Orhan Koloğlu Haberleri

Orhan Koloğlu haber, Orhan Koloğlu son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Orhan Koloğlu 18.4.2020
İletişim Başkanı Altun'dan vefat eden gazeteci, yazar ve tarihçi Koloğlu için başsağlığı mesajı...
İletişim Başkanı Fahrettin Altun, yaşamını yitiren gazeteci, yazar ve tarihçi Orhan Koloğlu'na Allah'tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve basın camiasına başsağlığı diledi.
Orhan Koloğlu 18.4.2020
Tarihçi Orhan Koloğlu hayatını kaybetti (2)
İLETİŞİM BAŞKANI ALTUN'DAN BAŞSAĞLIĞI MESAJIİletişim Başkanı Fahrettin Altun, Osmanlı tarihi ile ilgili önemli araştırmalarıyla bilinen tarihçi yazar Orhan Koloğlu'nun (90) vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı.
Orhan Koloğlu 18.4.2020
İletişim Başkanın Altun'dan Orhan Koloğlu paylaşımı
İletişim Başkanı Fahrettin Altun, gazeteci, yazar ve tarihçi Orhan Koloğlu'nun vefatı nedeniyle baş sağlığı mesajı yayımladı.
Orhan Koloğlu 17.4.2020
Gazeteci-tarihçi yazar Orhan Koloğlu vefat etti
tarihçi yazar Orhan Koloğlu, 91 yaşında hayatını kaybetti.
Orhan Koloğlu 17.4.2020
TARİHÇİ ORHAN KOLOĞLU HAYATINI KAYBETTİ
Osmanlı tarihi ile ilgili önemli araştırmalarıyla bilinen tarihçi yazar Orhan Koloğlu, hayatını kaybetti.
Orhan Koloğlu 4.4.2018
Analiz - Batı Medyasında Türkiye Karşıtlığının Arkeolojisi
Türkiye karşıtlığının 19. yüzyıldaki tezahürlerini, tarihçi Kemal Karpat'ın İslam'ın Siyasallaşması, Orhan Koloğlu'nun Osmanlı'dan 21.
Orhan Koloğlu: İstanbul Üzerine...Orhan Koloğlu 15.12.2017
Orhan Koloğlu: Koloğlu'dan Türk-Arap İlişkileriOrhan Koloğlu 15.3.2017
Orhan Koloğlu: Türkiye Sözlü Basın TarihiOrhan Koloğlu 13.12.2016
Orhan Koloğlu 15.11.2016
Türkiye'nin "Sözlü Basın Tarihi" 3 Ciltte Toplandı
54 gazeteciyle görüşüldü Toplantıya yaşam öyküsü ve tanıklıklarına başvurulan gazetecilerin yanı sıra akademisyen ve çok sayıda davetli katıldı. Eserde, yer verilen 54 gazeteci ise şu isimlerden oluşuyor: "Taha Toros, Selami Akpınar, Bedii Faik Akın, Yıldız Sertel, Ali İhsan Göğüş, Hıfzı Topuz, Oktay Akbal, Vasfiye Özkoçak, Sadun Tanju, Altemur Kılıç, Sami Karaören, Kahraman Bapçum, İlhan Selçuk, Haldun Simavi, Fikret Otyam, Betül Mardin, İlhan Banguoğlu, Naci Yener, Oktay Verel, Orhan Birgit, Necmi Tanyolaç, Ara Güler, İzzet Sedes, Leyla Umar, Sami Kohen, Metin Erksan, Hasan Yılmaer, Necati Zincirkıran, Özcan Ergüder, Orhan Koloğlu, Orhan Karaveli, Erol Simavi, Nail Güreli, Altan Öymen, Ziya Nebioğlu, Hasan Pulur, Oktay Ekşi, Nevzat Ünlü, Halil Doğan Katırcıoğlu, Doğan Uluç, Alaeddin Bilgi, Orhan Erinç, Seraceddin Zıddıoğlu, Doğan Heper, Erol Gönenç, Doğan Hızlan, Erol Akıncılar, Ali Gevgilili, Ünal Sakman, Rahmi Turan, Suavi Kaptan, Alpay Kabacalı, Engin Köklüçınar ve Kenan Akın.
