Başkan Toru'dan Miniklere Geri Dönüşüm Çağrısı - Haberler
Haberi Paylaş

Başkan Toru'dan Miniklere Geri Dönüşüm Çağrısı

İhlas Haber Ajansı - Yerel
Başkan Toru'dan Miniklere Geri Dönüşüm Çağrısı

Konya’nın merkez Meram İlçe Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri, ilçe genelindeki okullarda öğrencileri geri dönüşüm konusunda bilgilendirmeye devam ediyor.

Konya'nın merkez Meram İlçe Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri, ilçe genelindeki okullarda öğrencileri geri dönüşüm konusunda bilgilendirmeye devam ediyor.

Çevre kirliliğini önlemek ve enerji israfına dur demek amacıyla Meram Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri, vatandaşları geri dönüşüm konusunda bilinçlendirmeye devam ediyor. Niyaz Usta İlkokulu'nda öğrencilerle bir araya gelen ekiplere Meram Belediye Başkanı Fatma Toru da eşlik ederken eğitim öncesi açıklamalarda bulundu.

"DOĞAL KAYNAKLAR HIZLA TÜKENİYOR"

Miniklerin büyük ilgisiyle karşılaşan Başkan Fatma Toru, coşkularından dolayı öğrencilere teşekkür ederek, "Maalesef doğal kaynaklarımız sınırlı. Özellikle son 100 yılda doğal kaynaklar hızla tüketilmeye başlandı. Bu yüzden doğal kaynaklarımızın ölçülü bir şekilde kullanılması gerekiyor. Doğal kaynakların korunması ve atıkların yerinde ayrıştırılabilmesi için tasarruf büyük önem arz ediyor. Bu kapsamda derslerinizde boşa çıkan atık kağıtları ekiplerimiz tarafından okullara konulan geri dönüşüm kutularına atmaya özen göstermenizi rica ediyoruz. Aynı şekilde plastik, metal ve pil gibi atıkları da bu kutulara atarak geri dönüşüme katkı sağlayabilirsiniz" dedi.

"BİR YILDA 2 BİN 160 TON ATIK TOPLANDI"

Okullardaki eğitim programlarına geçen yıl start verdiklerini de ifade eden Başkan Toru, "Okullar, marketler, kamu kurumları, iş yerleri ve evlerden alınan dönüştürülebilir atıklar ekiplerimiz tarafından haftalık olarak toplanarak yeniden hammadde olarak ekonomimize kazandırılmaktadır. İlçe genelinde 2014 yılı içerisinde 2 bin 160 ton ambalaj atığı toplandı. Kağıt karton geri dönüşümüyle 22 bin 32 adet orta yaştaki kara çam ağacı kesilmekten kurtarıldı. Plastik atıkların geri dönüşümü sayesinde 8 milyon 467 bin 200 kw elektrik tasarrufu sağlandı. Bu da 56 bin 450 konutluk alanın bir aylık elektrik enerjisini karşılıyor. Yine cam atıkların dönüşümü sayesinde 12 bin 960 litre benzin tasarrufu yapıldı. Metal atıkların geri dönüşümü sayesinde ise 112 ton orijinal ham madde tasarrufu gerçekleşti. Biz sadece Meram ilçesi içerisinde gerçekleşen dönüşümden bahsettik. Bunu ülke geneline yayarsak Türkiye'nin çok büyük bir tasarruf sağlayacağını söyleyebiliriz" ifadelerini kullandı.

Niyaz Usta İlkokulu Müdürü Ali Emrah Görmek ise, çevre duyarlılığına dikkat çekilmesinden dolayı Meram Belediyesi'ni tebrik ederek Başkan Toru'ya teşekkür etti. Program sonrası öğrencilere çeşitli hediyeler verildi. - KONYA

İhlas Haber Ajansı / Yerel

Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title