Edirne 1. Eğitim ve Kültür Festivali - Haberler
Haberi Paylaş

Edirne 1. Eğitim ve Kültür Festivali

AA - Yerel
Edirne 1. Eğitim ve Kültür Festivali

Araştırmacı-tarihçi yazar Orhan Koloğlu, Edirne'nin tüm dünya devletleri için çok önemli bir şehir olduğunu söyledi.

Araştırmacı-tarihçi yazar Orhan Koloğlu, Edirne'nin tüm dünya devletleri için çok önemli bir şehir olduğunu söyledi.

Koloğlu, 1. Eğitim ve Kültür Festivali kapsamında Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen "Milli Mücadelede Edirne" konulu konferansta yaptığı konuşmada, Edirne'nin tarihi ve kültürel yapısı dolayısıyla önem taşıdığını anlattı.

Birçok devletin 1829'da Yunanistan'a bağımsızlık vermek için Edirne'ye girdiğini hatırlatan Koloğlu, "Bu kapsamda özellikle Rus orduları Edirne'ye girdi. Çünkü Edirne Rus orduları için de çok büyük bir anlam taşıyordu" diye konuştu.

Koloğlu, Edirne'nin 90 yıl boyunca Osmanlı'nın başkentliğini yaptığını belirterek, "Balkanlar için önemli bir şehirdir. Öte yandan, zamanında İstanbul başkent olduktan sonra sultanlarımızın çoğu Edirne'ye gelirdi. Savaşlara Edirne'den geçilmeden çıkılmazdı. Ordularımız buraya kadar gelir, sonrasında savaşa çıkardı. Bu nedenle Edirne, tüm dünya devletleri için çok önemli bir şehirdir" ifadelerini kullandı.

Konferansa Edirne Valisi Hasan Duruer, Türk Hukuk Kurumu Başkanı Sabih Kanadoğlu, araştırmacı tarihçi Dr. Ali Arslan, Turizm ve Tanıtma eski Bakanı Dr. Alev Coşkun, Trakya Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cemile Arıkoğlu ve vatandaşlar katıldı.

Festival, yarın çeşitli etkinliklerle sona erecek.

Muhabir: Cihan Demirci

Yayıncı: Kemal Kaymak - EDİRNE

AA / Yerel

Orhan Koloğlu Yunanistan Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title