Haberler

Çorum Tıbbi Aromatik Bitkilerin Merkezi Olacak

AK Parti Çorum Milletvekili, TBMM Sağlık, Aile ve Çalışma Komisyonu Üyesi Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, EnaFarma Fitomed Genel Direktörü Meryem Özselanik ile birlikte Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan’ı ziyaret etti.

AK Parti Çorum Milletvekili, TBMM Sağlık, Aile ve Çalışma Komisyonu Üyesi Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, EnaFarma Fitomed Genel Direktörü Meryem Özselanik ile birlikte Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan'ı ziyaret etti.

Ziyarette Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıcal, AK Parti Çorum İl Başkanı Mehmet Karadağ ve Yağmaksan Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yağlı hazır bulundu.

Hitit Üniversitesinde yapılan toplantıda, Çorum'da aromatik tıbbi bitki yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması, çiftçilerin bu konuda bilinçlendirilmesi ve sonrasında bu ürünlerin işlenmesi için tesisler kurulması konuları ele alındı.

Tıbbi aromatik bitkilerin eskiden beri tedavi ve diğer amaçlar için kullanıldığına değinen EnaFarma Fitomed Genel Direktörü Meryem Özselanik, Avrupa ülkelerinin son zamanlarda tedavilerde bitkisel ilaçlara doğru yöneldiğini söyledi.

Türkiye'nin biyolojik çeşitlilik bakımından zengin ülkeler arasında yer aldığını açıklayan Özselanik, "Tıbbi Aromatik bitkilerin uygun ekolojilerde iyi tarım veya organik tarım uygulamalarına göre yetiştirilmelidir. Kaliteli çeşit geliştirme ve ıslah çalışmalarına ağırlık verilmelidir. Hasat sonrası işlemler zamanında ve usulüne uygun yapılmalıdır. Bunun için Çorum'da tıbbi Aromatik bitkisi yetiştirecek çiftçilerin eğitime tabi tutulması gerekmektedir" dedi.

"Başaranhıncal, işletmeler kurabiliriz"

Çiftçilere aromatik bitkilerin yetiştirilmesi konusunda verilecek eğitimi TSO olarak üstlenebileceklerini ifade eden TSO Başkanı Çetin Başaranhıncal, İşadamları olarak Çorum ve çevresinde tıbbi aromatik bitkilerin yetiştirilmesinin yaygınlaştırıldığı takdirde bu ürünleri işleyen işletmeler kurulmasını sağlayabileceklerini dile getirdi.

"Üniversite olarak her konuda desteğe hazırız"

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, üretim alanlarında elde edilecek ürünlerin amaca uygun olup olmadığını kısacası kalite yönünden incelenmesi ve özellikle ihracatta mağduriyetlerin yaşanmaması ve rekabet gücünün artırılması için gerekli analiz yöntem ve metotlarının belirlenmesi ve bunları gerçekleştirecek ve bölgeye özgü bitkilerin analizlerinin yapılması konusunda Üniversitenin çiftçilere ve bu sektöre gireceklere yardımcı olacaklarını vurguladı.

"OSB'nin öncülük yapmasını istiyoruz"

Çorum'u aromatik tıbbi bitkilerin merkezi yapmak için yoğun çaba harcadıklarını belirten Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, bu konuda Çorum'daki bazı kurum ve kuruluşlarında kendilerine yardımcı olması gerektiğini ifade etti.

Çorum'un Uğurludağ İlçesi'nde Lavanta aromatik bitkisinin üretimine başladıklarını vurgulayan Ceritoğlu, "Tıbbi aromatik bitkilerinin mevzuat, üretim ve nihai ürün olarak tek elde yürütülmesi için bu konuda Çorum OSB'nin öncülük yapmasını istiyoruz" dedi. - ÇORUM

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt Hitit Üniversitesi Reha Metin Alkan Çorum Yerel Haberler

Refah'ta Hamas'tan İsrail ordusuna pusu: 8 ölü

Refah'ta Hamas'tan İsrail ordusuna pusu: 8 ölü

Diyanet'i karıştıran iddia! Gözaltına alınan Türk hacı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi: Bizi çöp gibi götürdüler

Diyanet'i karıştıran iddia! Gözaltına alınan Türk hacı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi: Bizi çöp gibi götürdüler

İndirim sinyali mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz sözleri kafa karıştırdı

İndirim sinyali mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz sözleri kafa karıştırdı

Bakmadan Geçme

A101 bayramda kapalı mı? 16 Haziran Pazar Kurban Bayramı 1. GÜNÜ A101 açık mı kapalı mı? ŞOK bayramda kapalı mı? 16 Haziran Pazar Kurban Bayramı 1. GÜNÜ ŞOK açık mı kapalı mı? BİM bayramda kapalı mı? 16 Haziran Pazar Kurban Bayramı 1. GÜNÜ BİM açık mı kapalı mı? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 16 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 16 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Şans Topu sonuçları açıklandı mı? Şans Topu sonuçları ne zaman açıklanır? 16 Haziran 2024 Pazar Şans Topu sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 16 Haziran Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? İtalya-Arnavutluk maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) İtalya-Arnavutluk maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Bayram namazı nasıl kılınır? Bayram namazı kaç rekat? Yalova Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Yalova Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Uşak Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Uşak Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Tunceli Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Tunceli Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Tokat Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Tokat Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Tekirdağ Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Tekirdağ Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Yozgat Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Yozgat Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Van Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Van Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti!
Cumhurbaşkanı Erdoğan: CHP iade-i ziyareti hazmedemedi, kibarlıktan anlamadılar

Cumhurbaşkanı Erdoğan: CHP iade-i ziyareti hazmedemedi, kibarlıktan anlamadılar

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title