Orhan Koloğlu 8.12.2015
Sedat Simavi Anıldı
TGC Başkanı Turgay Olcayto programın açılışında yaptığı konuşmada, Sedat Simavi'nin gazetecilik mesleği için oldukça özel biri olduğunu belirterek, "Sedat Simavi, bizim için çok önemli çünkü bugüne de atıf yapan bir ustamız" dedi.  Cumhuriyet Gazetesi Vakfı Başkanı Orhan Erinç de Sedat Simavi'nin gazetecilikte bir "rol model" olduğunu ifade ederek, "Simavi, gazeteciliğin nasıl yapılması gerektiğini herkese gösterdi. Oldukça girişimci ve atak bir gazeteciydi. Gazetelerde fotoğraf kullanmaya ilk Simavi başladı. Bundan sonra gazetelerin tirajlarında artma oldu" diye konuştu.  Erinç, TGC'nin en önemli girişimlerinden birinin de İstanbul Üniversitesi'nde Gazetecilik Enstitüsü'nün kurulmasına vesile olunması olduğunu dile getirdi.  Toplantıda Simavi'nin hayat öyküsü anlatılarak, TGC'nin kuruluş aşaması ve cumhuriyetin ilk yıllarında ulusal basın hakkında bilgi verildi. Tarihçi Orhan Koloğlu ise Simavi'nin gazetecilik faaliyetleri ve Türk basın tarihi hakkında konuşma yaptı.
Orhan Koloğlu 5.12.2015
Tan Baskınının 70. Yılında Gazetecilere Dayanışma Çağrısı
BAŞKAN OLCAYTO: “4 ARALIK TÜRKİYE TOPLUM TARİHİNİN DE BİR UTANÇ SAYFASI Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, açılış konuşmasında şunları söyledi: “4 Aralık yalnız basın tarihinin değil Türkiye toplum tarihinin de bir utanç sayfası. Ondan sonra Türkiye, pek çok katliamlar, yıkımlar gördü. Gazeteler basıldı, yıkıldı ama Tan Matbaası tek parti döneminde başlayan bir ilktir. Ondan sonra demokrasiye geçildi. Ama demokrasiye geçiş de her zaman ‘demokrasicilik oyunu’ şeklinde sürdü gitti. Tarih Vakfı ve Dördüncü ailesiyle, ilk sergiye yaparken bu serginin çok ilgi göreceğini düşünüyorduk. Üniversitelerin, iletişim fakültesi öğrencilerin, gazetecilerin sergisi gezmesini istiyorduk. Şimdi daha çok kişiye ulaşması için sergiyi bir yıl daha uzatmaya karar verdik.” TGC GENEL SEKRETERİ SİBEL GÜNEŞ: GAZETECİLER HALKIN GÜNDEMİNİ YAKALAR Toplantının moderatörlüğünü üstlenen TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, konuşmasında şunları söyledi: “Tan Evi toplantıları bir yıl önce başladı. Bu kapsamda; Hıfzı Topuz, Doğan Hızlan, Altan Öymen, Orhan Koloğlu, Ahmet Özdemir, Gündüz Vasaf konuşmacı olarak Tan Baskı’nı hakkında bilgilerini paylaştılar.
Orhan Koloğlu 29.4.2015
Kut Zaferi'nin 99. Yıl Dönümü
Doğan, Kut Zaferi'nin o tarihte İngilizlerin ricasıyla bayram olmaktan ve ders kitaplarından çıkartıldığını belirterek, şunları kaydetti: "Bizim kuşaklar bu zaferimizden habersiz olarak büyüdü, bu zafer resmen unutturuldu. Yeni kuşakların bu zaferimizden haberdar olması için konuyu yeniden gündeme getiriyoruz. İslam dünyası için her zaman çıbanbaşı olan İngilizler, Irak Kut-ül Amare'de Halil Paşa komutasındaki Osmanlı kuvvetleri karşısında bozguna uğramışlardı. Çanakkale Zaferi'nin hemen ardından kazanılan bu savaşla düşmana büyük bir darbe daha vurulmuştu. İngiliz ordusunun generali Towshend dahil yaklaşık 14 bin civarında İngiliz askeri esir alınmış ve 23 bin kişi de öldürülmüştü. Bizim şehit sayımız da kaynaklara göre 10 bin civarındaydı."  Zorlu çatışmaların ardından 29 Nisan'da İngilizler'in, Osmanlı ordusuna teslim olduğunu anlatan Doğan, "Bu zafer Avrupa'yı tam manasıyla şok etti. Bütün gazeteler Osmanlı'nın zaferini yazmak zorunda kalırken, İngilizler için de 'Çanakkale'den sonra en büyük hezimete uğradı' değerlendirmesini yaptılar. Tarihçi Orhan Koloğlu da İngilizlerin Kut yenilgisini '1842'deki Kabil bozgunundan beri İngiliz ordusunun yaşadığı en aşağılayıcı hezimet' olarak tanımladı.
