacıosmanoğlu oy sayısı ve oy farkı kaç?
Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title