Haberler

Balıkesir'de 3 Mayıs Türkçülük Günü Etkinlikleri

Milliyetçi Hareket Partisi Karesi İlçe Başkanı Mahir İnce düzenlediği basın toplantısında "3 Mayıs Türkçülük Günü" kavramı ve düzenlenecek etkinlikler hakkında bilgiler verdi.

Milliyetçi Hareket Partisi Karesi İlçe Başkanı Mahir İnce düzenlediği basın toplantısında "3 Mayıs Türkçülük Günü" kavramı ve düzenlenecek etkinlikler hakkında bilgiler verdi.

Balıkesir'de 3 Mayıs'ta kullanacak olan "Türkçülük Günü" kavramı ve etkinlikleri hakkında açıklama yapan Milliyetçi Hareket Partisi Karesi İlçe Başkanı Mahir İnce "Türkçülük; Türk olmak, Türk Milletinden olmaktır. Milliyetçilik kavramının bilinmediği dönemlerde, Türk Milliyetçiliği fikri "Türkçülük" kelimesiyle ifade edilmiştir. Türkçülüğün tarihi gelişiminden bahsetmek istiyorum. Milliyetçilik fikri bütün dünyaya Fransız İhtilali ile yayılmaya başlamıştır. Bütün dünyayı kasıp kavuran bu akıma Osmanlı aydınları da kayıtsız kalmamıştır.Bu durumu 'Üç Tarz-ı Siyaset 'isimli uzun makalesinde büyük Türkçü Yusuf Akçura şöyle açıklamıştır: Osmanlı aydınları devletin parçalanmasını engellemek için önce "Osmanlıcılık" fikrine sarıldılar fakat bunun Osmanlı içinde yaşayan Rum, Bulgar, Sırp gibi gayri Müslim toplulukları bir arada tutmaya yetmediğini gördüler.

İSLAMCILIK

Çünkü İngiltere,Fransa, Rusya gibi devletler bu toplulukları Osmanlıya karşı bağımsızlık için kışkırttılar. Bundan sonra Osmanlı aydınları sadece Müslümanları içine alan bir devlet oluşturmak için "İslamcılık" fikrine yöneldiler fakat bu defa da özellikle İngiliz oyunlarıyla Araplar Osmanlıdan ayrılmak için isyan ettiler. Son çare olarak Anadolu'da ve Balkanlarda ebediyen yaşayacak yeni bir Türk devleti kurmak isteyen milliyetperver aydınlar Türkçülüğü yani Türk Milliyetçiliğini benimsemişlerdir. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Mustafa Kemal Atatürk Başkanlığında Türk Milliyetçiliği etrafında birleşen ekip ve onlara inanan, güvenen Büyük Türk Milleti 'İstiklal Savaşı'nı yapmıştır. Büyük zaferlerden sonra ebedi Türk yurdu olan bu topraklarda Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni kurmuşlardır"dedi.

HEDEF TÜRK MİLLİYETÇİLERİNİN DİRENCİNİ KIRMAK

Jeopolitik ve jeostratejik bakımdan çok önemli olan Anadolu coğrafyasında küresel güçlerin egemenlik kurma istekleri bitmediğini ve bundan sonrada bitmeyeceğinin altını çizen Başkan İnce " Şu gerçek çok iyi bilinmelidir ki emperyalistlerin ve bölücülerin kötü emellerinin önündeki en büyük engel Türk Milliyetçileridir. Bu nedenle küresel güçlerin ve içerideki işbirlikçilerin birinci hedefi Türk Milliyetçilerinin direncini kırmaktır. Hedeflerine ulaşmak için ikinci büyük saldırıyı 1944 yılında organize bir şekilde yapmışlardır. Türkçülere ve milliyetçilere haksız yere tabutluklarda ve zindanlarda işkence yapmış çile çektirmişlerdir. Ancak Milliyetçi Hareket Partisi'ne gönül verenler ve Türk Milleti, Türklüğü ve Türkiye Cumhuriyetini ebediyen yaşatmak için tarih boyunca mücadele etmiştir. Bundan sonra da Başbuğ Alpaslan Türkeş ve büyük Türkçü Nihal Atsız'ın izinde kararlılıkla mücadeleye devam edecektir. Biz de Milliyetçi Hareket Partisi Karesi İlçe Başkanlığı olarak yapılan bu zulümleri, haksızlıkları hatırlatmak ve olayın kahramanlarını rahmet ve minnetle yad etmek için bir program düzenledik" şeklinde konuştu.

Etkinlikler hakkında da bilgiler veren Başkan İnce "AHP Meydanında Otağ kurulacak. Bu çerçevede Milli Kuvvetler Caddesi'nden Mehteran ve 16 Türk Bayrağının geçişi Ali Hikmet Paşa Meydanı'nda "Türkçülük Günü" ile ilgili konuşmalar yapılıp şiirler okunacak. Saat 17.30'da başlayacak programa tüm Balıkesir halkımız davetlidir. - BALIKESİR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Milliyetçi Hareket Partisi Yusuf Akçura Balıkesir Yerel Haberler

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

4 cinayet, onlarca suç! İlk duruşmada örgüt lideri dahil tüm tutuklular tahliye edildi

4 cinayet, onlarca suç! İlk duruşmada örgüt lideri dahil tüm tutuklular tahliye edildi

Bakmadan Geçme

Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi
Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title