Orhan Koloğlu 23.3.2015
TGC, Basın-iktidar İlişkilerini Masaya Yatırıyor
Türkiye Gazetecileri Cemiyeti (TGC), basın-iktidar ilişkilerini düzenlenecek bir toplantı ile masaya yatırıyor. Gazeteci Yazar Orhan Koloğlu’nun katılacağı toplantıda basının sorunları da mercek altına alınacak.
Orhan Koloğlu 19.2.2015
Ressam Fikret Mualla, Anılacak
Gazeteci ve araştırmacı-yazar Orhan Koloğlu'nun değerlendirmeleriyle katılacağı etkinlikte, eleştirmen Kaya Özsezgin, sanatçının resimlerinden yola çıkarak sanatını yorumlayacak.
Orhan Koloğlu 13.1.2015
Rıdvan Şükür, Tarihçi Orhan Koloğlu'nun Misafiri Oldu
Doğa sporcusu ve dağcı Rıdvan Şükür, tarihçi dostu Orhan Koloğlu'na yeni yıl ziyareti yaptı.
Orhan Koloğlu 11.11.2014
Hain'nâme Kitabı
Yazar: Orhan Koloğlu Yayınevi: Tarihçi Kitabevi ISBN: 9786054534586 Boyut: 13,5x19,5 Sayfa Sayısı: 248 Basım Yılı: 2014-10 Basım Yeri: İstanbul Cilt Durumu: Karton kapak Kağıt Türü: 2.
Orhan Koloğlu 7.11.2014
Avrupa Kıskacında Abdülhamit Kitabı
Bu memlekette Abdülhamit'in seveni de çoktur, yereni de. Bir kesim, her türlü musibetin kaynağı olduğunu düşünür; imparatorluğun çöküşü ve hatta geri kalmışlığımızın vebali ondan bilinir. Muhipleri ise, 'Ulu Hakan'ın her şeyini mükemmel ve de kusursuz bulur. İki kesimin bu farklı değerlendirmelerinin tek bir hedefi vardır; İttihatçılar' Yerenlerin amacı İttihatçıları aklamaktır. Sevenleri ise, tüm sorumluluğu İttihatçılara yüklemenin bir taktiği olarak, yüceltirler de yüceltirler Abdülhamit'i. Yabancıların derdi ise başkadır: Osmanlı İmparatorluğu üzerindeki emellerini gizlemek, çevirdikleri türlü entrikayı örtbas etmek için yüklenirler de yüklenirler 'Kızıl Sultan'a. Özetle, herkes meşrebine göre değerlendirir Abdülhamit'i suçu başkasında arama tutkusu, nesnel bakışlara imkân vermediği gibi, yapılan değerlendirmeleri de sakatlar. Bu çalışma, hükümranlık sürdüğü tarihî dönemdeki siyasi koşulların çerçevelediği nesnel, gerçek bir Abdülhamit portresi çizme iddiasını taşımaktadır. Titiz araştırmacılığını yayımladığı çok sayıda kitabıyla tescil eden Orhan Koloğlu'nun eseri, tarihî yanlışlıkları ve yanlış anlamaları düzeltmekle kalmayacak, toplumsal davranışlarımızın birçoğunu, bugün bile hükmünü sürdüren 'Devlet elden gidiyor!.
Orhan Koloğlu 5.11.2014
Tarih ve Toplum Sayı: 127-133 Cilt: 22 Kitabı
Tarih ve Toplum Sayı: 127 Cilt: 22 (Temmuz 1994) Tarih ve Toplum Sayı: 128 Cilt: 22 (Ağustos 1994) Tarih ve Toplum Sayı: 129 Cilt: 22 (Eylül 1994) Tarih ve Toplum Sayı: 130 Cilt: 22 (Ekim 1994) Tarih ve Toplum Sayı: 131 Cilt: 22 (Kasım 1994) Tarih ve Toplum Sayı: 132 Cilt: 22 (Aralık 1994) Tarih ve Toplum Sayı: 127-133 Cilt: 22 (Temmuz-Aralık 1994) Tarih ve Toplum Sayı: 127 Cilt: 22 (Temmuz 1994) İçindekiler Orhan Koloğlu / Ebüzziya Ailesinin Son Temsilcisi Ayşe Esra Yalazan / İttihatçıların İşbirliği Teklifi Ayşe E.
Orhan Koloğlu: Tarih Dergileri Tüyap'ta BuluşuyorOrhan Koloğlu 8.11.2013
Orhan Koloğlu 9.5.2013
Cü'de Basın Tarihi ve Tercüman-I Ahval Konferansı Düzenlendi
Kültür Merkezi'nde düzenlenen ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Orhan Koloğlu, Gazeteci-Tarihçi ve Prof.
