Yeni Zelanda Başbakanı, işverenlere haftada 4 gün mesaiye geçilmesini önerdi
BBC

Yeni Zelanda Başbakanı, işverenlere haftada 4 gün mesaiye geçilmesini önerdi

BBC - Haberler | Dünya

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern, işverenlerden ekonominin canlanması ve verimin artırılması için haftada dört gün çalışma sistemine geçilmesini değerlendirmelerini istedi. Ardern, esnek mesai saatlerinin kullanılmasını da önerdi.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, koronavirüs salgınının etkileri nedeniyle, çalışanların iş-yaşam dengelerini kurabilmesi ve ekonominin canlandırılması için işverenlerden hafta dört gün çalışma sistemini ve esnek mesaiye geçmelerini değerlendirmesini istedi.

TURİZMİN CANLANDIRILMASI PLANLANIYOR

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Facebook'tan yaptığı canlı yayında, koronavirüs salgınında ülkenin sınırlarının kapalı kaldığı bir dönemde insanların ekonominin canlanması ve iç turizmin teşvik edilmesi için çalışma günlerinin sayısının azaltılmasından resmi tatil sayısının artırılmasına farklı beklentiler içinde olduğunu söyledi. Ülkenin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Rotorua'da konuşan Ardern'e göre birçok kişi, mesai saatlerinin esnek olması durumunda ülkeyi gezebileceğini söyledi. Salgın sırasında ülkenin sınırlarının kapalı olması ve çalışanların maaşlarında kesintiye gidilmesi ya da insanların işlerini kaybedebilecekleri korkusuyla kemer sıkmaya başlamasıyla turizm sektörü ağır bir darbe aldı.

ESNEK ÇALIŞMA, VERİMİ ARTIRIYOR

"Birçok insan iş haftasının artık dört gün olması gerektiğini söylüyor" diyen Ardern, koronavirüs salgını sırasındaki evden çalışma deneyimlerinden, belli bir esneklik içinde verimliliği sağlamanın mümkün olduğunu gördüklerini belirtti. Ardern, "Bu nedenle işveren konumundaki insanlarımıza iş yerlerine uygun çözümleri değerlendirmeleri çağrısında bulunuyorum. Çünkü bu kesinlikle turizmimize de katkı sağlayacak" dedi.

HAFTADA 4 GÜN MESAİ OLUMLU ETKİLER YAPIYOR

Yeni Zelanda'da 200'den fazla çalışanı olan Perpetual Guardian adlı bir şirket, 2018'de haftada dört gün mesaiye geçti. İngiliz Guardian gazetesine göre şirketin kurucusu Andrew Barnes, yeni sistemde personelin daha mutlu ve verimli olduğunu belirterek bunun çalışanların hem akıl hem fiziksel sağlıklarına, aile, ev ve sosyal yaşamlarıyla çevre ve iklim değişikliğine olumlu etki yaptığını söyledi.

"CESUR BİR MODEL OLABİLİRİZ"

Barnes, "Yeni Zelanda kesinlikle koronavirüs sonrasında haftada dört gün mesaiye geçmeli. Aslında bu ekonomiyi, özellikle de büyük bir darbe alan turizmi yeniden yapılandıracak ve içeriye odaklanmamızı sağlayacak bir strateji olabilir" dedi. Andrew Barnes şöyle devam etti: "Evden çalışmanın getirdiği verimlilikten yararlanmalıyız. Bunlar arasında havanın daha temiz olması, işe gidip gelme sırasındaki sıkışıklıktan kaynaklanan verimlilik kaybı da var. Sistemimizi köklü bir şekilde değiştirerek cesur bir model olabiliriz."

ALMANYA'DAKİ KISA ÇALIŞMA MODELİ TEMEL ALINABİLİR

Ekonominin canlandırılması için çalışanların akıl sağlığına odaklanılması gerektiğini belirten Barnes, Yeni Zelanda'nın Almanya'daki "kurzarbeit" (kısa çalışma) modelini temel alabileceğini, bu sistemin daha fazla kişinin işlerini koruyabilmesi ve kalan günün çalışanların becerilerini geliştirmeleri için kullanılmasına imkan sağladığına dikkat çekti.

Yeni Zelanda Başbakanı, işverenlere haftada 4 gün mesaiye geçilmesini önerdi
BBC

Manşet Haberler

title