Haberler

Adana, Tarımda Desteklenen İllerin Dışında Kalmamalı"

Adana İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhammet Ali Tekin’le tarımın geleceğini konuşan CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Avrupa Birliği (AB) tarafından aday ve potansiyel aday ülkelere destek olmak amacıyla oluşturulan, Katılım Öncesi Yardım Aracı’nın (IPARD) kırsal...

Adana İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhammet Ali Tekin'le tarımın geleceğini konuşan CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Avrupa Birliği (AB) tarafından aday ve potansiyel aday ülkelere destek olmak amacıyla oluşturulan, Katılım Öncesi Yardım Aracı'nın (IPARD) kırsal kalkınma bileşeninde Adana'nın yer almamasının yanlışlığına işaret etti.

Türkiye'nin girişimci kadın çiftçileri arasında geçtiğimiz günlerde yapılan yarışmada şampiyonun Adana'dan çıktığını hatırlatan Tümer, tarımda geniş olanaklara sahip Adana'nın IPARD kapsamında yer alan 42 il arasında yer almamasından üzüntü duyduğunu vurguladı.

Adana'nın tarımda desteklenecek illerin başında gelmesi gerekirken haksız teşvik uygulamaları ve IPARD kapsamı dışında tutulması nedeniyle istenen seviyeye gelemediğini ifade eden Tümer, Adana İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün kadın girişimcilere verdiği önemin yanı sıra köylü ve çiftçinin kalkınması adına gerçekleştirdiği projeleri önemsediğini söyledi.

Çiftçinin amonyum nitratlı gübrelerin yasaklanması nedeniyle çeşitli zorluklar yaşadığını bakanlığın bu sorunun önüne geçmesi gerektiğini vurgulayan Tümer, "Amonyum nitrat içeren gübrelerin yasaklanması en çok bölgemizdeki çiftçiyi sıkıntıya soktu. 5.5 milyon dekarlık tarım alanına sahip Adana'da yaşanan gübre sıkıntısı üretimi ve istihdamı da olumsuz yönde etkiler. Yasaklamayla sorun çözülmüyor. Alternatif uygulamalar da derhal hayata geçirilemediği için çiftçi büyük zarara uğruyor" dedi.

Adanalı çiftçilerin köyden kente göçünü önlemek üzere yoğun uğraş verdiklerini ifade eden Adana İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhammet Ali Tekin ise Tümer'e tarım ve hayvancılığa verdiği önem için teşekkür etti. Köylülere güneş enerjisi panelleri dağıtım projesinden, sulama göletlerine, tarımda girişimci kadınların teşvik edilmesinden buzağı ve düve ölümlerinin önlenmesine kadar geniş bir yelpazede çalışma yürüttüklerini belirten Tekin, "Kadınlarımızın köylerde mutlu bir yaşam sürmeleri adına geliştirdiğimiz girişimcilik projeleri Türkiye genelinde takdir görüyor. Köylümüzü yerinde ikame ettirebilirsek hem tarım ve hayvancılıktaki üretimi artırırız hem de köyden kente göçü önlemiş oluruz. Özellikle buzağı ölümlerinde köylülerimizin daha bilinçli hareket etmesini diliyoruz. Çünkü ülkemizdeki buzağı ölümlerini önleyebilirsek hayvan ithalatının da önüne geçebiliriz. Tarım ve hayvancılığın tüm alanlarında müdürlüğümüzden kolaylıkla bilgi alınabilir" diye konuştu.

Saimbeyli kirazında yaşanan hastalık için çeşitli önlemler geliştirdiklerini ifade eden Tekin, gerçekleştirilen narenciye çalıştayından çıkan sonucu da Bakanlığa ilettiklerini vurguladı. Tekin, bölgemiz hayvancılığında etçi anaçların artırılması için de çalışma yaptıklarını sözlerine ekledi. - ADANA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Zülfikar İnönü Tümer Avrupa Birliği Yerel Haberler

Brezilya'dan ithal edilen 27 bin angus dev gemiyle Türkiye'ye getirildi

Brezilya'dan ithal edilen 27 bin angus dev gemiyle Türkiye'ye getirildi

Seçime de toplantıya da damga vurdular! Vekillerin emekli için istediği zam oranı AK Parti'yi karıştırdı

Seçime de toplantıya da damga vurdular! Vekillerin emekli için istediği zam oranı AK Parti'yi karıştırdı

Meclis'e gelmesi beklenen düzenleme Erbakan'ı küplere bindirdi: Biz sokak hayvanlarının uyutulmasına karşıyız

Meclis'e gelmesi beklenen düzenleme Erbakan'ı küplere bindirdi: Biz sokak hayvanlarının uyutulmasına karşıyız

Bakmadan Geçme

KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 24-25 Mayıs 2024 Konya su kesintisi listesi! Kızılcık Şerbeti 64. bölüm canlı izle! Show TV Kızılcık Şerbeti yeni bölüm neler oldu? BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 24-25 Mayıs 2024 Bursa su kesintisi listesi! Yeni Call of Duty oyununun ismi resmi olarak açıklandı! Call of Duty: Black Ops 6 tanıtım tarihi duyuruldu Vakıfbank çöktü mü? Vakıfbank mobil uygulaması neden açılmıyor? Yalı Çapkını CANLI İZLE! 24 Mayıs Yalı Çapkını 71. bölüm CANLI YAYIN! Yalı Çapkını FULL İZLE! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 23-24 Mayıs 2024 İzmir su kesintisi listesi! FENERBAHÇE BEKO- PANATHINAIKOS MAÇI CANLI İZLE! #127936 Fenerbahçe- Panathinaikos maçını canlı (HD) izleme linki! FENERBAHÇE BEKO- PANATHINAIKOS FİNAL FOUR maçı ne zaman? Fenerbahçe- Panathinaikos maçı saat kaçta hangi kanalda? #127936 ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 24-25 Mayıs 2024 Antalya su kesintisi listesi! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 24-25 Mayıs 2024 İstanbul su kesintisi listesi! Dolu yağışı sırasında nelere dikkat edilmeli? Araç kaplama doludan korur mu? ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 24-25 Mayıs 2024 Ankara su kesintisi listesi! 25 Mayıs Cumartesi 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 25 Mayıs burç yorumları nedir? Sokak köpekleri uyutulacak mı? Fatih Erbakan ne dedi?
Sele kapılan 2 çocuk sürüklenerek aracın altına girdi! Yüreklerin ağza geldiği anlar kamerada

Sele kapılan 2 çocuk sürüklenerek aracın altına girdi! Yüreklerin ağza geldiği anlar kamerada

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title