Orhan Koloğlu 4.5.2013
Tarihçi Orhan Koloğlu, Dostlarına Son Kitabını İmzaladı
Yazmaya ara vermeden devam eden ünlü tarihçi Orhan Koloğlu son kitabını dostları Rıdvan Şükür ve Osman İkiz'e imzaladı.
Orhan Koloğlu 11.2.2013
Sultan Iı Abdülhamid'e Görkemli Anma
"Bu denli hizmet ve kalkınma esaslı bir dehayı hepimiz örnek almalıyız" Belediye Başkanı Hüseyin Keskin de "Üstad Necip Fazıl'ın 'Abdülhamid'i anlamak herşeyi anlamak olacaktır.' dediği bir deha için, Sezai Karakoç'un 'Sen bir anne gibi tuttun ufukları' dediği bir hizmet adamı için buradayız. Bir asır sonra dahi hepimiz için örnek teşkil eden bir devlet adamını, cennetmekan sultan II. Abdülhamid Han'ı anıyoruz. Yaklaşık 100 yıl sonra, kendi kişisel eşyalarını satarak kazandırdığı bir hizmet binasında anılmak, her devlet adamına nasip olmaz. Bu; Sultan'ın insan odaklı hizmet anlayışını, bir asır sonrasını dahi düşünen vizyonunu ve hizmetlerinin kalıcılığını gösteriyor." dedi. Sultan'ın hizmetlerini özetleyen Keskin, "Bu denli ileri görüşlü, kalkınma ve hizmet esaslı bir dehayı örnek almak, başta yönetim kadrolarında olanların, ardından geleceğimiz olan gençlerin asli görevidir." şeklinde konuştu. Açılış konuşmalarının ardından Dr. Orhan Koloğlu başkanlığında sempozyumun birinci oturumu başladı.
Orhan Koloğlu 10.2.2013
(Düzeltme) Abdülhamid Han, Vefatının 95. Yılında Sempozyumla Anıldı
Sultan II. Abdülhamid'i anmak için Darülaceze'de sempozyum düzenlendi. Sempozyuma, Doç. Dr. Mustafa Küçükaşçı, Prof. Dr. Nurhan Atasoy, Prof. Dr. Nuran Yıldırım, Dr. Orhan Koloğlu, Prof.
Orhan Koloğlu 10.2.2013
Abdülhamit Han, Vefatının 95. Yılında Sempozyumla Anıldı
Sultan II. Abdülhamit'i anmak için Darülaceze'de sempozyum düzenlendi. Sempozyuma, Doç. Dr. Mustafa Küçükbaşı, Prof. Dr. Nurhan Atasay, Prof. Dr. Nuran Yıldırım, Dr. Orhan Koloğlu, Prof.
Orhan Koloğlu 8.2.2013
Çoban Ateşi' Belgeseli Konak Belediyesi'nin Ev Sahipliğinde İzmirlilerle Buluştu
BELGESELDE KİMLER VAR Belgeselde yer alan tanınmış isimlerden bazıları şöyle; Ayten Aygen, Beşir Doster, Cahit Kayra, Güner Özalp, Haldun Dormen, Halit Deringör, Hasan Pulur, Hayrettin Karaca ve Hıfzı Topuz'un yanı sıra, İlham Gencer, Kamran İnan, Korkut Boratav, Müfit Ekdal, Nuriye İdil, Muzazzez İlmiye Çığ, Oktay Yenal, Orhan Karaveli, Orhan Koloğlu, Semavi Eyice, Şerafettin Turan, Tahsin Yücel, Talip Apaydın, Tevfik Çavdar, Turgut Özakman.
Orhan Koloğlu 2.2.2013
Cumhuriyetin İlk 10 Yılını Anlattılar
Belgeselde yer alanlar şöyle: Ayten Aygen, Beşir Doster, Cahit Kayra, Güner Özalp, Haldun Dormen, Halit Deringör, Hasan Pulur, Hayrettin Karaca ve Hıfzı Topuz'un yanı sıra, İlham Gencer, Kamran İnan, Korkut Boratav, Müfit Ekdal, Nuriye İdil, Oktay Yenal, Orhan Karaveli, Orhan Koloğlu, Semavi Eyice, Şerafettin Turan, Tahsin Yücel, Talip Apaydın, Tevfik Çavdar, Turgut Özakman.
