Başkent'in Hava Kirliliği Karnesi - Haberler
Haberi Paylaş

Başkent'in Hava Kirliliği Karnesi

AA - Yerel
Başkent'in Hava Kirliliği Karnesi

Kimya Mühendisleri Odası (KMO) Ankara Şubesi, Ankara Tabip Odası ve Türk Toraks Derneği yetkilileri, 2015 hava kalitesi karnesine göre Ankara'nın en kirli bölgelerinin Kayaş ilçesi ile Cebeci ve Sıhhiye semtleri olduğunu bildirdi.

Kimya Mühendisleri Odası (KMO) Ankara Şubesi, Ankara Tabip Odası ve Türk Toraks Derneği yetkilileri, 2015 hava kalitesi karnesine göre Ankara'nın en kirli bölgelerinin Kayaş ilçesi ile Cebeci ve Sıhhiye semtleri olduğunu bildirdi.

KMO Ankara Şube Başkanı Erkin Etike, Ankara Tabip Odası ve Türk Toraks Derneği yetkilileri ile düzenlediği ortak basın toplantısında Ankara'nın 2015 yılı hava kalitesi karnesini açıkladı. Ankara'daki hava kirliliği değerlerinin halk sağlığını tehdit edecek boyutlara ulaştığını iddia eden Etike, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığının resmi ölçüm istasyonlarının verileri Ankara'nın havasının kirli olduğunu ispatlıyor. 2015 yılında hava kirliliği ile ilgili sınır değer 344 defa aşıldı. Ankaralıların sağlığı tehdit altındadır" ifadelerini kullandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Ocak-Aralık 2015 dönemi ölçümlerini paylaşan Etike, "Ankara'nın havası en kirli olan bölgesi Kayaş'tır. Kayaş'ı Cebeci ve Sıhhiye izlemektedir" dedi.

Temmuz ve Ağustos ayları hariç bütün aylarda hava kirliliği yaşandığını belirten Etike, 2015'te en fazla kirliliğin Aralık ayında meydana geldiğini, hava kirliliğinde sınır değerin Aralık 2015'te 122 defa aşıldığını belirtti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının hava kirliliğine ilişkin politikalarını eleştiren Etike, sadece sanayi tesislerinde kömür kullanılması ve bu tesislerdeki bacalara da filtre takılması gerektiğini vurguladı. Hava kirliliğinin en önemli iki nedeninin trafik ve kömür kullanımı olduğuna dikkat çeken Etike, "Yerli ham madde olan kömürün konutlarda değil sanayi tesislerinin bacalarına filtre sistemleri takılarak zararlı gazların havaya salınması engellenebilmektedir. Oysa konutlarda bu mümkün olmamaktadır" dedi.

Etike, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ankara Valiliği ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne, hava kirliliğine neden olan faktörlerin engellenmesi için tedbirlerini genişletme çağrısında bulundu.

Ankara Tabip Odası Başkanı Çetin Atasoy ise astım ve KOAH gibi hastalıkların sadece sigara tüketimine bağlı olmadığını, sobadan sızan zehirli gazların da özellikle KOAH'a yol açtığını söyledi.

Hava kirliliği sonuçlarının insan sağlığı üzerinde ciddi risk oluşturduğunu belirten Atasoy, kirli havanın insan ömrünü 8-9 ay kısalttığını savundu.

Türk Toraks Derneği Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Fuat Kalyoncu da güneş enerjisi kullanımının yaygınlaştırılması gerektiğine dikkat çekti.

AA / Yerel

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Türk Toraks Derneği, Ankara Tabip Odası, KOAH, Yerel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title