Haberler

Cindilli, Güneş Vakfının Konuğu Oldu

Yerel Haberler

Güneş Vakfı’nın düzenlemiş olduğu Geleneksel Cuma Konferanslarının bu haftaki konuğu “Erzurumlu Tahsin ve Düşündürdükleri” isimli sunumuyla, Erzurum’un önemli kanaat önderlerinden ve değerlerinden Muammer Cindilli oldu.

Güneş Vakfı'nın düzenlemiş olduğu Geleneksel Cuma Konferanslarının bu haftaki konuğu "Erzurumlu Tahsin ve Düşündürdükleri" isimli sunumuyla, Erzurum'un önemli kanaat önderlerinden ve değerlerinden Muammer Cindilli oldu.

Cindilli, Güneş Vakfında gerçekleştirdiği konuşmasında, Erzurum'un milliyetçi ve manevi damarlarının geçmişten beri her zaman var olduğunu belirtti. Cindilli bu damarın, Erzurum'un sosyo-politik yapılanmasında ve geçmişten gelen tarihi değerinde çok önemli bir mihenk taşı olduğunu vurguladı. Bu damarın oluşmasında Erzurumlu Tahsin, Emin Alper, Emin Tatlıoğlu, Ömer Lütfi Morkoç ve Bahattin Ceylan gibi değerli şahsiyetlerinin her zaman saygı duyulacak ve hatırlanacak yanlarının olduğunu belirtti. Yiğitlik, mertlik ve vatan duygusu ile yoğurulmuş serhat şehrimizin bu evlatlarının ortaya koymuş olduğu ahlaki tutum ve davranışların gelecek nesillere her zaman örnek olması gerektiğini vurguladı.

Cumhuriyeti kuran şehir olan Erzurum'un bu manevi önderlerinin milliyetçi ve islami değerler ile yoğurulduğunu ifade eden Cindilli, Erzurum'daki Türk Milliyetçiliği fikir sisteminin tarihi gelişiminde Erzurumlu Tahsin, Ahmet Avcıoğlu, Emin Alper, Emin Tatlıoğlu ve Av. Bahattin Ceylan vb. serdengeçtilerin çok büyük pay sahibi olduklarını ifade etti.

Erzurum'daki bu gönül sevdalılarının açmış olduğu bu damarın sonsuza dek yaşayacağını ifade eden Cindilli, Erzurum'un ilelebet bir Türk-İslam beldesi olarak kalacağını belirtti. Konuşmasını duygusal cümleler ile sonlandıran Cindilli'ye Güneş Vakfı Başkanı Prof. Dr. Alpaslan Ceylan III. Uluslararası Türk Şöleni kitabını hediye ederek teşekkürlerini arz etti. - ERZURUM

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Emin Alper Erzurum Yerel Haberler

1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title