Orhan Koloğlu 14.12.2012
Hayrettin Karaca'nın Sözleri Kitaba Işık Oldu
HIFZI TOPUZ'DAN, TURGUT ÖZAKMAN'A UZANAN GENİŞ BİR YELPAZE "Sözlü tarih" çalışması olarak hazırlanan ve 150 sayfadan oluşan kitapta Ayten Aygen, Dr. Beşir Doster, Cahit Kayra, Güner Özalp, Haldun Dormen, Halit Deringör, Hasan Pulur, Hayrettin Karaca ve Hıfzı Topuz'un yanı sıra, İlham Gencer, Kamran İnan, Korkut Boratav, Müfit Ekdal, Nuriye İdil, Oktay Yenal, Orhan Karaveli, Orhan Koloğlu, Semavi Eyice, Şerafettin Turan, Tahsin Yücel, Talip Apaydın, Tevfik Çavdar ve Turgut Özakman'ın anlatımlarına da yer verildi.
Orhan Koloğlu 25.11.2012
Edirne 1. Eğitim ve Kültür Festivali
Araştırmacı-tarihçi yazar Orhan Koloğlu, Edirne'nin tüm dünya devletleri için çok önemli bir şehir olduğunu söyledi.
Orhan Koloğlu 25.9.2012
5'inci Babıali Günleri Başlıyor, Kgd Stant Açacak
İMZA GÜNLERİNDE KİMLER VAR? Gülhane Parkı'nda düzenlenecek imza günlerinde ise; Nail Güreli, Nedim Şener, Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu, Müyesser Yıldız, Deniz Banoğlu, Önder Balıkçı, Emin Karaca, Hikmet Altınkaynak, Orhan Koloğlu, Nazım Alpman, Nazır Şentürk, Nurullah Can, Osman Şenkul gibi değerli isimler yer alacak.
Orhan Koloğlu 18.6.2012
Rıdvan Şükür, Ara Güler'i GEDOSK'a Davet Etti
Daha önce iki kez Ağrı Dağına çıktığını söyleyen Ara Güler yamaç paraşütünü denemediğini o konudan uzak durmayı tercih ettiğini söyledi. Ortak dostları tarihçi Orhan Koloğlu ile ilginç anıları olduğunu söyleyen Ara Güler, ünlü tarihçi Koloğlu'nun çocukluk ve gençlik arkadaşı olduğunu söyledi.
Orhan Koloğlu 21.5.2012
Kocaeli 4. Kitap Fuarı Sona Erdi
Fuarı geçen yıl 260 bin kişinin ziyaret ettiği kaydedilen açıklamada, şunlar ifade edildi: "Her yıl giderek büyüyen Kocaeli Kitap Fuarı'na bu yıl 350 yayınevi katıldı. Sivil toplum kuruluşlarının da stantlarla katıldığı fuarda her gün onlarca yazar kitapseverler için kitaplarını imzaladı. Fuara Şamil Tayyar, Hilmi Yavuz, Orhan Koloğlu, Canan Tan, Banu Avar, Ahmet Taşgetiren, Uğur Dündar, Ece Temelkuran, Nihat Genç, Abdullah Yıldız, Ayşe Kulin, Mustafa Armağan, İlber Ortaylı, Mümtazer Türköne, Murat Menteş, Üstün Dökmen, Ahmet Ümit gibi tanınmış çok sayıda yazar katıldı.
Orhan Koloğlu 21.5.2012
Kocaeli Kitap Fuarı Türkiye'de İkinciliğe Yükseldi
Kitapseverlere kapılarını 12 Mayıs Cumartesi günü açan Kocaeli Kitap Fuarı Fuarı, 20 Mayıs Pazar günü kapandı. 4. Kocaeli Kitap Fuarı'nda 350 yayınevi ve 450 etkinlik yer aldı. Sivil toplum kuruluşlarının stantlarla katıldığı fuarda her gün onlarca yazar kitapseverler için kitaplarını imzaladı. Fuara, Şamil Tayyar, Hilmi Yavuz, Orhan Koloğlu, Canan Tan, Banu Avar, Ahmet Taşgetiren, Uğur Dündar, Ece Temelkuran, Nihat Genç, Abdullah Yıldız, Ayşe Kulin, Mustafa Armağan, İlber Ortaylı, Mümtazer Türköne, Murat Menteş, Üstün Dökmen, Ahmet Ümit gibi tanınmış çok sayıda yazar katıldı.
12
Şu an buradasınız: Orhan Koloğlu Haberleri | Orhan Koloğlu Kimdir - Haberler - Orhan Koloğlu haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Orhan Koloğlu kimdir, hayatı ve biyografisi. İletişim Başkanı Altun'dan vefat eden gazeteci, yazar ve tarihçi Koloğlu için başsağlı
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 12.7.2020 13:04:55. #1.15#
title