Yedi Bölge Halk Müziği ve Halk Oyunları Konseri
Haberler » Yerel » Yedi Bölge Halk Müziği ve Halk Oyunları Konseri - Haberler

Yedi Bölge Halk Müziği ve Halk Oyunları Konseri

Gaziantep Üniversitesin'de Türkiye'nin 7 bölgesinin kültürünün yansıtıldığı 'Yedi Bölge Halk Müziği ve Halk Oyunları Konseri' düzenlendi.

Yedi Bölge Halk Müziği ve Halk Oyunları Konseri

REKTÖRDEN ALLI TURNAM TÜRKÜSÜ

GAÜN'de 'nin 7 bölgesinin kültürünün yansıtıldığı 'Yedi Bölge Halk Müziği ve Halk Oyunları Konseri' düzenlendi. Etkinlikte Rektörü Prof. Dr. , öğrenciler ile birlikte 'Allı Turnam' türküsünü söyledi.

Gaziantep Üniversitesi Atürk Kültür Merkezin de gerçekleştirilen konsere; Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Gür, Rektör Danışmanları Prof. Dr. ve Doç. Dr. Murat Ağarı, Genel Sekreter Ercan Eroğlu, çok sayıda akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı. Konserde; Ege, Doğu Anadolu, Akdeniz, İç Anadolu, Marmara, Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesine ait "Denizli'nin Horozları, Zöhrem, Teke Zortlatması, Ankara Seymen, Evlerinin Önü Handır, Hey Gidi Karadeniz, Gaziantep Halk Oyunları ve Barak" gibi birbirinden güzel türküler seslendirildi. Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun, konserin sonunda 'Allı Turnam' adlı türküyü seslendirirken, salondaki dinleyiciler de türküye eşlik etti. Coşkun ve GAÜN Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Müdürü sanatçı öğretim elemanı Hakan Tatyüz konser ekibine ve seyircilere çiçek vererek teşekkür etti.

Gecenin sonunda konuşan Prof. Dr. Coşkun, "Kendimi Küçük Prens yerine koydum. Gece gökyüzünde yıldızları seyrederken 'Parlayan Yıldız Gaziantep Üniversitesi'ni gördüm. O yıldızda, o pırıltıları meydana getiren küçük küçük ateş böceklerinin pervanelerinin olduğunu gördüm. O parlayan yıldız içindekilerle siz değerli insanlarla, değerli öğrencilerle, akademisyenleriyle, personelleriyle sanatıyla, bilim insanlarıyla bugünde o rengarenk parıltıyı musiki çerçevesinde izledik" dedi.

Ahmet KAYA/ GAZİANTEP, (DHA)

Kaynak: DHA

Manşet

Haberler

Yerel

Son Dakika Haberleri