Haberler

Arabeskli Mücadeleye Güneşli Çözüm

Arabesk müzikle tarlalarını yabani hayvanlardan koruyan Aydın’ın Yenipazar ilçesi Hacıköseler Mahallesi sakinleri, müzik çalarlara pil yetiştirmekte zorlanınca güneş enerjisini avantaja çevirdi.

Arabesk müzikle tarlalarını yabani hayvanlardan koruyan Aydın'ın Yenipazar ilçesi Hacıköseler Mahallesi sakinleri, müzik çalarlara pil yetiştirmekte zorlanınca güneş enerjisini avantaja çevirdi.

Aydın'da Antep fıstığı üreticileri ürünlerini yabani hayvanlardan korumak için ilginç bir yöntem buldu. Yabani hayvanlara karşı hemen her yöntemi deneyen çiftçiler çözümü arabesk müzikte buldu. Tarlalarında 24 saat arabesk müzik çalan çiftçiler hayvanların bu sesten hoşlanmadığını fark etti.

Hacıköseler Mahallesi sakinlerinden Necati Yıldırım, gece ve gündüz arabesk müziği çalan müzik çalara pil yetiştirmekte zorlandıklarını söyledi. Güneş enerjisinden yararlanarak müzik çaları çalıştırdıklarını ifade eden Necati Yıldırım, ekonomik olarak rahatladıklarını ifade etti. Günde 5 tane bilin bittiğini ifade eden Necati Yıldırım, "Pile para yetiştiremiyorduk. Antep fıstığı üreticileri olarak arayış içerisine girdik. Sonra güneş enerjisinden yararlanacağımızı öğrenince hemen bir güneş paneli aldık ve müzik setine bağladık. Artık domuz, kuş gibi zararlı hayvanlar bahçemize yaklaşmıyor" dedi.

Antep fıstığı üreticisi Yıldırım, hasat döneminin başlamasıyla yaban domuzlarının tarlalara verdiği zararın arttığını, çiftçilerin gece nöbetleriyle hayvanlarla mücadele ettiğini söyledi. Her gece sabaha kadar tarlada nöbet tutmanın zor ve tehlikeli olduğunu belirten Yıldırım, böyle bir çözüm yoluna başvurarak hem mal hem de can güvenliğini sağladıklarını sözlerine ekledi. - AYDIN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Necati Yıldırım Yenipazar Aydın Yerel Haberler

5 oy farkla kazandı! TFF'nin yeni Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

5 oy farkla kazandı! TFF'nin yeni Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

''Zıkkım yesin, gebersinler'' sözü ortalığı karıştırdı! Yeniden Refah'ta 220 kişilik istifa

''Zıkkım yesin, gebersinler'' sözü ortalığı karıştırdı! Yeniden Refah'ta 220 kişilik istifa

Bakmadan Geçme

Galatasaray Trencin maçı ilk 11'i! Galatasaray'ın Trencin maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? Fenerbahçe Hull City maçı ilk 11'i! Fenerbahçe'nin Hull City maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? Galatasaray Trencin maçı CANLI izle! (HD) 18 Temmuz Galatasaray Trencin maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Fenerbahçe Hull City maçı CANLI izle! (HD) 18 Temmuz FB Hull City maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? EXXEN canlı maç izle! (FENERBAHÇE-HULL CİTY) EXXEN spor canlı izle! 18 Temmuz EXXEN kesintisiz donmadan canlı yayın TV8.5 canlı izle! FENERBAHÇE-HULL CİTY TV8.5 CANLI 4K İZLE! 18 Temmuz TV8.5 HD kesintisiz donmadan canlı izle linki! Adnan Menderes Havalimanı seferleri iptal! İzmir'de uçak seferleri iptal mi edildi, ne oldu? Seferler neden iptal edildi? D-Smart Spor Smart CANLI izle! Galatasaray Trencin Spor Smart şifresiz canlı yayın linki! Spor Smart CANLI izle! (GALATASARAY TRENCİN MAÇI) Spor Smart donmadan ve kesintisiz izle! 18 Temmuz D Smart Go Spor Smart canlı yayın! Mehmet Büyükekşi ve Ali Koç neden kavga etti? TFF Başkanlık seçimleri sonuçlandı mı? Yabancı sınırı değişecek mi? İbrahim Hacıosmanoğlu yabancı sınırı hakkında ne demişti? İbrahim Hacıosmanoğlu kimdir? Yeni TFF Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu kim, nereli, kaç yaşında? Yeni TFF Başkanı kim oldu? SON DAKİKA! TFF Başkanı belli oldu İbrahim Hacıosmanoğlu kaç oy aldı? TFF seçim sonuçları TFF başkanlık seçim sonuçları! SANDIKLAR AÇILDI! Mehmet Büyükekşi ve İbrahim Hacıosmanoğlu oy sayısı ve oy farkı kaç?
Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title