Necdet Döner - Sigara içmek bel ağrısına neden olur mu? - Haberler.com

Haberler
Haberler
Necdet Döner

Necdet Döner

Fizyoterapist
26.04.2022 05:11

Sigara içmek bel ağrısına neden olur mu?

Sigara içmek aslında sadece akciğer ve kalp sağlığını etkilemiyor bel ağrısına da neden olan etmenler arasında yer alıyor. Günümüzde bel ağrısı çok sık rastlanılan bir sağlık sorunudur. İnsanların yüzde 80'i bir kez dahi olsa bel ağrısını deneyimlemiştir. Evet bel ağrısına sebep olabilecek birden fazla etmen var ama bugün sigaranın bel ağrısıyla olan bağlantısı üzerinde durmak istiyorum sevgili okurlarım.

Sigara içen kişilerde bel ağrısı görülme oranı üç kat daha fazla olduğu görülmüş. Sigarada bulunan nikotin her nefeste akciğerler tarafından emilir bu da kan damarlarını daraltıp ve dokulara yeteri oksijen gidemez. Yeteri kadar oksijen gidemediği için omurlar arasındaki sıvı dolu kesecik olarak adlandırdığımız disklerin beslenmesi bozulur. Bununla ilgili yapılan bir çalışmada sigara içmeyenlerin %23'ü bel ağrısından yakınırken, sigara içenlerin ise %36'sı bel ağrısından yakınmaktadır. Sigaranın aynı zamanda bağ dokularda ve kas dokusundaki oluşan ağrılar üzerinde olumsuz etkiler vardır. Sigara tüketimi mevcut almış olduğunuz bir terapiyi de olumsuz etkileyeceğini unutmayalım.

Yapılan bir çalışmada sigara içenlerin beyninin bağımlılık ve motivasyonla öğrenmeye ilişkin iki bölümü arasındaki bağlantının çok güçlü ve etkin olduğu görüldü. Ancak isteyerek sigarayı bırakanlarda bu bağlantının yoğunluğunun dolayısıyla kronik ağrıya hassasiyetin azaldığı belirlendi.

Sonuçları "Human Brain Mapping" dergisinde yayımlanan araştırmaya imza atanlardan Bogdan Petre, sigaranın beynin bel ağrısına verdiği tepkiyi etkilediğini ve kişilerin ağrıya daha az dirençli hale gelmesine yol açtığını vurguladı.

Bel ağrılarınız var ve sigara tüketiyorsanız sigarayı bırakmak bel ağrılarınızın azaltılmasında yardımcı olacaktır. Vücudunuzda bulunan kaslar, kemik, diskler ve eklemlerinizin genel sağlığı için sigarayı bırakıp egzersiz yaparak dokularınızın daha iyi bir şekilde beslenmesine yardımcı olabilirsiniz. Sigarayı bırakarak ve düzenli fiziksel aktivite yaparak bel ağrılarınızı azaltabilirsiniz.

Sizi sigarayı bırakmaya davet ediyorum. Sağlıcakla kalın.

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title